DOLAR

32,2133$% -0.21

EURO

35,0712% -0.08

GRAM ALTIN

2.491,95%1,06

ÇEYREK ALTIN

4.040,00%0,89

BİST100

10.628,74%2,99

BİTCOİN

2136094฿%0.27337

a
  • Kamu Haber
  • Sınavlar
  • YÖK Başkanı Erol Özvar : Amacımız Öğrencileri Üniversiteye Puansız Sokmak Değil

YÖK Başkanı Erol Özvar : Amacımız Öğrencileri Üniversiteye Puansız Sokmak Değil

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Yapmaya çalıştığımız şey, tercih tabanını genişletmek, öğrencileri üniversiteye puansız sokmak değil." dedi. İşte detaylar…

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yükseköğretim kurumlarına giriş sınavlarında baraj puanının kaldırılması ile ilgili, “Yapmaya çalıştığımız şey, tercih tabanını genişletmek, öğrencileri üniversiteye puansız sokmak değil.” dedi.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Toplandı

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu toplandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, toplantıda, YÖK’ün çalışmaları hakkında milletvekillerini bilgilendirdi.

YÖK’ün temel hedefinin, Türkiye’nin beşeri sermayesinin bilgi, beceri ve yetkinliğinin artırılması olduğunu söyleyen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Kurulun, üniversitelerle ülkenin bilgi birikimini daha ileriye taşımaya çalıştığını söyledi.

Bunun için üniversitelerin yalnızca ülke çapında değil uluslararası alanda da saygınlığa sahip olabilmesi gerektiğini ifade eden Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “YÖK’ün, üniversitelerimizle temel hedefleri arasında yükseköğretimde uluslararası saygınlığı elde etmek bulunuyor. Üniversitelerimizin ulusal ve uluslararası rekabette öne çıkmasını istiyoruz.” dedi.

Türkiye’de üniversitelerin, ulusal ve uluslararası konjonktüre ayak uydurabilecek esneklik ve başarı sergilediğini anlatan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk üniversitelerinin, dünyadakilerle kıyaslandığında kayda değer başarı sergilediğini söyledi.

Üniversitelerin, başarılı olabilmeleri için kendi içinde güçlü yanlarına dayalı farklılaşma yoluna gitmesi gerektiğine dikkat çeken  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Bu, YÖK’ün yaptığı belki de en önemli işlerin başında geliyor. Yükseköğretim kurumları, monolitik bir yapıda, üniversite çağına gelen öğrencilere hizmet etmek veya o bildik yapılanması içinde faaliyet göstermektense rekabette güçlü olabildiği taraflarla farklılaşma yoluna gitmek durumunda.

Bu, dünyada gördüğümüz önemli değişimlerden biri. YÖK olarak geçmişten bu yana bu konuda çok önemli mesafeler katettik.” değerlendirmesini yaptı.

YÖK Başkanı Erol Özvar : Amacımız Öğrencileri Üniversiteye Puansız Sokmak Değil

YÖK Başkanı Erol Özvar : Amacımız Öğrencileri Üniversiteye Puansız Sokmak Değil

Performans Odaklı Olmak Kaliteden Ödün Vermeyi Gerektirmez

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr.Erol Özvar, performansı odağa almanın kaliteden ödün vermeyi gerektirmediğini ifade ederek, üniversiteleri kendi içinde farklı misyonlara bölerek ulusal ve uluslararası rekabette daha güçlü hale getirmenin, YÖK’ün son yıllarda yaptığı en önemli işlerden olduğunu söyledi.

YÖK’ün, üniversitelerin kendilerine ait büyük verilere (big data) sahip olmasını stratejik hedef olarak belirlediğini söyleyen Özvar, şu sözlerle konuştu:

“Üniversitelerde ‘big data’nın bir proje olarak vazedilmesi yalnızca Türkiye’de değil dünyada ilklerden. Bugün Avrupa’daki pek çok ülkede üniversitelerde ‘big data’ inşası gündemde bile değil. YÖK olarak 204 üniversiteye verdiğimiz ödevlerden veya takip ettiğimiz hedeflerden biri bu. Üniversitelerin, kendi verilerine sahip çıkarlarsa üniversiteleri daha etkin yöneteceklerine inanıyoruz.

Bunun içinde makine öğrenimi, derin öğrenim, yapay zeka vesaire hepsi var ve biz bütün üniversitelerde şu anda her türlü bilgi süreçlerinin tamamını dijitalleştiriyoruz. Dijitalleşme seviyesi şu anda bazı üniversitelerde yüzde 100’e vardı.”

Yapmaya Çalıştığımız Şey Öğrencileri Üniversiteye Puansız Sokmak Değil

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) baraj puanlarının kaldırılması ile ilgili konuşan YÖK başkanı Erol Özvar, şu ifadeleri kullandı:

“2021’de YKS’ye 2 milyon 607 bin öğrenci girdi. TYT’de barajı geçen yani 150 ve üzeri puan alan öğrenci sayısı 1 milyon 627 bin 539 idi yani buna göre ön lisans programlarına başvuran adayların oranı yüzde 62. Sayısal olarak bakıldığında geriye kalan 1 milyon öğrenci dışarıda kalmış oldu. AYT veya TYT’den puan barajını geçip lisans programlarını tercih edebilen aday sayısı ise 876 bindi. Bu çok önemli bir manzara. Hiç puan alamayan veya oturuma katılmayan öğrenci sayısı, toplam aday popülasyonunun yüzde 6 kadarı.

Baraj olmasaydı, 2021’de TYT’de puanı hesaplanabilen öğrencilerin sayısı 2 milyon 393 bin olacaktı, 750 bin aday ön lisans programları için aldıkları puanlarla tercihlerde bulunabilecekti. Bizim yapmaya çalıştığımız şey, tercih tabanını genişletmek, öğrencileri üniversiteye puansız sokmak değil. Baraj olmasaydı, AYT’de 763 bin 638 aday ilave olarak lisans programları için tercihte bulunma hakkı elde edecekti.”

YÖK Başkanı Özvar, başarı sırasına göre tercih sıralamasının yapıldığını belirterek, “Bu değişmedi, devam ediyor. Bundan sonra da öğrencilerimiz, hangi programı tercih etmek istiyorlarsa başarı puanlarına ve aldıkları başarı sıralamasına bakarak tercihlerini işaretleyecek. Diyelim kontenjan sayısı 20, o kontenjanı tercih eden 100 kişi var. Bilgisayar otomatik olarak en yüksek puandan en aşağı doğru sıralıyor. Tıp, eczacılık, diş hekimliği, hukuk, mimarlık, öğretmenlik, bunlarda başarı puanı yok, sıralama var.” dedi.

Erol Özvar, baraj puanı uygulamasının kaldırılmasına dair izlenimlerini de aktararak, “Almış olduğumuz izlenim, bu sürecin daha dinamik hale geldiği, daha fazla öğrencinin tercihte bulunabiliyor olmasının sisteme dinamizm kattığı.” dedi.

Ücretle Tez Yazdırıldığı İddiaları

Bazı milletvekillerinin, “ücretle tez yazdırıldığı” iddiasına cevap veren Erol Özvar, “Nerede bir şikayet görürsem, ne olursa olsun gerek internet sitesi gerekse normal posta adresi olsun YÖK Başkanı olarak hemen savcılığa şikayet ediyorum. Üniversitelerde böyle bir şeye rastlarsam ilk işim bir inceleme ve soruşturma başlatmak oluyor. Bugün intihal bir vaka haline geldi. Bu, bütün dünyada üniversitelerin mücadele ettiği bir süreç.” dedi.

Erol Özvar, üniversitelerde kişiye mahsus veya onu andıracak bir ilan gördüklerinde müdahale ettiklerini ve bunu iptal ettirdiklerini ifade ederek, “YÖK Başkanı olarak her gün bu ilanları yakından takip eden biriyim.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2022 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.