DOLAR

32,4049$% 0.14

EURO

34,5374% 0.26

GRAM ALTIN

2.458,15%0,82

ÇEYREK ALTIN

4.192,00%-0,17

BİST100

9.814,19%0,59

BİTCOİN

2112192฿%1.19197

a

MEB Sınav Gözetmeni İçin Yeni Şartları Açıkladı

MEB sınav gözetmeni olabilmek için yeni şartları açıkladı. Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, kurallar ile birlikte önlemleri arttırdı.

2019 yılının sonuna doğru ortaya çıkan ve 2020 yılında daha çok gündeme düşen koronavirüs salgını 2021 yılında daha da büyüyerek güç kazanmış olsa da bu yıl içerisinde ortaya çıkan aşılar salgının seyrini değiştirdi. Salgının daha çok büyümesini önleyen aşılar sayesinde salgında belirli miktarda gerileme olmuş olsa da salgının hızına hız katmasının sebebi yeni varyantların çıkması oldu. Aşı bazı varyantlara karşı daha çok etkili iken bazı varyantlara karşı daha az etki gösteriyor. Bu da aşının koruyuculuğunu belirli oranda düşürebiliyor. Aşı olan bir insanın hastalığa yakalanma ihtimalinde bir miktar düşüş yaşanırken koronavirüs sebebiyle yoğun bakıma yatma veya ölüm ihtimali daha da azalıyor. Şunu belirtmek gerekiyor ki aşı olup da ölen bireyler bulunabiliyor fakat istatistiksel olarak değerlendirildiğinde aşının etkili olduğu görülüyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle hem ülkemizde hem de diğer dünya devletlerinde çeşitli önlemler alınıyor. Daha önce daha fazla önlem alan Türkiye, son zamanlarda aşının da yaygınlaşması ile beraber önlemleri hafifleştirerek normalleşme sürecine girdi. Birçok yerde artık aşı zorunlu hale gelirken PCR testi kontrolü de yapılmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, aldığı yeni bir karar ile beraber sınav gözetmenliği yapacak olan eğitim görevlileri için yeni kuralları açıkladı.

MEB Sınav Gözetmeni Olmak İsteyenler İçin Yeni Şartlar Getirdi

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile birlikte yaptığı çalışmada sınav gözetmeni olan öğretmenler için yeni önlemleri açıkladı. “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” hazırlayan bakanlık, bu rehber içerisinde sınav gözetmenleri ile ilgili yeni kuralları duyurdu. Hazırlanan duyuru il milli eğitim müdürlüklerine gönderilerek resmîyet kazanmış oldu.

MEB sınav gözetmeni için pek çok önlem sıralandı. Hazırlanan rehbere göre sınav zamanı iki doz aşı olan eğitim personeli sınavda gözetmen olarak yer alabilecek. Eğer öğretmenin iki doz aşısı bulunmuyor ise son 48 saat içerisinde yapılmış olan bir PCR testi sonucu istenecek. Eğer öğretim görevlisi bir doz aşı yaptırdıysa veya herhangi bir doz aşı yaptırmadıysa koronavirüs hastalığı geçirdikten ve iyileştikten sonra geçerli sayılan bağışıklık süresi boyunca görev alabiliyor olacak.

Salgın Süresince Alınması Gereken Önlemler

MEB sınav gözetmeni haberinin yanı sıra diğer önlemlerin de bilinmesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, daha önce salgın boyunca okullarda alınması gereken önlemleri paylaşmıştı. Buna göre alınan önlemler arasında okulda çalışan tüm personellere aşı veya yakın zamanda yapılmış olan PCR testi zorunluluğu getirildi. Eğer öğretmen veya okulda hizmet veren personeller aşı olmadıysa haftada iki kez PCR testi yaptırarak idareye bildirmesi gerekiyor. Buna ek olarak öğrencilerin ailesindeki bireylerin de aşılanması öneriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı bir diğer konu okullarda maskelerin yer alması oldu. Okullarda hem personellerin hem de öğrencilerin kullanması için yeterli sayıda maske temin edilecek ve bu maskeler gerektiğinde personel ve öğrencilere dağıtılacak. Okul içindeki odaların günlük olarak ferah tutulması ve hava akışının yapılması sağlanacak. Bu da ortamın daha temiz olmasında etkili bir yol sunacak.

MEB Sınav Gözetmeni

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre okul ortamında ve bahçede kalabalık alanların oluşturulması önlenecek ve öğrencilerin kalabalık bir şekilde bir araya gelmemesi sağlanacak. Çocukların okulda olduğu süre boyunca sosyal mesafenin korunması adına gerekli çalışmalar uygulanacak. MEB’in paylaştığı içerikte yer alan bir diğer konu egzersiz olarak dikkat çekiyor. Buna göre çocukların egzersiz yapması için tavsiyeler sunulacak.

Salgın dönemi ile birlikte veliler için de bir kural ekleyen Milli Eğitim Bakanlığı, velilerin okula girmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Yapılan uyarıya göre zorunlu olmadıkça velilerin içeriye alınmaması sağlanacak. Eğer zorunlu ise veli için HES kodu sorgulaması yapılacak. Eğer risksiz görünüyor ise içeriye alınacak. Riskli ise alandan uzaklaştırılacak. Bunun yanı sıra okullardaki öğrenciler dersteyken ve dışarıda arkadaşlarıyla oynadığı süre boyunca maske ile dolaşacak. Maskeler bulaşma riskinin en aza indirilmesi için çıkarılmayacak. Belirli süreler boyunca maske değişimi yapılacak. Eğer maske gereğinden fazla nemlendiyse bu durumda da maske değişimi yapılması gerekecek. Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin bu durumlara karşı dikkatli olması istenecek.

MEB Sınav Gözetmenliği Hakkında Bilgi

MEB sınav gözetmeni haberinin dışında bazı kişiler Milli Eğitim Bakanlığı için çalışan öğretmenlerin sınav gözetmenliği yapmasının ne anlama geldiğini merak edebilir. Sınav gözetmeni, sınav sırasında öğrencileri denetleyen bir eğitim görevlisi. Öğrencilerin kopya çekmesinin önüne geçmek için böyle bir şey yapılıyor ve öğrenciler gerektiğinde takip edilip gerekli önlemlerin alınması sağlanıyor. Yeni alınan kararlar ile birlikte öğretmenlerin sınav gözetmeni olduğu vakit sağlık önlemlerini alması gerekiyor ve bu şekilde sınav gözetmeni olarak göreve gelmesi bekleniyor. Gerekli yükümlülüklerini yerine getirmeyen öğretim görevlisi sınav gözetmeni olarak görev alamıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

6. Dönem PAEM Giriş Sınavı Duyuruldu! *2023

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.