DOLAR

32,3663$% 0.12

EURO

34,8359% 0.05

GRAM ALTIN

2.402,25%-0,18

ÇEYREK ALTIN

3.916,00%-0,13

BİST100

10.051,37%0,53

BİTCOİN

2171108฿%-1.8312

a

Bakan Özer Yeni Platformu Duyurdu ! Tüm Öğretmenleri Yakından İlgilendiriyor…

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 yılında öğretmenlerin uzaktan eğitimde eğitim seçeneklerini zenginleştirmek için Öğretmen Bilişim Ağı’nı (ÖBA) kurduklarını açıkladı. Bakan Özer platformun ilk kez 21 Ocak-7 Şubat 2022 tarihlerindeki 2 haftalık yarıyıl tatilinde kullanılacağını ifade etti. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğrenci ve öğretmenleri yakından ilgilendiren 2022 yılı MEB mali bütçe sunumu için TBMM’de önemli açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki eğitim yılında çalışmaların odak noktasının eğitimde fırsat eşitliği olduğuna dikkat çeken Bakan Özer, uzaktan eğitimle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, yüz yüze eğitime verilen arada ortaya çıkan eksikliklerin telafi edilmesi için birçok destek programını hayata geçireceklerini söyledi.

Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) Kuruldu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 yılında öğretmenlerin uzaktan eğitimde eğitim seçeneklerini zenginleştirmek için Öğretmen Bilişim Ağı’nı (ÖBA) kurduklarını açıkladı. Bakan Özer platformun ilk kez 21 Ocak-7 Şubat 2022 tarihlerindeki 2 haftalık yarıyıl tatilinde kullanılacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, öğretmenlerin mesleki gelişimleri için yeni dönemde başlatılan kapsamlı destek sunma çalışmaları sonucunda eğitimlere katılımcı sayısı yüzde 34 arttı. 2020 yılında yüz yüze ve uzaktan eğitimlere katılan öğretmen sayısı 1 milyon 187 bin 852 iken 2021 yılında bu sayı 2 milyon 773 bin 317’ye yükseldi.

Düzenlenen eğitim kapasitesindeki artış, öğretmen başına düşen eğitim saatine de yansıdı. 2017 yılında bir öğretmen yılda ortalama 35 saat eğitim alırken bu sayı 2018 yılında 39’a, 2019 yılında 51’e ulaştı. 2020 yılına gelindiğinde ise 41,6’ya düşmüştü. 2021 yılında bir öğretmen ortalama 93,4 saat eğitime katıldı. Böylelikle bu alanda son 5 yılın en yüksek oranına ulaşılmış oldu.

Son 5 Yılın En Yüksek Kişi Başı Eğitim Saatine Ulaştık

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Özer bu dönemde odaklandıkları konulardan en önemlisinin, öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerinin çok boyutlu desteklenmesi olduğunu söyledi. Bu kapsamda çok boyutlu adımlar attıklarını belirten Bakan Özer, “Attığımız adımların sonuçlara olumlu yansımasını görmekten mutluluk duyuyorum.

2021 yılında düzenlediğimiz eğitimlere katılan öğretmen sayımız 2020 yılına göre yüzde 34 artarken, bu artışla son 5 yılın en yüksek kişi başı eğitim saatine ulaşmış olduk. Buna göre, öğretmen başına düşen eğitim saati 2020 yılında 41,6 iken bu rakam, 2021 yılında yüzde 125 artışla 93,4 saate ulaştı. Bu süreçleri başarı ile yürüten Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bakan Özer Yeni Platformu Duyurdu ! Tüm Öğretmenleri Yakından İlgilendiriyor...

Bakan Özer Yeni Platformu Duyurdu ! Tüm Öğretmenleri Yakından İlgilendiriyor…

ÖBA İlk Kez Yarı Yıl Tatilinde Kullanılacak

Bakan Özer, 2022 yılında öğretmenlerin uzaktan eğitimde eğitim seçeneklerini zenginleştirmek için Öğretmen Bilişim Ağı’’nı (ÖBA) kurduklarını belirterek, bu platformun ilk kez 21 Ocak-7 Şubat 2022 tarihlerindeki 2 haftalık yarıyıl tatilinde kullanılacağını açıkladı. Bakan Özer, yeni dönemde merkezi ve uzaktan eğitimlere ilave olarak yerel ve okul bazlı eğitime de geçeceklerini belirterek, “Bu yeni uygulama ile okul düzeyinde de mesleki gelişim faaliyeti düzenlenmesine imkan sağlıyoruz.

Okullarımız almak istedikleri eğitimleri, talep gerekçelerini ve ulaşmak istedikleri sonuçları belirleyerek mesleki gelişim planlarını oluşturacaklar ve Bakanlık olarak biz de bu talebin bütçesini doğrudan okula aktaracağız. Bu uygulama ile daha gerçekçi temellere dayanan ve daha çok öğretmene ulaşan bir mesleki gelişim sistemine kavuşmuş olacağız. Bu kapsamda özellikle proje okullarımıza ağırlık vereceğiz” açıklamasını yaptı.

Öğretmen Hareketlilik Programı Başlıyor

TBMM’de öğrenci, öğretmen ve velileri yakından ilgilendiren konular hakkında kritik açıklamalarda bulunan Bakan Mahmut Özer, öğretmenlerle ilgili yeni bir programın uygulanmaya başlanacağını duyurdu. ” Öğretmen Hareketlilik Programı” ile birlikte mesleğin uygulanması sırasında oluşan bilgi ya da sistemin ürettiği tecrübe ile öne çıkan okulları öğretmenlerin yerinde gözlemleyebilmesi için kısa süreli öğretmen hareketlilik programları yapılacak.

Bu uygulamanın esasları henüz netlik kazanmazken mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin öne çıkan okullarda kısa süre görev alacağı belirtildi. Bakan Özer’in “Mükemmeliyet Merkezi” olarak tanımladığı tecrübelerin yerinde görülmesi için ilgili alan öğretmenlerinin okullarda kısa süreli görevlendirilerek buradaki tecrübelerden faydalanılması amaçlanacak.

2022 Yılında Eğitim Bütçesi 274 Milyar 384 Bin TL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer,Milli Eğitim Bakanlığının 2022 yılında eğitim bütçesinin 274 milyar 384 bin TL olarak belirlendiğini duyurdu.Açıklamasının devamında 2022 yılında çalışmaların odak noktasında eğitimde fırsat eşitliği anlayışı olacağının altını çizen Bakan Özer, okul öncesinden yükseköğretime kadar uzanan süreçte eğitimin tüm kademelerini iyileştirebilmek için çabalayacaklarını ifade etti.

Bu kapsamda öncelik verilecek yerleri söyleyen Bakan Özer “Önceliklerimizi okul öncesi eğitime erişimi yaygınlaştırmak, okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak, öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini bütüncül bir yaklaşımla desteklemek ve mesleki eğitimi güçlendirmek olarak belirledik” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Futbolcu Eşleri Sosyal Medyada Servet Kazanıyor İşte En Çok Kazanan İsimler

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.