DOLAR

32,3831$% 0.16

EURO

34,8215% -0.16

GRAM ALTIN

2.403,36%0,09

ÇEYREK ALTIN

3.912,00%-0,10

BİST100

10.051,37%0,53

BİTCOİN

2151454฿%-4.98715

a
  • Kamu Haber
  • Meb
  • MEB’den Eğitim’de Kaliteyi Arttırma Hamlesi: Teftiş Sistemi Kuruldu !

MEB’den Eğitim’de Kaliteyi Arttırma Hamlesi: Teftiş Sistemi Kuruldu !

Millî Eğitim Bakanlığı, okullarda kalite güvence sisteminin aktif hâle getirilme hedefi doğrultusunda önemli bir adım daha atarak yeni bir teftiş sistemi kurdu. İşte detaylar...

Millî Eğitim Bakanlığı, okullarda kalite güvence sisteminin aktif hâle getirilme hedefi doğrultusunda önemli bir adım daha atarak yeni bir teftiş sistemi kurdu.

Millî Eğitim Bakanlığı, okul kalitesini güçlendirmek için bir taraftan öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerine yönelik eğitim ve desteklere ağırlık verirken diğer yandan da okulların eğitim ortamlarını sürekli zenginleştiriyor.

Öğretmenlerin mesleki gelişim eğitimlerinde de merkezî planlamadan okul bazlı planlamaya geçilmesinin ardından şimdi okullarda kalite güvence sistemini aktif hâle getirmek için önemli bir adım daha atıldı. Yeni bir teftiş sistemi kuruldu.

Her Şehirde Eğitim Müfettişleri Başkanlığı Kuruluyor

Daha önce teftiş sistemi sadece inceleme ve soruşturma aşamalarından oluşurken yeni sistemde teftişin fonksiyonlarına rehberlik ve denetleme, izleme ve değerlendirme fonksiyonları da eklendi.

Bu fonksiyonları yerine getirmek için her ilde “Eğitim Müfettişleri Başkanlığı” kuruluyor. Eğitim müfettişleri başkanları, teftiş kurulu başkanının başkanlığında her yıl en az bir kez toplanacak. Bu toplantılarla iller arasında kalite güvence sistemi uygulama farklılıkları önlenecek, denetim ve rehberlik faaliyetlerinde süreç ve sonuçları birbiriyle ilişkili ve tutarlı bir yapı kurulacak.

MEB'den Eğitim'de Kaliteyi Arttırma Hamlesi: Teftiş Sistemi Kuruldu !

MEB’den Eğitim’de Kaliteyi Arttırma Hamlesi: Teftiş Sistemi Kuruldu !

Her Okul Denetlenecek

Uygulamaya alınan yeni Kalite Güvence Sistemi ile okullar kendi öz değerlendirme raporlarını kendileri hazırlayacak. Okullar, raporda eğitim göstergelerindeki hedeflerini açık bir şekilde ortaya koyacak ve hedeflere ulaşmak için gerekli çalışmaları yapacaklar. Öz değerlendirme raporlarına göre her bir okul en geç 3 yılda bir denetlenecek ve rehberlik desteği sağlanacak.

Okullarda öğretim programlarının uygulanma durumu ve öğrenci kazanımları da denetim kapsamında yer alacak. Öğretim programlarının uygulanması ile öğrencilerin kazanımlara ulaşma durumları sürekli izlenecek. Denetim için illa ki 3 yıl beklenmeyecek. Öz değerlendirme raporlarının ön değerlendirmesi yapılarak aciliyetine göre bazı okulların her yıl denetimi yapılacak. Özellikle, özel yurtlar 6 ayda bir mutlaka denetlenecek.

Okulların öz değerlendirme raporları, her şehrin eğitim göstergelerine dayalı olarak belirleyeceği hedeflerine kaynak olacaklar. Okulların yanı sıra il çapında da izleme ve değerlendirme çalışmaları yapılacak. Eğitim müfettişleri başkanlığı, illere yönelik izleme ve değerlendirme çalışması yapacak, illerin hedeflerine ulaşabilmesi için Bakanlık tarafından destek de verilecek.

Bakan Özer: Eğitim Tarihimizde Kalite Adına Çok Önemli Bir Adım

Konu ile ilgili değerlendirme yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer şu sözleri söyledi:

“Bakanlık olarak teftiş sisteminde yeni bir sistem kurduk. Yeni sistemde sadece geleneksel inceleme ve soruşturma fonksiyonu olmayacak, ayrıca okullara yönelik denetim ve rehberlik desteği sağlama ve illere yönelik izleme, değerlendirme ve rehberlik desteği sağlama fonksiyonları da olacak. Böylece, eğitimin kalitesinin sürekli iyileştirilmesine imkân veren bir kalite güvence sistemi kurmuş olduk.

Artık her okul eğitim kalitesini artırmaya odaklanacak. Bakanlık olarak okullarımıza ve illere eğitim göstergelerinde hedeflerine ulaşmaları için gerekli kaynakları sağlayacağız. Ayrıca rehberlik desteği de sağlayacağız.

Eğitim tarihimizde kalite adına çok önemli bir adım bu, artık okuldan ilçeye ve ile, ilden bakanlığa kadar eğitim sisteminin tüm bileşenlerinin kalitesini sürekli izleyen, değerlendiren ve rehberlik hizmeti sağlayan organik bir sistem oluşturuldu. Bu sistemin oluşturulması için gerekli mevzuat altyapısını da tamamladık.

78 ve 87 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri yayımlandıktan sonra hazırladığımız Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Yönetmeliği de 1 Mart 2022 tarihli ve 31765 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Tüm illerimizde eğitim müfettişleri başkanlıkları kuruyoruz. İllerimizde eğitim müfettiş ihtiyacını karşılamak için 750 eğitim müfettiş yardımcısı alım sürecini başlattık.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Öğretmen Ataması Yapacağız

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.