DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

BİST100

10.643,58%3,14

BİTCOİN

2156606฿%2.37003

a

Emeklilik İle İlginç Detay ! Milyonları İlgilendiriyor…

Emekli maaşıyla ile ilgili ilginç detaylar! Milyonları ilginderirken, çoğu kişi bilmiyor. Erken emeklilikten çift maaşa, isteğe bağlı sigortadan malulen emekliliğe kadar birçok başlıkta ekonomik ve sosyal kazanımlar için püf noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor. İşte detaylar…

Emekli maaşıyla ile ilgili ilginç detaylar! Milyonları ilginderirken, çoğu kişi bilmiyor. Erken emeklilikten çift maaşa, isteğe bağlı sigortadan malulen emekliliğe kadar birçok başlıkta ekonomik ve sosyal kazanımlar için püf noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor. İş Kanunu’na göre SSK veya Bağ-Kur‘lu olarak işe başlayanların yetim aylığı kesilmiyor ve çift maaş alınmasının önünde bir engel bulunmamakta.

Emeklilikle İlgili Bilinmeyen Detaylar

Mirası reddeden ölen yakınının borçlarını ödeme yükümlülüğünden kurtulurken yetim aylığı almaya devam edebiliyor. Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre ölüm yani dul ve yetim aylığı ölen sigortalının hak sahiplerine istekte bulunmaları halinde bağlanıyor. Yargı kararıyla mirasçı olmaktan çıkarılan kişilere ise gelir veya aylık ödenmiyor. Emekli aylık ve ödenekleri nafaka borcu dışında haczedilemiyor.

Malullük başvurusu için işten ayrılmak gerekmiyor. Çıraklık ve staj dönemine ait sigorta günleri emeklilikte dikkate alınmıyor. Ancak doğumdan önce çıraklık, stajyerlik nedeniyle yapılan sigorta başlangıç olarak kabul ediliyor. Emekli aylığında beklenmedik bir kesintiyle karşılaşanlar e-devlet üzerinden sebebini öğrenebilir. Kesintinin nedeni ve ayrıntısı öğrenildikten sonra SGK’ya dilekçe ile başvurarak kesintiye itiraz etme hakkı var. İsteğe bağlı sigortalılar da malulen emekli olabilir.

Sosyal güvenlik ve çalışma hayatında merak edilen soruların yanıtları:

Reddi mirasta bulunanların dul, yetim aylığı kesilir mi ?

Mirasın reddi durumunda ölen yakının mirasından yararlanılmadığı gibi borçlarını ödeme yükümlülüğü de sona erer. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre ölüm yani dul ve yetim aylığı ölen sigortalının hak sahiplerine, yazılı talepte bulunmaları durumunda bağlanır. Yasada mirası reddedenlere ölüm aylığı bağlanmayacağına yönelik bir hüküm bulunmuyor. Mirası reddeden eş veya çocuklara (ölen kişinin sigorta süresi, prim gün sayısı yeterliyse) miras reddedilse bile dul, yetim aylığı bağlanır.

Mirastan çıkartılana da aylık bağlanır mı ?

Yargı kararıyla mirasçı olmaktan çıkarılan kişilere gelir veya aylık ödemesi yapılmaz. Ödenmiş bulunan aylıklar da geri alınır. Sosyal Sigortalar ve Emekli Sandığı Kanununa göre hak sahibine karşı ağır bir suç işlediği veya buna karşı aile hukukundan doğan yükümlülüğü yerine getirmediği gerekçesiyle ölüme bağlı bir tasarrufla mirastan çıkarılanlara dul ve yetim aylığı bağlamıyor.

Emekli, dul, yetim aylıklarına haciz konulabiliyor mu ?

Yasaya göre, sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık, ödenekleri Sosyal Sigortalar Kurumunun prim alacakları ve nafaka alacakları dışında emekli maaşının haczi mümkün değildir. Hacze yönelik talepler borçlunun (aylığı alanın) rızası yoksa icra müdürlüğünce reddedileceği hükmü bulunuyor.

Emeklilik İle İlginç Detay ! Milyonları İlgilendiriyor…

Emeklilik İle İlginç Detay ! Milyonları İlgilendiriyor…

Emekli aylığında kesintilere itiraz edilebilir mi ?

Emekli aylıklarında muayene, reçete ve ilaç katılım payları nedeniyle kesintiler olabiliyor. Emekli aylığındaki kesintiyi e-devlet üzerinden aylık bilgisi bölümüne girerek kontrol etmek mümkün. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na itiraz ederek düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Ancak emekli aylığınızın her ay yatan tutardan daha düşük olması durumunda sosyal güvenlik il müdürlüğü ya da il merkezinden bilgi alınabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli aylığından yapılan haksız kesintileri iade eder mi ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan incelemede kesintinin haksız olduğu tespit edilirse iade edilir. Ancak kesintinin haklı olduğu kanaatine varılırsa itiraz reddedilir. İtirazın reddi durumunda kesintinin haksız olarak yapıldığını düşünen, çalışan iş mahkemesine başvurabilir.

Malulen emeklilik başvurusu için işten ayrılmak gerekiyor mu ?

Malulen emeklilik için çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp olduğuna dair sağlık raporu alınması gerekiyor. Bunun için yaşanan il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvurulması ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekir. Çalışandan sevk talebinde bulunulduğu tarihte sigortalılığını sonlandırması şartı aranmıyor. Malulen emeklilik için işten ayrılmadan başvuru yapılabilir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanabilir ?

Emeklilik için yaşı bekleyenler ve bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eş çocuk üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olmayanlar gelir testi yaptırabilir. Gelir testi sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanlar prim ödemeden sağlık hizmetinden yararlanabilir. Geliri bu oranın üzerinde çıkanlar gelecek yıl için aylık 161,55 lira ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabilir.

Staj, çıraklık sigorta başlangıcı emeklilikte dikkate alınıyor mu ?

Çıraklık, stajyerlik dönemindeki sigorta başlangıcı emeklilikte dikkate alınmıyor. Emeklilikte uzun vadeli sigorta kolları (malullük, yaşlılık, ölüm sigortası) dikkate alınıyor. Ancak doğum borçlanmasında bu süreler nedeniyle yapılan sigorta başlangıç kabul ediliyor.

Emekli çalışanlar kıdem ve ihbar tazminatı alabilir mi ?

Emekli aylığını alıp sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışılabileceği gibi, emekli aylığını kestirip tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışmak da mümkün. Emekli aylığını kestirip tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışmaya devam edenler emekli kabul edilmiyor. Dolayısıyla ihbar, kıdem tazminatı hakları devam ediyor. Destek primi ödeyerek çalışmaya devam edenler ise emekli çalışan statüsünde yer alıyor. Kıdem hakkı bulunuyor. Ancak emekliliğe hak kazandığında kıdem tazminatını alıp çalışmaya devam edenler için bu durum söz konusu değil. Emekliliği geldiği için işten ayrılanlar ise ihbar tazminatına hak kazanmıyor.

Mahkeme kararıyla yaşını büyüten erken emekli olabilir mi ?

Emeklilikte sigorta başlangıç tarihi ile doğum tarihi büyük önem taşıyor. Yasaya göre nüfus kütüğüne ilk olarak yazılan doğum tarihleri esas alınıyor. Dolayısıyla mahkeme kararıyla belirlenen doğum tarihi dikkate alınmıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Süper Lig’in Yeni Yayın İhalesinin Detayları Belli Oldu !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.