DOLAR

32,3269$% 0.05

EURO

34,9677% 0.04

GRAM ALTIN

2.391,77%-0,95

ÇEYREK ALTIN

3.891,00%-0,65

BİST100

10.391,89%2,23

BİTCOİN

2162591฿%-3.83873

a
  • Kamu Haber
  • Ekonomi
  • ÖTV İndirimi Ardından Sıfır Araçlarda Stokçuluk Başladı!

ÖTV İndirimi Ardından Sıfır Araçlarda Stokçuluk Başladı!

ÖTV indirimi ardından sıfır araçlarda stokçuluk başladı! Sosyal medya üzerinden bir vatandaşın paylaşmış olduğu video viral oldu. Yaptığı paylaşımda ötv indirimi yapıldıktan sonra sıfır araçlarda stokçuluğun başladığını ima etti.

ÖTV indirimi ardından sıfır araçlarda stokçuluk başladı! Sıfır araçlarda yapılan ÖTV fırsatçılığı, bir vatandaş tarafından sosyal medya üzerinden tepki göstermesi ile gündem oldu.

ÖTV indirimi ardından sıfır araçlarda stokçuluk başladı! Sosyal medya üzerinden bir vatandaşın paylaşmış olduğu video viral oldu. Yaptığı paylaşımda ötv indirimi yapıldıktan sonra sıfır araçlarda stokçuluğun başladığını ima etti. Paylaşmış olduğu video içerisinde araçların saklanır bir şekilde kayıt edildiği görülüyor. Paylaşıma gelen yorumlarda araçların saklandığı ve araçların arızalı olduğu için kenara ayrıldığı tartışıldı. Şu ana kadar atılan en büyük iddia ise araçların satıcının ötv uyanıklığı yapması ve saklaması yönünde.

Otomotiv pazarında bir süredir ÖTV indirim kararı konuşuluyordu. Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete üzerinden yayınlanan haberde ÖTV indirimi uygulanacağı yer alıyordu. Yapılan indirimin fiyatlara yansıdığı görülüyor fakat piyasa üzerinde alınabilecek sıfır araç bulunmuyor!

Piyasada sıfır araçların bulunmaması dikkat çekerken sosyal medyada yayılan bir görüntü gündem oldu. Sıfır araçlarda stokçuluk mu yapılıyor?

ÖTV İndirimi Ardından Sıfır Araçlarda Stokçuluk – Bakanlık Soruşturma Başlattı!

ÖTV İndirimi Ardından Sıfır Araçlarda Stokçuluk - Bakanlık Soruşturma Başlattı!

ÖTV indirimi ardından sıfır araçlarda stokçuluk iddiası üzerine bakanlık soruşturma başlattı. Yapılan paylaşım değerlendirmeye alındı.

ÖTV indirimi ardından sıfır araçlarda stokçuluk yapıldığı iddiası gündeme bomba gibi oturdu. Bunun üzerine bakanlık olaya el attı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır araç satışlarında ÖTV matrah değişimi sonrasında ortaya çıkan indirimin fiyatlara yansıdığını belirtti. Bazı bayiler indirimin araçlara yansımadığı yönünde karşı çıkmıştı. Yapılan açıklamalarda ise şu ifadelere yer verildi: “12 Ağustos 2021 tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile ÖTV matrahlarında yapılan değişiklikler sonucunda sıfır araç satışlarında fiyatların düşürülmesi amaçlandı. Fakat sıfır araç fiyatlarında düşüşün amaçlanması söz konusu olan düzenlemenin yansıtmadığına yönelik 2000 üzerinde şikayet geldi.”

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Stokçuluk Yapanlara Şikayet Başvuruları

Stokçuluk Yapanlara Şikayet Başvuruları

Stokçuluk yapanlara şikayet başvuruları, sendikaların yapmış oldukları açıklamalara göre 2.000 üzerinde! Hala da devam eden başvurularda fiyatların indirilmediği söyleniyor.

Söz konusu olan ÖTV indiriminin ardından fiyatlarda düşüş bekleniyordu. Fakat stokçuluk yapıp fiyatları aynı skalada satıldığı yönünde iddialar var. Söz konusu şikayet ile bayiler, ÖTV düzenlemesinin fiyatlarda indirim uygulamadığını savunuyor. Stoklarda yer alan sıfır araçların çeşitli gerekçelere dayanarak galericilerle anlaşma yoluna giderek satmaya çalıştıkları yönünde iddialar var.

Yapılan şikayet başvuruları içerisinde yukarıda bahsedilen haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç bulunmadığı iddia ediliyor. Fakat ötv düzenlemesi kapsamında araçları da müşteriye satmadıkları gözüküyor.

Vatandaşlardan gelen şikayet dilekçelerinin artması ile bu konunun çözüme kavuşturulması bekleniyor. Cumhurbaşkanı kararı ile sıfır araçların fiyatlarında düşüş olması bekleniyor. Fakat bu düzenlemeyi etkisiz hale getirmeye çalışan haksız ticari uygulamalar tespit edilecektir. Tespit edilen bu haksız kazanç sağlamak isteyen kişilere cezai müeyyidelerin uygulanması konusunda talimat verildi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’ta bu konuda Ticaret Müfettişleri görevlendirdiğini duyurdu.

Bakanlık Açıklama Yaptı!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yapılan ötv indiriminin yansımaması durumunda bir stokçuluk olabileceği iddiasına dönüş yaptı. İddiaların neticeye ulaşması açısından bayilere Ticaret Müfettişlerinin gönderildiğini belirtti.

Müfettişler tarafından 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu ile denetimlere başlandı. İlgili diğer mevzuatlar kapsamında denetimlere ivedi bir şekilde başlandığı bakanlık tarafından onaylandı. Müfettişler bu kapsamda sıfır araç satışlarında ilişkin üretici, bayi, distribütör ve galerici incelemeleri yapacak. Yürütülen bu denetimlerin devam ettiği ve kısa süre içerisinde sonuçlanacağı düşünülüyor. Yapılan soruşturma ile ilgili detaylar düzenli olarak internet sitemize yüklencektir.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Emekli Olmak İçin Kredi *2021

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.