DOLAR

32,5098$% 0.14

EURO

34,8434% 0.14

GRAM ALTIN

2.467,06%0,21

ÇEYREK ALTIN

4.222,00%0,32

BİST100

9.530,47%-0,18

BİTCOİN

1992527฿%-3.86741

a

PYBS Bursu Yattı Mı ?

PYBS burs yattı mı diye sorgulama yapanların sayısı oldukça fazla. Burs almaya hak kazananların Aralık 2021 pybs bursları ne zaman yatacak ? PYBS bursu yattı mı ? İşte detaylar...

PYBS burs yattı mı diye sorgulama yapanların sayısı oldukça fazla. Burs almaya hak kazananların Aralık 2021 pybs bursları ne zaman yatacak ?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavı ile belirli bir gelirin altında geliri olan ailelerin başarılı olan öğrencilerine burs bağlanmaktadır. Bursluluk sınavı her yıl 1 kez yapılır. Başarılı olan öğrencilerin hesaplarına ödemeleri aylık olarak ödenir. Sınava katılan öğrencilere 100 soru sorulur.

Başarılı olan öğrenciler burs almaya hak kazanır. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına giriş için aranan bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları taşıyan öğrenciler sınava girmeye hak kazanıyor. Sınava girip başarılı olan öğrencilerin en çok merak ettikleri soruların başında PYBS ne zaman yatacak sorusu geliyor.

Her ay düzenli olarak öğrencilerin hesaplarına aktarılan bursu e-Okul üzerinden sorgulamak mümkün. Pybs bursun yattığını öğrenmek isteyen öğrenciler sisteme giriş yaparak hesaba aktarılıp aktarılmadığını öğrenebilir.

PYBS Bursu Yattı Mı ?

Öğrenci bursları, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereği, bursluluk sınavı kazanılarak okula kayıt yaptırılan tarihi izleyen Ekim ayı başından itibaren ödenir.

PYBS bursları, her ayın 25’inde ayda 1(bir) olmak üzere yatırılmaktadır. İlk burs okul açıldıktan sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde yatırılır. Aylık olarak verilecek burs miktarı ise 358,10 TL dir.

PYBS Nedir ?

PYBS Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı kelimelerinin kısaltılmışıdır. Geliri düşük olan ailelerin çocukları için hem yatılı okul hem de aylık olarak burs ödenmesine imkan sağlayan bu sınav her yıl yapılmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen PYBS sınavı 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği bir sınavdır. Sınavda başarılı olan öğrencilere aylık olarak devlet tarafından burs verilmektedir. Öğrencilere verilen bu bursun herhangi bir geri ödemesi bulunmamaktadır.

Parasız Yatılı Bursluluk Sınavının Şartları

Her yıl düzenlenen ve oldukça zor bir sınav olan PYBS sınavı ile başarılı olan öğrenciler aylık olarak burs almaya hak kazanırlar. Sınava girecek olan öğrencilerde aranan bir kaç şart bulunmaktadır. İşte o şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
 • 5-6-7-8-9-10-11. sınıf öğrencisi olmak.
 • Herhangi bir sene sınıf tekrarı yapmamış olmak.
 • Sınava gireceği yıl herhangi bir okul değiştirme cezasının olmaması.
 • Belirlenmiş olan kişi başına düşen gelirden fazla ailenin gelirinin olmaması.

Yukarıdaki şartlar karşılanıyorsa PYBS sınavı için başvurmak mümkündür. Aynı aileden iki kişi de eğer şartlar karşılanıyorsa sınava girmeye hak kazanabilirler. Başarılı oldukları zaman devletin vermiş olduğu burs parasından ikisi de faydalanabilir.

PYBS Bursu Yattı Mı ?

PYBS Bursu Yattı Mı ?

PYBS Burs Parası Yattı mı Sorgulama ?

Her ay düzenli olarak öğrencilerin hesaplarına aktarılan bursu e-Okul üzerinden sorgulamak mümkün. Pybs bursunun yattığını öğrenmek isteyen öğrenciler sisteme giriş yaparak hesaba aktarılıp aktarılmadığını öğrenebilir.

Öğrenciler, veliler, ve okul yöneticileri e-Okul sistemine eklenen e-Burs modülü sayesinde bursların hesaplara aktarılıp aktarılmadığını öğrenebilecekler. Ayrıca bu modül sayesinde geçmişe yönelik burs ödeme bilgilerine de ulaşmak mümkün. Sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Burs paraları yattı mı diye merak edenler ilk olarak e okula giriş yapmalı
 • Açılan ekranda okul yöneticisi iseniz e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Girişi butonuna tıklayarak giriş yapın.
 • Öğrenci veya öğrenci velisi iseniz sağ tarafta bulunan Veli Bilgilendirme Sistemi Girişi butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada Resimdeki Rakamlar, Öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve Öğrenci Okul Numarası bölümlerini doldurarak Giriş butonuna tıklayın.
 • VBS GÜVENLİK KONTROL sayfasındaki sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girin.
 • e-Okul veli bilgilendirme sistemi açıldıktan sonra sol taraftaki menüde bulunan Burs Ödeme Bilgileri butonuna tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada pybs bursları yatıp yatmadığı görülecektir.

Protokol Maddeleri

Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören burslu öğrencilerin burs ödemeleri için Vakıfbank T.A.O ile PTT A.Ş ile protokol imzalamıştır. Protokolün maddeleri;

 • Vakıfbank’tan bursunu alan öğrenciler Vakıfbank’tan, bursunu almaya devam edecek.
 • PTT ‘den bursunu alan öğrenciler PTT’den bursunu almaya devam edecek.
 • PYBS bursları her ayın 25 inde banka kartlarına yatırılacak.
 • Ödemeler sadece hak eden öğrencilere yapılacaktır. Burslar öğrencinin velisine ve diğer kişilere yatırılmayacak.
 • Kart çalıntı ve kayıp durumlarında PTT’ye başvuruda bulunarak yeni kart çıkartılması gerekir.
 • PTT kartı olan öğrenciler, PTT şube ve ATM’lerinden işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • PYBS bursunu yeni kazanan öğrenciler burslarını PTT’den almış oldukları kart ile çekebilecek. Kartı almak için ise PTT’ye şahsen kimlik ve fotokopisi ile başvurması gerekecek.
 • Vakıfbank kartı olan öğrenciler kartlarını kaybetmeleri durumunda yeni alınacak olan Pttkart ile burslarını alabilecekler.
 • Öğrenciler, veliler ve okul yöneticileri e-Burs modülü üzerinden bursların yatıp yatmadığını sorgulayabilecekler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Epic Games 15 Günde 15 Oyun Hediye Edecek !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.