DOLAR

32,2050$% 0.02

EURO

35,1623% 0.01

GRAM ALTIN

2.473,42%0,24

ÇEYREK ALTIN

4.003,00%0,12

BİST100

10.158,63%-0,15

BİTCOİN

2129772฿%7.19057

a

Asgari Ücrette Son Durum

Dün milyonların gözünü diktiği Asgari Ücret Komisyonu'nda üçüncü toplantıda da kesin sonuç çıkmadı. İşveren asgari ücreti belirleyecek olan asgari geçim tutarının 3.100 TL, işçi 3.900 TL olduğunu savundu. İşte asgari ücrete dair tüm detaylar...

Dün milyonların gözünü diktiği Asgari Ücret Komisyonu‘nda üçüncü toplantıda da kesin sonuç çıkmadı. İşveren asgari ücreti belirleyecek olan asgari geçim tutarının 3.100 TL, işçi 3.900 TL olduğunu savundu. Komisyonda işçi-işveren enflasyon konusunda anlaşamadı. Bakan Nureddin Nebati de TBMMde “Asgari ücrette herkesi tatmin edecek bir sonuç” olacağına işaret etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2022 asgari ücret zammını belirlemek için dün üçüncü kez toplandı. İşçi, işveren tarafı yeni ücret hesaplamasında baz alınacak enflasyon tutarlarında anlaşma sağlayamadı. TİSK, Türkiye İstatistik Kurumunun enflasyon rakamlarının dikkate alınmasını isterken, Türk-İş yaşanan enflasyonun yüzde 50’nin üzerinde olduğu gerekçesiyle buna itiraz etti.

TÜİK asgari geçim tutarını açıklamadı, Hacettepe Üniversitesinin bir çalışanın günlük dengeli beslenme parametresine göre hesaplama yapıldı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, “TİSK asgari geçim tutarını 3100 TL olarak uygun görüyor , Türk-İş 3900 liranın altına düşmesini istemiyor” dedi.

Taraflar Üç Konuda Anlaştı

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dün yapılan toplantısında anlaşma çıkmadı, taraflar dördüncü kez bir araya gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Türk-İş ve TİSK başkanları ile görüşerek önerileri değerlendirdiği öğrenildi. Komisyon görüşmelerinde, taraflar üç konuda anlaşmaya vardı.

Sosyal Güvenlik Kurumu işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilerek yüzde 14ün yüzde 9 olarak düzenlenmesi, birinci vergi diliminin brüt asgari ücret miktarına çekilmesi konusunda anlaşma sağlandı. Ayrıca, 5 yıldır uygulanan asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde yüzde 6 olarak uygulanması toplu sözleşme olmayan yerlerde yüzde 3 olarak uygulanması konusunda görüş birliğine varıldı.

Asgari Geçim Tutarı Ağır İşte 3567 TL

TÜİK bu yıl Komisyon toplantısında asgari geçim tutarını açıklamadı. Hacettepe Üniversitesinin bir çalışanın günlük dengeli beslenme parametresine göre hesaplama yapıldı. Komisyon’un hesaplamasında asgari geçim tutarı hafif işler için 2879 lira, ağır işler için de 3597 lira oldu. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, “İkinci toplantımızda belli analizler yapılmıştı. Komisyon olarak hesabı burada yaptık. Hacettepe parametreleriyle karşılaştırdık. Türk-İş ve TİSKin itirazları var.

TİSK asgari ücreti 3 bin 100 tl olarak uygun buluyor. Türk-İş ise 3 bin 900 liranın altına düşemez diyor. Asıl asgari ücret teşvik konusunda komisyon önerisinde anlaşmaya varıldı. TİSK gerçekleşmiş enflasyonu önerdi, Türk-İş ise refah payı ekleyelim dedi. İlk defa üçüncü toplantıyı bu kadar erken yaptık, dördüncü toplantı karar toplantısı olacak” diye konuştu.

Asgari Ücrette Son Durum

Asgari Ücrette Son Durum

Türk-İş: TÜİK’in Açıkladığı Enflasyon İle Bizim Yaşadığımız Enflasyon Farklı

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “İçinde bulunduğumuz şartlar içinde sıkıntıların giderileceği bir asgari ücret olsun istedik. Geldiğimiz nokta aynı değil. İşverenle uyuşmazlıkları gideremedik. TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile bizim yaşadığımız enflasyon arasında fark var. Son bir buçuk ayda anormal şekilde artan enflasyon ve fiyatların günde 2 defa değişmesi dar gelirli insanlarımızı zora sokuyor.

Büyümeden de refah payı alarak asgari ücret bekliyoruz. Çalışanların refah seviyesinin artacağı asgari ücret bulamadık. 415 kalem üzerinden TÜİK değerlendirme yapıyor. Ana kalemler 30 civarında gıda, konut, elektrik, su, eğitim, kültür ele alındığında yüzde 50’den fazla arttığı görülüyor.” ifadelerini kullandı.

TİSK : Çalışanlarımız Enflasyona Karşı Korunacak

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, “üç konuda anlaşmaya vardık. Bunlar; 5 puanlık işveren desteğinin çalışanlara da sağlanması, birinci vergi diliminin yıllık asgari ücret dilimine çekilmesi. İşveren desteğinin toplu sözleşmeli yerlerde yüzde 6, toplu sözleşme olamayan yerlerde yüzde 3 olarak uygulanması. Çalışanlarımız enflasyona karşı korunacak. Türk-İş de hesapladı. Bizler de hesaplıyoruz” dedi.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor ?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi ve işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

İhbar Ve Kıdem Tazminatı Artacak

İşçi, memur ve tüm kesimleri ilgilendiren, borçlanma primlerinden işsizlik ödeneklerine, kıdem tazminatından AGİ’ye kadar tüm kalemler asgari ücrete göre belirlenecek. Asgari ücretle birlikte çalışanların ihbar ve kıdem tazminatları artacak.

Evde bakım ve 65 yaş aylığında gelirin asgari ücretin 3’te birinden az, engelli bakım aylığında ise üçte ikisinden az olması gerekiyor. Asgari ücretteki artışın yüksek olması durumunda bu ödemelerden daha fazla vatandaş yararlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı’ndan Asgari Ücret Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM’de bütçe görüşmelerinde asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Nureddin Nebati 2022 yılı için asgari ücrette herkesin beklentilerini karşılayan bir artış yapmayı planladıklarını belirterek, “İşçi kardeşlerimiz rahat etsinler. Bu yıl da işçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sözlerine şöyle devam etti: Cari açıkta yıl sonunda müjdeli rakamları göreceğiz. Enflasyonla mücadelede yapısal tedbirleri alacağız. Bankacılık sektörümüz güçlü yapısını korumaktadır. 2022 yılı için asgari ücrette herkesin beklentilerini karşılayan bir artış yapmayı planlıyoruz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Talip Geylan : Meclis’in Gündemi Öğretmenlik Meslek Kanunu Olmalı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.