DOLAR

32,2966$% 0.1

EURO

35,0022% 0.04

GRAM ALTIN

2.452,63%0,28

ÇEYREK ALTIN

3.999,00%-0,07

BİST100

10.160,09%-0,13

BİTCOİN

2014084฿%1.11673

a

Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Sınavında Muaf Olacak Kişiler Kimler?

Öğretmenliğin kariyer meslek haline gelmesi için ilk adımlardan biri olan uzman ve başöğretmenlik sınavıyla ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı kimlerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavından muaf tutulacağını açıkladı. İşte detaylar...

Öğretmenliğin kariyer meslek haline gelmesi için ilk adımlardan biri olan uzman ve başöğretmenlik sınavıyla ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı kimlerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavından muaf tutulacağını açıkladı.

Öğretmenlik Meslek Kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarının ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Dün yayımlanan veriler ile sınav başvuru tarihleri belli oldu. Tarihlerin belli olmasının ardından hangi öğretmenlerin uzman ve başöğretmenlik sınavından muaf olacakları ise ayrı bir merak konusu idi. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre aşağıdaki durumlarda yazılı sınavdan muaf olunabilecek.

Sınavlardan Muaf Tutulacak Öğretmenler

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen; doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacaktır.

Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Sınavında Muaf Olacak Kişiler Kimler?

Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Sınavında Muaf Olacak Kişiler Kimler?

Başöğretmen Unvanı İçin Başvuru Tarihleri

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınava başvuruda bulunacaklarda aranan şartları taşımaları hâlinde uzman öğretmen unvanı için; doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler, başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınava başvuruda bulunacaklarda aranan şartları taşımaları hâlinde başöğretmen unvanı için 26 Eylül 2022-03 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuruda bulunabilecektir.

Uzman öğretmen unvanı için başvuruda bulunan ve yüksek lisans eğitimini tamamlayanların söz konusu eğitimleri, tezli/tezsiz ayrımına gidilmeksizin ya da alanında/eğitim bilimleri alanında yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın geçerli sayılacaktır.

Uzman öğretmen unvanı için yapılacak yazılı sınavdan, gerek diplomalarında “yüksek lisans mezunu” oldukları belirtilenler gerekse “Yükseköğretim Kurulunca” öğrenim sürelerine bağlı olarak yüksek lisans derecesine sahip oldukları belirlenenler, muaf tutulacaktır.

Listeler 26 Eylül 2022-03 Ekim 2022 Tarihleri Arasında Gönderilecek

Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden/uzman öğretmenlerden bu madde kapsamında uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için başvuruda bulunanların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce;

Milli Eğitim Bakanlığı dışındaki kamu kurumlarında görev yapan öğretmenlerden/uzman öğretmenlerden uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için başvuruda bulunanların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları görev yaptıkları kurumlarca belirlenerek şartları taşıyanların listesi 26 Eylül 2022-03 Ekim 2022 tarihleri arasında Genel Müdürlüğe/Bakanlığa gönderilecektir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Matematik Seferberliği İle İlgili Detayları Açıkladı!

HIZLI YORUM YAP