DOLAR

33,0900$% 0.29

EURO

36,1040% 0.29

GRAM ALTIN

2.590,62%0,83

ÇEYREK ALTIN

4.191,00%0,69

BİST100

11.128,99%0,58

BİTCOİN

2082799฿%0.70375

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • Cumartesi Günleri Yıllık İzin Sayılacak, Yargıtay Kararı 2021

Cumartesi Günleri Yıllık İzin Sayılacak, Yargıtay Kararı 2021

Cumartesi günleri yıllık izin sayılacak! Yargıtay’ın aldığı yeni karar milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiriyor.

Cumartesi günleri yıllık izin sayılacak! Yargıtay’ın aldığı yeni karar milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiriyor.

Cumartesi günleri yıllık izin sayılacak! Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin aldığı karara göre cumartesi günü yıllık izin olarak sayılacak. Emsal karara ek olarak özel sektör işçilerinin yıllık izin süreleri içerisinde yalnızca pazar günleri düşürülmeyecek.

Cumartesi gününün yıllık izin süresinden sayılıp sayılmayacağı yıllardır tartışılmakta. Yargıtay bu tartışmaya kararı verdi. Fabrikada çalışan bir işçi, iş mahkemesine başvurarak cumartesi gününün akdi tatil olarak düzenlendiğini belirtti. İş Kanunu içerisinde yer alan bilgilere göre de yıllık izin süresinden sayılmayacak günler içerisinde hafta tatili günlerinin bulunduğunu öne sürdü. İşçi savunmasında Toplu İş Sözleşmesi kapsamında cumartesi gününün de hafta tatili olduğunu belirtti. Yıllık izin süresinden düşürülmesinin mümkün olmadığını ekledi.

Davacının yasal çalışma süresinin haftalık 5 gün olmasını savunması bir şey ifade etmedi. Yargıtayın bu konuda kararı cumartesi günlerinin de çalışma günlerine dahil olması şeklinde. Cumartesi günü izin yapanlar yıllık izne dahil edilmiş sayılacaklar.

Yargıtay Kararının Reddi İstendi!

Yargıtay Kararının Reddi İstendi!

Cumartesi günlerinin yıllık izin sayılmasıyla ilgili dava İş Mahkemesine gönderilmişti. İş mahkemesinde çözülmeyen olaya Yargıtay el attı.

Dava edilen işveren 2429 sayılı yasaya göre ulusal bayram, genel tatil günleri ve hafta tatili günlerinin düzenlendiğini belirtti. Yasa içerisinde hafta tatilinin pazar günü olduğunu belirten işveren, iş kanununda yer alan maddelere göre düzenleme yaptı. Yasaya göre haftanın 6 günü çalışan bir işçiye haftanın yedinci günü 24 saatlik izin verilmektedir. Bu izin de hafta tatili olarak geçmektedir.

Sendika ile yapılan toplu iş sözleşmesi içerisinde de haftalık çalışma süresinin 6 gün için 45 saat olduğu belirtildi. Vardiyalı çalışma olmaması durumunda hafta içi 9 saat çalışma yapılabileceği belirtildi. Ayrıca vardiyalı bir çalışma programı yoksa cumartesi günü de işçilerin dinlendirilmesi gerektiği öne sürüldü.

Sonuç olarak vardiyalı çalışma olan işyerlerinde işçilerin haftalık çalışma günleri 6 gün ve haftalık 45 saat olarak belirlenmiş durumda.

İş Mahkemesi Davanın Kabulüne Hükmetti

İş Mahkemesi Davanın Kabulüne Hükmetti

Yargıtayda çözülen cumartesi günlerinin yıllık izin sayılması davasını İş Mahkemesi kabul etti. 

Olay dava edilen işverenin kararı istinafa götürmesiyle başladı. Bunun sonucunda Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını yerinde buldu. Davalı işverenin kararı temyiz edildiğinde ise devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girmiş oldu.

Yargıtay kararında ise cumartesi gününün de iş günü olduğuna dikkat çekildi. Akdi tatil günü olarak cumartesi günlerinin yıllık izin süresine eklenemeyeceği vurgulandı. Cumartesi günleri akdi tatil günü olarak işçi çalışmadığında hafta tatili olarak değerlendirilmeyecek ibaresi eklendi.

Yargıtay Kararı

Davanın çözümlenmesinde Yargıtay 9. Hukuk Mahkemesi önemli rol oynadı. Yargıtay kararı yapılan açıklama ile birlikte İş Mahkemesine gönderildi.

Yargıtay’ın bu konudaki kararı ise şu şekilde:

“Cumartesi gününün tatil olması hafta tatili olarak kararlaştırılabilir. Toplu ve bireysel iş sözleşmeleri içerisinde cumartesi – pazar günleri hafta tatili olarak belirlendi ise her iki gün de yıllık izinden sayılmamaktadır. Fakat sözleşme içerisinde böyle bir madde yoksa yıllık izin kullanma dönemi içerisindeki cumartesi – pazar günleri yıllık izin süresinden düşülmektedir. İşveren yerlerin bazılarında hafta tatili cumartesi veya pazar olarak değişmektedir. Bu değişime göre de cumartesi günü hafta tatili yapan birisinin pazar günü işe gitmemesi yıllık izinden düşülmektedir.”

Ülkemizde konulan kurallara göre çalışma süresi 45 saattir. Vardiyalı çalışma sisteminin dışında 5 gün 9 saat çalışılmaktadır. Bu günler Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma olarak belirtilmiştir.

Cumartesi Günleri Yıllık İzin Sayılacak Kararı

Cumartesi gününün yıllık izin sayılması kararı ile ilgili gelişmeler Yargıtay’ın yaptığı açıklamalar ile birlikte sonuç buldu.

“Cumartesi günü işçiler dinlendirilir, pazar günü hafta tatilidir.” düzenlemesi İş Hukuku içerisinde yer almaktadır. İş Hukuku’nun başka bir maddesinde ise  “Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan Ulusal Bayramlar ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.” ifadesi yer almaktadır.

Sonuç olarak ülkemizde konulan kurallara göre çalışma süresi 45 saattir. Vardiyalı çalışma sisteminin dışında 5 gün 9 saat çalışılmaktadır. Bu günler Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma olarak belirtilmiştir. Vardiyalı çalışma durumunda ise işçilerin cumartesi günleri izin yapmaları işletmeye bağlıdır. Eğer toplam çalışma süresi 45 saati doldurmuyor veya geçmiyorsa cumartesi günleri de çalışılabilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cumartesi Günleri Yıllık İzin Sayılacak, Yargıtay Kararı 2021

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.