DOLAR

33,0965$% 0.31

EURO

36,1157% 0.32

GRAM ALTIN

2.596,17%1,04

ÇEYREK ALTIN

4.198,00%0,83

BİST100

11.129,83%0,59

BİTCOİN

2092263฿%0.753

a
  • Kamu Haber
  • Meb
  • Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Matematik Seferberliği İle İlgili Detayları Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Matematik Seferberliği İle İlgili Detayları Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda başlatılacak "matematik seferberliği"nin detaylarını açıkladı. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda başlatılacak “matematik seferberliği”nin detaylarını açıkladı.

Matematik Seferberliği Çalışmalar Son Aşamaya Geldi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, matematik dersini öğrencilere sevdirmek için başlattıkları “matematik seferberliği” kapsamında, dersin yeni eğitim materyallerine dair çalışmalarda son aşamaya geldiklerini, gelecek hafta eylem planını açıklayarak projeyi resmi olarak başlatacaklarını açıkladı.

Bakan Özer, “Matematik seferberliği kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarda hem materyal hem doküman üretimi hem de matematik öğretme yaklaşımını değiştirecek, yeni eğilimleri içerecek şekilde yürüttüğümüz çalışmalar son aşamaya geldi. Gelecek hafta salı günü tüm illerimizde başlattığımız bu süreci eylem planı ile açıklayacağız, proje resmi olarak başlatılacak.” dedi.

Matematik seferberliği kapsamında Bakanlığın yürüttüğü çalışmalara dair detayları paylaşan Bakan Özer, bu konuda yıllardan beri iyileştirme çalışmaları yürütülmesine rağmen sonuçların istenilen seviyede olmadığına dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Matematik Seferberliği İle İlgili Detayları Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Matematik Seferberliği İle İlgili Detayları Açıkladı!

Tüm Öğrencilerimizin Matematik Okuryazarlığını Güçlendirmek İçin Bir Seferberlik Başlattık

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şu sözlerle konuştu:

“Son Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) ve Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) araştırmalarına baktığınız zaman fen okuryazarlığında çok ciddi bir iyileşme olduğunu görebiliyoruz ama matematikteki iyileşmenin istediğimiz seviyede olmadığını gördük.

Sayısal eğilimi güçlü olan veya sözel yetenekleri güçlü olan öğrenci olarak ayırarak değil tüm öğrencilerimizin matematik okuryazarlığını güçlendirmek için bir seferberlik başlattık.

Bunun için Bakanlığımız, tüm yükseköğretim kurumları, üniversiteler, TÜBİTAK, akademisyenler, bilim insanlarıyla birlikte çocuklarımızın daha kolay öğrenebilmesi ve matematiğin günlük yaşam becerileriyle ilişkilendirilmesi yönünde yaklaşık 3 aydan beri yoğun bir şekilde çalışma yapıyor. İllerimizde farklı uygulamalar ve matematik atölyeleri kurulmaya başlandı. Matematik eğitiminde de ciddi iyileşmeler var.”

Matematik Seferberliğinde Çalışmalar Son Aşamaya Geldi

Matematik seferberliğinin içeriğinin ne olacağının sorulması üzerine Bakan Özer, “Matematik seferberliği kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarda hem materyal hem doküman üretimi hem de matematik öğretme yaklaşımını değiştirecek ve yeni eğilimleri de içerecek şekilde yürüttüğümüz çalışmalar olgunlaştırıldı.

Matematik seferberliğinde çalışmalar, son aşamasına geldi. Önümüzdeki hafta salı günü, tüm Türkiye’ye tüm illerimizde başlatmış olduğumuz bu süreci bir şekilde tüm eylem planı ile birlikte açıklayacağız ve fiili olarak başlatmış olduğumuz projeyi resmi olarak da başlamış olacağız.”cevabını verdi.

Matematik seferberliğine dair eylem planındaki temel yaklaşımın, dersin öğretme pratiğinin, yaklaşımının, yönteminin iyileştirilmesi yönünde olduğuna dikkati çeken Özer, “Amacımız, soyuttan ziyade özellikle okul öncesinden itibaren eğitimin ilk kademelerinde öğrencilere çok daha somut günlük yaşamlarında karşılaştıkları, aslında matematikle ilişkili olmadığını gördükleri şeyin ne kadar ilişkili olduğunu gösterebilmek ve yaşamla bu bilginin bağını güçlendirmek.” diye konuştu.

Eğitimin tüm kademelerinde matematiğin hayat için vazgeçilmez olduğunu, korkulacak bir şey olmadığını, aslında yaşamın kodlarının matematik okuryazarlığı artırıldığı zaman çok daha kolay bir şekilde öğrenilebileceğini öğrencilere göstermek istediklerini söyleyen Bakan Özer, “Bunu yapabileceğimize inanıyorum. Tüm arkadaşlarımız bu konuda çalışıyorlar.

81 ilde matematik atölyeleri, oyunla ilişkilendirme, farklı yaklaşımlar bizim belki başlangıçta öngöremediğiniz çok farklı yaklaşımların farklı illerde, ilçelerde uygulamalarını da görüyoruz. Bunların hepsini toparlayıp bu hafta içerisinde inşallah nihayetlendireceğiz.” dedi.

Matematikte ders saatlerine dair bir düzenlemenin olup olmayacağına ilişkin soru üzerine Özer, “Ders saatleri aynı olacak ama içeriklerde farklılıklar olacak.” dedi. Bakan Özer, matematik seferberliği kapsamında TÜBİTAK, üniversiteler ve UNICEF ile iş birliği yaptıklarını da söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kızılcahamam’da matematik seferberliği kapsamında düzenlenen Matematik Etkinliği Yazımı Çalıştayı’nda görev alan öğretmenleri ve akademisyenleri de ziyaret ederek, yürütülen çalışmalara dair bilgi aldı. Projenin çok kıymetli olduğunu belirten Özer, matematik seferberliğine ilişkin Bakanlığın hedeflerini anlattı.

Çalıştayda görev alan öğretmenler ise büyük bir ekiple okul öncesi, sınıf ve matematik öğretmenleriyle birlikte oyunlar hazırladıklarını belirterek, şu sözleri kaydetti:

“Bakanlığımızın hazırlamış olduğu materyallerle önce kendimiz oynadık. ‘Çocuklarımıza nasıl yaparak-yaşayarak öğretebiliriz, günlük yaşamla bütünleştirebiliriz, çocukların matematiğe olan önyargılarını nasıl bitirebiliriz ve yaşamın her kesiminde aslında matematiği görerek severek ilgi ile öğrenebiliriz?’ şeklinde bunları göstermek için oyunlar hazırladık.”

Ziyarette öğretmenler, kendilerine verdiği destekten dolayı Bakan Özer’e teşekkür etti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de verdikleri emek ve gösterdikleri başarıdan dolayı çalıştaya katılan öğretmenleri tebrik etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Özel Çocuklarımız Ve Ailelerimizin Yanındayız

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.