DOLAR

32,3340$% 0.09

EURO

34,8725% -0.01

GRAM ALTIN

2.401,11%0,79

ÇEYREK ALTIN

3.902,00%-2,05

BİST100

9.997,91%-1,39

BİTCOİN

2247277฿%-0.52593

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • Muayene Ücretlerine Yüzde 50 Zam: Resmi Gazete’de Yayımlandı

Muayene Ücretlerine Yüzde 50 Zam: Resmi Gazete’de Yayımlandı

Yayımlanan 32289 sayılı Resmi Gazete'nin mükerrerinde, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında oluşturulan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nun çeşitli kararlar aldığı belirtilmiştir. Bazı uzmanlık dallarının muayene ücretlerinde yüzde 50 zam yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

SGK Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişikliklerle, ayaktan başvurularda ödeme listesi, hizmet başı işlem puan listesi, tanıya dayalı işlem puan listesi ve diş tedavileri puan listesinde artış yapılmıştır. Karar, Resmi Gazete’nin 24 Ağustos tarihindeki mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu değişikliklere göre, Acil Tıp, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Genetik Hastalıkları ve Gelişimsel Pediatri gibi uzmanlık dallarının yer aldığı muayene ücretleri de nasibini almış oldu. Son dönemde ülkemizde yaşanan enflasyon sorununa çözüm amacıyla yeni önlemler alınmaya çalışılırken, birçok ücrette zam duyuruları yapıldığı görülmektedir.

Döviz fiyatlarının yükselmesiyle birlikte birçok ürün ve hizmette fiyat artışları yaşanmaktadır. Sağlık sektörü, en sık kullanılan hizmetlerden biri olup, bu zamlardan etkilenmiştir ve bugünden itibaren fiyat artışlarına tabi tutulmuştur.

Hangi Dallarda Muayene Ücretlerine Yüzde Elli Zam Geldi?

Değişiklik, SGK Sağlık Uygulama Tebliği’ne ilişkin olarak Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan bir kararla gerçekleştirildi. Söz konusu karara göre, Acil Tıp, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları gibi bazı uzmanlık dallarının muayene ücretlerinde yüzde 50 zam yapılarak, bu ücretlerin yeniden düzenlenmesine karar verildi.

muayene ücretleri 2023

Muayene Ücretleri Yarı Yarıya Arttı

Yüzde 50 artış yapılan uzmanlık dalları, “Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi”nde belirtilmiştir. Ayrıca, Tebliğdeki düzenlemeler doğrultusunda, “Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi”nde yer alan vaka başı muayene tutarlarında artış yapılmıştır.

Hizmet Başı İşlem Puan Listesi Nedir?

Bunun yanı sıra, “Hizmet Başı İşlem Puan Listesi”nde yer alan KVC-Kardiyoloji, organ doku nakli ve kemik iliği, yoğun bakım, hemodiyaliz, kan bileşenleri, doğum, yardımcı üreme tedavileri ve bununla ilişkin genel tetkikler, sünnet, kadavradan donör temini gibi işlem kodları da dahil olmak üzere tüm işlemlerde artış gerçekleştirilmiştir.

muayene zammı

2023 Yüzde Elli Muayene Zammı Gören Dallar

“Tanıya Dayalı İşlem Puan Listesi”nde yer alan KVC-Kardiyoloji, organ doku nakli ve kemik iliği işlemleri, yoğun bakım işlemleri ve hemodiyaliz işlemlerine ait işlem kodları da dahil olmak üzere tüm işlemlerde artış yapılmıştır. Ayrıca, “Diş Tedavileri Puan Listesi”nde yer alan tüm işlem kodlarında da artış gerçekleştirilmiştir.

Bu düzenlemelerle birlikte, genel sağlık sigortalılarının hastanelerde aldıkları sağlık hizmetlerinde kullanılan tıbbi malzeme bedellerinde artış yapılarak yaklaşık 11 milyar lira gelir elde edilmiştir dendi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Perseid Meteor Yağmuru Ne Zaman? Saat Kaçta? Nereden İzlenir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.