DOLAR

32,6019$% 0.39

EURO

34,8138% 0.22

GRAM ALTIN

2.492,75%0,34

ÇEYREK ALTIN

4.268,00%-0,14

BİST100

9.486,87%-0,40

BİTCOİN

฿%

a

Faiz Artışı Altını Destekleyebilir

Altın fiyatlarının bu yıl yükselmesini bekleyen dünyaca ünlü analist Adam Hamilton, "Altın 1971'den bu yana 12 faiz artışı döngüsünün 6'sından güçlenerek çıktı. Faiz artışı borsalardan çıkış tetikleyerek altını destekleyebilir" dedi. İşte detaylar...

Altın fiyatlarının bu yıl yükselmesini bekleyen dünyaca ünlü analist Adam Hamilton, “Altın 1971’den bu yana 12 faiz artışı döngüsünün 6’sından güçlenerek çıktı. Faiz artışı borsalardan çıkış tetikleyerek altını destekleyebilir” dedi.

Faiz Artışları Altının Önünü Kesemeyecek

Gelişmiş ekonomilerde yüksek enflasyon ve Omicron varyantının hızla yayılmasının yarattığı endişeler altın fiyatında beklenen ivmeyi engelliyor. Fed’in Mart ayı toplantısı sonrasında Mayıs ayına kadar faiz artırımına gideceği yönünde beklentiler ise ons altın fiyatlarının artmasında zorluk yaratıyor. Finans piyasaları araştırma şirketi Zeal LLC’nin kurucusu dünyaca ünlü analist Adam Hamilton ise altının yeniden parlamaya başlayacağını düşünüyor.

Adam Hamilton, Fed’in parasal sıkılaştırmasının piyasaya 2019’dan bu yana pompalanan paranın azalacağı anlamına gelmediğini ifade ediyor. Ekim 2019’dan bu yana Fed tarafından piyasalara enjekte edilen 4.84 trilyon doların yaratacağı enflasyonun altının cazibesini artıracağını söyleyen Adam Hamilton’a göre, faiz artışları altının önünü kesemeyecek.

Enflasyonla mücadele için yeni bir faiz artırımı döngüsü gündemde ancak Adam Hamilton, “Fed faiz artırımı döngüleri altın için bir tehdit oluşturmuyor, çünkü 1971den bu yana şahit olduğumuz faiz artışı döngülerinin bazılarında altın güçlü kazançlar elde etti. Yükselen oranlar borsalara satış getirip altını talebini körükleyebilir” dedi.

Faiz Artışı Altını Destekleyebilir

Faiz Artışı Altını Destekleyebilir

Fed’in Faiz Artırımları Altın Fiyatını Artırabilir

Fed’in para politikasını sıkılaştırmasının ve faiz artışlarının neden altını engelleyemeyeceğini Zeal LLC’nin kurucusu Adam Hamilton düşüncelerini şu sözlerle anlattı :

” Yatırımcılar Fed’in faiz artırımlarının altını düşürme eğiliminde olduğunu varsayar. Çünkü faiz artışı dolara yönelimi artırır. Ancak tarihsel olarak altın, Fed faiz artırım döngüleri sırasında gerçekten iyi bir performans gösterdi. Son faiz artışı döngüsü Aralık 2015ten Aralık 2018e kadar sürdü, Fed federal fonlama oranını toplam 225 baz puan olacak şekilde üst üste 9 kez artırdı, ama altın yine de tırmandı. Söz konusu dönemde ons altın yüzde 17 prim yaptı.

Altının 1971’den bu yana faiz artırım döngülerindeki performans analizine bakalım, 12. hariç, 11 faiz artırımı döneminde altın ortalama yüzde 26.9 kazanç elde etti. Bu dönemlerin 6’sında çok daha başarılı bir görünüm sergileyen altın, bunların her birinde ortalama yüzde 61 yükseliş sağladı. Altın geri kalan 5 faiz artışı döneminde ise gerileme gösterdi.

Düşüş ise ortalama yüzde 13.9 idi. Altının faiz artışı dönemlerindeki performansı iki temel faktöre bağlı; bu döngülere nasıl bir fiyatlanma ile girdiği ve Fed’in ne kadar hızlı sıkılaşmaya gittiği. Nispeten düşük fiyat ve kademeli artış dönemlerinde altın daha iyi görünüm sergiliyor.

Fed’in 13. faiz artırma ortamında her iki seçenek de geçerli. Altın, Ağustos 2020’deki 2,062 dolarlık zirvesine kıyasla nispeten daha düşük seviyede kalıyor ve aşırı alımdan uzak durumda. Fed, kırılgan borsalarda yıkım yaratmakla suçlanmaktan korkuyor, bu yüzden hızlı bir faiz artışına gitmesi beklenemez. Her bir toplantıda çeyrek puanın üzerinde artışa gidilmesi ya da FOMC toplantı takvimine uymadan faiz artırılması hızlı olarak nitelendirilebilir.

Fed’in faiz artırımları altın fiyatını artırabilir çünkü yüksek faiz ortamında borsalar düşüş eğilimi gösteriyor. Hisse senetleri Fed’in sıkılaşma dönemlerinde gerilerken, portföylerin çeşitlendirmesi için altın yatırım talebi artıyor.”

ABD Ekonomisine Saçılan Para Fed’in Bilançosunu Yüzde 111.4 Arttırdı

 

Zeal LLC’nin kurucusu Adam Hamilton konuya dair açıklamalarına şu şekilde devam etti:

 

Fed 3 büyük parasal genişleme hamlesi sonrasında Ekim 2019’da muslukları yeniden açarak 4’üncü parasal genişlemeye (QE4) start verdi. Mart 2020’de pandemiyle mücadele amacıyla Fed’in bastığı para muazzam seviyelere yükseldi.

 

Fed, o zamandan bu yana geçen 22 ayda 4.63 trilyon dolarlık tahvil alımı yaptı. ABD ekonomisine saçılan para Fed’in bilançosunu yüzde 111.4 daha yüksek bir seviyeye çıkardı. Bu dolar tufanı, o zamandan beri şiddetli enflasyonunu körükledi.

 

Altın her zaman nihai enflasyon koruması olmuştur, çünkü arz artışı sınırlı bir metaldir. Küresel altın madenciliği arzı, enflasyon oranlarının çok gerisinde artıyor. Piyasaya sürülen tüm yeni para sınırlı miktarda altın için rekabet ediyor ve bu da altını cazip kılıyor.

 

Parasal büyüme, Mart 2020’deki hisse senedi paniğinden sonra daha da arttı. Altının 2020 ortasındaki yüzde 40’lık büyük yükselişi, yeni ortaya çıkan Amerikan Doları selinin yansımasıydı. 2021’de ise altın çok geride kaldı. Söz konusu para akışıyla bir dengeye oturması için altının önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek seviyelere çıkması gerekiyor.

 

QE4ün 26.5 ayı boyunca, Fed’in bilançosu yüzde 122.5 yükseldi yani 4.84 trilyon dolar artarak 8.75 trilyon dolara ulaştı. Şimdi Fed’in devasa bilançosunu yansıtmak için altının çarpıcı bir şekilde yükselmesi gerekiyor. QE4 başlamadan bir yıl önce Fed’in bilançosu ortalama 3.9 trilyon dolardı. Şimdi bunun 2.2 katı arz var. Bu altının görünümü için güçlü bir boğa sinyali veriyor.

 

QE4 öncesindeki yıl altın ortalama 1.337 dolardı. Bu devasa yeni para seliyle orantılı olarak yükselmesi için altının 2.980 dolara gelmesi gerekiyor. Bu rakam ise altını son haftalarda flört ettiği 1.800 dolar bandının çok üzerinde.

 

Fed’in varlık alımlarını azaltması, piyasadaki paranın daraldığı anlamına gelmiyor. Sadece varlık alım hızı yavaşlıyor. Yani QE4 ile piyasaya gelen para çıkmıyor.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Abdullah Avcı Yeni Transferi Duyurdu !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.