DOLAR

32,5334$% 0.24

EURO

34,6877% 0.39

GRAM ALTIN

2.503,50%0,70

ÇEYREK ALTIN

4.282,00%-0,23

BİST100

9.656,82%1,14

BİTCOİN

2065587฿%0.36926

a

Talip Geylan: Türkiye Kamu-Sen, Kamu Çalışanlarının Tek Umudu

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Bengütürk TV’de yayınlanan Söz Hakkı programına katılarak, eğitim çalışanlarının sorunları, çözüm önerileri, mazeret tayinleri ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların seçim süreçleri hakkında önemli açıklamalar yaptı. İşte detaylar...

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Bengütürk TV’de yayınlanan Söz Hakkı programına katılarak, eğitim çalışanlarının sorunları, çözüm önerileri, mazeret tayinleri ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların seçim süreçleri hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların 7. Genel Kurullarının hayırlı olmasını dileyen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Bilindiği gibi konfederasyonumuza bağlı olarak sendikalarımız 11 hizmet kolunda hizmet vermektedir. Önceki hafta itibari ile ilk kongremizi gerçekleştirdik.

Kongrede Türk Haber-Sen Genel Başkan Yücel Kazancıoğlu yeniden seçilerek güven tazeledi. Hayırlı olsun. Genel Başkan Yücel Kazancı ve yeni yönetimde görev alan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Konfederasyonumuza hizmet etmiş ve bu kongrede bayrağı teslim etmiş arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Talip Geylan: Türkiye Kamu-Sen, Kamu Çalışanlarının Tek Umudu

Türkiye Kamu-Sen’in kamu çalışanlarının tek umudu olduğunu söyleyen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Üyemiz olsun olmasın tüm kamu çalışanlarının gözü Türkiye Kamu-Sen’de. Türkiye Kamu-Sen bugün saygın bir konumdaysa, bu, kurulduğumuz ilk günden bu yana teşkilatımıza emek veren emektarlarımız sayesindedir.

Bu minvalde 7. Olağan Genel Kurullarımızda görevi devreden ya da devredecek olan arkadaşlarımız başta olmak üzere 1992’den beri şanlı, şerefli hak mücadelesine katkı sunan bütün emektarlarımıza teşekkür ediyorum.

Bilindiği gibi 10 sendikamız daha seçimlerini gerçekleştirecektir. Şimdiden bütün kongrelerimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kamu çalışlarının tek güvencesi ve umudu Türkiye Kamu-Sen’dir. Kamu çalışanları rahat olsun. Türkiye-Kamu-Sen dimdik ayaktadır ve onların güvenine layık olmaya, her platformda haklarını ilk günkü mücadele şevkiyle korumaya devam edecektir” diye konuştu.

Talip Geylan: Türkiye Kamu-Sen, Kamu Çalışanlarının Tek Umudu

Talip Geylan: Türkiye Kamu-Sen, Kamu Çalışanlarının Tek Umudu

Tayin Sorunu Öğretmenlerimizin Dramıdır

Ailelerinden ayrı yaşayan öğretmenlerin mağduriyetlerine de dikkat çeken Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, il/ilçe emri hakkı getirilerek, öğretmenlerin aile bütünlüğünün sağlanması gerektiğini dile getirdi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “İl içi ve iller arası mazeret tayin sorunu öğretmenlerimizin dramıdır.

Bu durum sadece eş durumundan dolayı tayin talepleri karşılanmayan bir kısım öğretmenimizin meselesi değildir, aynı zamanda bir sosyal dramdır.  Tayin hakkı mağduriyetlerini bütüncül bir yaklaşım içinde değerlendirmek gerekir” dedi. Anayasamızın 41. Maddesinin aile bütünlüğüne vurgu yaptığını söyleyen Talip Geylan, mevcut durumda anayasanın ihlal edildiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Önceliği Aileleri Birleştirmek Olmalıdır

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan şu sözlerle konuştu:

“Anayasanın 41. Maddesi, ‘Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar’ der.

Bu madde, aile birliğini sağlama hükmü atfediyor. Dolayısıyla herhangi bir kamu çalışanın eş durumundan dolayı tayin talebinin karşılanmaması demek, bizzat kamu yönetimi tarafından Anayasamızın 41. Maddesinin ihlal edilmesi demektir.

Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerimizin bir kısmının kontenjan ya da puan yetersizliği dolayısıyla tayin taleplerinin karşılanmadığı göz önüne alındığında, mağduriyet yaşayan öğretmenlerimize il emri hakkı getirilmesini istiyoruz.

Öte yandan il içi özür grubu mağduru olan öğretmenlerimiz de var. Aynı ilin iki farklı ilçesinde görev yapmakta olan eşlerden bazılarının arasında iki ilden daha fazla mesafe bulunmaktadır.

Örneğin, Ankara’nın Nallıhan ilçesi merkeze 162 km’dir. Antalya’nın Gazipaşa içesi merkeze 179 km’dir. Erzurum’un Şenkaya ilçesi merkeze 162 km’dir. Bu ilçelerde görev yapan öğretmenlerimiz, ‘aynı ilde görev yapıyorlar’ denilerek, adeta görmezden geliniyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz; bulunduğu ilçede 3 yıl çalışma şartı veya il içinde 50 km. sınırı getirilerek, özrünün bulunduğu ilçe ile görev yeri arasında 50 km.’nin üzerinde mesafe bulunan il içi eş özrüne sahip öğretmenlere ilçe emri hakkı verilmesidir.

Bu tür durumda olan öğretmenlerin sayısı da öğretmen dağılımını yerinden edecek ya da kaos yaratacak düzeyde değildir. Velev ki bu durum söz konusu olsun. Milli Eğitim Bakanlığı’nın önceliği aileleri birleştirmek olmalıdır. Çocuklarından ayrı kalmış bir anneden ne kadar verimli bir eğitim hizmet bekliyorsunuz?  Bu nedenle Mili Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda adım atmasını bekliyorum.”

50/d kadrosunda doktorasını bitiren araştırma görevlilerinin, bilimsel çalışmalarını tamamlayabilmeleri ve gelecek kaygısı yaşamamaları için 33/a kadrosuna alınması gerektiğini dile getiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “50/d sorunu önemli bir konudur.

Genç akademisyenlerimiz daha meslek hayatlarının başında çok ciddi bir sorun ile adeta boğuşuyorlar. Gelecek ve iş güvencesi kaygısından kurtarılmayan akademisyenlerimizin nasıl bilim üretmesini bekliyorsunuz?” diye sordu.

YÖK Başkanı Erol Özvar’ı ziyaretinde Türk Eğitim-Sen’in hazırladığı ‘Yükseköğretim Kurulu Hakkında Tespitler, Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ konulu raporu sunduğunu söyleyen Talip Geylan şu sözlerle konuştu:

“Ülkemizin geleceğini inşa ederken önemli görev biçilmiş olan yükseköğretim kurumlarımıza emek veren akademisyen ve diğer çalışanların sorunlarını yakından takip ediyoruz. Bu noktada öncelikli ele alınması gereken sorunların başında 50/d statüsünde çalışan akademisyenlerimizin gelecek kaygısından kurtarılması da gelmektedir. Genç akademisyenlerimiz ivedilikle 33/a kadrosuna alınmalıdır.”

50/d statüsünde görev yapan akademisyenlerin müsterih olmasını isteyen Talip Geylan, “Türk Eğitim-Sen bu problemin farkında olmakla birlikte çözüm noktasında her düzeyde gayret ortaya koyarak süreci takip etmektedir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Enflasyon Rakamları Açıklandı Memurlar İçin Enflasyon Farkı Oluştu…

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.