DOLAR

32,4960$% 0.14

EURO

34,8858% 0.11

GRAM ALTIN

2.466,79%0,23

ÇEYREK ALTIN

4.217,00%0,21

BİST100

9.530,47%-0,18

BİTCOİN

2004159฿%-3.02425

a

Enflasyon Oranı Yarın Açıklanacak! İşte Tahminler…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayına ilişkin tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ile üretici fiyatları endeksi (ÜFE) verilerini yarın saat 10.00’da açıklayacak. Vatandaşın ve piyasaların gözü yarın TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi. İşte detaylar...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayına ilişkin tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ile üretici fiyatları endeksi (ÜFE) verilerini yarın saat 10.00’da açıklayacak. Vatandaşın ve piyasaların gözü yarın TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi. Tahminler yıllık enflasyonun yüzde 50’ye yaklaşacağını gösterirken bazı tahminler de yüzde 50’nin üzerinde. İşte enflasyon oranına ilişkin tüm tahminler…

Enflasyonun Açıklanması Öncesi TÜİK Başkanı Görevden Alındı

Aralık tüketici enflasyonu yıllık yüzde 36,08, aylık yüzde 13,58 artış gösterdi. Bu rakamlara göre bazı tahminler ocak ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 50’yi aşacağı şeklinde. Öncü tahminler enflasyondaki artışın yüzde 50’ye yaklaşacağını gösterirken enflasyonun açıklanması öncesi TÜİK Başkanı’nın görevden alınması çok dikkat çekici bir gelişme oldu.

Piyasanın ve vatandaşın gözü açıklanacak enflasyon rakamlarındayken TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’in enflasyon açıklanacağı hafta görevden alınması bu dönemde en çok dikkat çeken olay oldu. Hafta sonu Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alındı.

Zamlar Ve TL’deki Değer Kaybı Enflasyonun Baş Sebebi

Analizlere göre, artan enerji maliyetleri ve vergi zamları ile 2021 yılı sonunda yaşanan finansal dalgalanmanın maliyetlere ek yükler getirmesi enflasyondaki artışın sürmesinde baş sebep olacak. Geçtiğimiz yıl Merkez Bankası’nın toplamda 500 baz puan faiz indirimi yaparak politika faizini yüzde 14’e çekmesi sonrası Türk lirası yıl içinde tam yüzde 44 değer kaybetmişti. Bu değer kaybı pek çok üreticinin maliyetlerinde fahiş artışlara sebep oldu.

Ayrıca 2022 Ocak ayında değişik abone grupları için elektrik tarifelerinde yüzde 52 ile yüzde 125 arasında, doğalgazda ise yüzde 15 ile 50 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Bunlara ek olarak akaryakıt fiyatlarına da sürekli zam gelmeye devam ediyor. Asgari ücret yüzde 50 oranında arttırılırken sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) de yüzde 47 artırıldı.

Enflasyonun öncü verileri olarak kabul edilen İstanbul Ticaret Odası İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 13,78, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,91 arttı. Bu orana göre, İstanbul’da 2002 yılından bu yana en yüksek yıllık enflasyon oranına ulaşıldı.

Bir başka öncü veri olan Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasındaki sonuçlar da tüketici fiyatlarındaki artışı gözler önüne serdi. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre rekor bir artışla yüzde 25,75 arttı. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı ise yüzde 54,96 oldu.

Enflasyon Oranı Yarın Açıklanacak! İşte Tahminler...

Enflasyon Oranı Yarın Açıklanacak! İşte Tahminler…

Reuters Anketi Ve Enflasyon Tahmini

Reuters anketine göre, enflasyonun son 20 yılın zirvesine yükselmesi bekleniyor. TL’nin yaşadığı değer kayıpları, asgari ücret zammı ve artan enerji fiyatları ile birlikte TÜFE’nin ocak ayında yüzde 46,68’e yükselmesi bekleniyor.

Reuters’ın 17 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette ocak ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 40 ila yüzde 52,19 arasında çıktı. TÜFE en son Nisan 2002 döneminde yüzde 52,7 artış göstermişti Aylık enflasyonun ise yüzde 9,80 seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken tahminler yüzde 6.9 ila yüzde 13.72 arasında yer aldı. Reuters anketinde 2022 yılsonu enflasyon tahmin oranı ise yüzde 35  oldu. Tahminler yüzde 27,60 ila yüzde 42 arasında idi.

Foreks Anketi Ve Enflasyon Tahmini

Foreks ise ocak ayı enflasyonu tahmini için  19 ekonomist ile düzenlediği ankete göre, TÜFE’de Ocak ayı ortalama tahmin yüzde 9,86 artış olurken, yıllık veride ise medyan tahmin yüzde 46,95, ortalama yüzde 47,01 olarak gerçekleşti.

TÜFE’de aylık en yüksek ve en düşük artış beklentileri sırasıyla yüzde 13,72 ve yüzde 6,52 şeklinde olurken, yıllık tahminler aynı sıralama ile yüzde 52,19 ve yüzde 42,56 oldu.

Bloomberg Anketi Ve Enflasyon Tahmini

Bloomberg anketinde ise medyan beklenti ocak ayında tüketici fiyatlarının aylık yüzde 9,4, yıllık ise yüzde 45,5 seviyesinde artması yönünde oldu. 25 kurumun katılımıyla gerçekleştirilen ankette ocak ayı enflasyonu için en düşük beklenti aylık yüzde 5,8, en yüksek beklenti ise yüzde 13,72 olarak kaydedildi. Ankette “Yıl içinde zirve hangi ay ve hangi seviyede görülür?” sorusuna yanıt veren 20 kurumun beklentisi yüzde 55 oldu.

Bu soruya karşılık olarak en düşük zirve tahmini yüzde 45, en yüksek zirve tahmini ise yüzde 62,2 seviyesinde oldu. Katılımcılara enflasyonda zirvenin ne zaman görüleceğine dair sorulan soruya çoğunluk Mayıs ayı cevabını verdi. Yıl sonu enflasyon tahmini ise 21 kurumun katılımıyla yüzde 32,85 seviyesinde oldu. Yıl sonu enflasyon tahmini için en düşük tahmin yüzde 22, en yüksek tahmin ise yüzde 37 oldu.

Yatırım Kuruluşlarının Tahminleri

Gedik Yatırım tarafından yayınlanan bültene göre yıllık enflasyonun ocak ayında yüzde 46,70 seviyesine çıkacağı tahmin ediliren, HSBC Portföy Başekonomisti İbrahim Aksoy tarafından yayımlanan yatırım bülteninde ocakta yıllık enflasyonun yüzde 48,7’ye ulaşacağı yönünde tahminde bulundu.

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan ise Reuters’a yaptığı değerlendirmede politika faizinin arttırılmayacağı varsayımıyla önümüzdeki dönemde enflasyon seviyesinin reel faizi eksi bölgeye itmeye devam edeceğini söyledi. Enver Erkan “Enflasyonun yıl içinde yüzde 50’yi aşacağını öngörüyoruz. Şubat ve Mart ayında yüksek gerçekleşen enflasyonun ardından zirve noktasının Mayıs ayında olabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan Önemli Açıklamalar !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.