DOLAR

33,0729$% 0.09

EURO

36,0966% 0.27

GRAM ALTIN

2.560,29%-0,04

ÇEYREK ALTIN

4.135,00%0,24

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

2080868฿%4.37113

a

MEB Personel Alımı Başlıyor, İşte Alınacak Personeller

MEB personel alımı yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı personel alımları ile birlikte birçok kişi istihdama kavuşuyor olacak.

İstihdam sağlamak ülkeler için önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir ülke tüm vatandaşlarına istihdam sağlayabilecek düzeyde yer alıyor ise o ülkenin işsizlik sorunu olmaz. Günümüzde özel sektörde çalışmanın yanı sıra devlet kurumlarında çalışmak da özel bir ayrıcalık olarak görünüyor. Çünkü kamu personelleri asgari ücretten daha yüksek maaş aldığı için pek çok vatandaş kamuda işe başlamaya çalışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yaptığı yeni bir açıklamada binlerce personel alımı yapılacağını duyurdu.

MEB Personel Alımı Yapmaya Başlıyor, Alınacak Personeller Açıklandı

Hükümet, Ağustos ayında Milli Eğitim Bakanlığı için personel alımlarının yapılacağını duyurmuştu. Yaklaşık 1.5 ay olmasına rağmen henüz alımlar başlamamışken Ekim ayı ile birlikte alımların başlayacağı resmî olarak duyuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın paylaştığı duyuruya göre 2.593 aşçı alınırken bununla birlikte 3.279 aşçı yardımcısı ve 260 sözleşmeli fizyoterapist alımı yapılıyor. Yapılacak olan personel alımları ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlardaki personel açığının giderilmesi hedefleniyor.

MEB personel alımı için şimdiden başvurular başlıyor. Başvurulara katılmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuru yapabiliyor olacak. Şunu belirtmek gerekiyor ki birden fazla unvan için başvurmak yasak. Eğer bir vatandaş birden fazla unvana başvurursa vatandaşın yaptığı başvuru iptal ediliyor. Bu detaya dikkat ederek tek bir başvurunun yapılması gerekiyor. Yani vatandaşlar yalnızca bir alana başvuru yapabilir. Başvuru sürecine katılan bir aday, istenilen belgeleri elektronik ortama yükleyerek ve gerekli alanları doldurarak başvuru işlemini tamamlayabilecek.

Aşçı, aşçı yardımcısı ve fizyoterapistler için personel alımı yapan Milli Eğitim Bakanlığı, başvuruların 25 Ekim 2021 tarihinden itibaren yapılabileceğini ve 5 Kasım 2021 23.59’a kadar süreceğini belirtiyor. Başvuru yapan adaylar sonuçları 12 Kasım 2021 tarihinde öğrenebiliyor olacak. Özet geçmek gerekirse MEB personel alımı için 260 fizyoterapist, 2.593 aşçı ve 3.279 aşçı yardımcısı işe alacak. 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren başlayacak olan başvurular 5 Kasım 2021 tarihinde sonlanacak. 12 Kasım 2021 tarihinde ise adaylar sonuçları öğrenebilecek.

MEB Personel Alımı

Milli Eğitim Bakanlığı, alım için bazı şartları belirlemiş durumda. Bu şartlar arasında puan şartı yer alıyor. Bu şarta göre ortaöğretim düzeyinde sınava giren bir aday KPSS94 türünde, ön lisans düzeyinde sınava giren bir aday KPSS93 düzeyinde ve lisans düzeyinde sınava giren bir aday KPSS3 düzeyinde puan alması gerekiyor. Bunun yanı sıra bir diğer şart devlet memurluğu olmaya engel olan herhangi bir cezaya sahip olmamak. Bununla birlikte olağanüstü hal kapsamında kamu personeli görevliliğine son verilmek de personel alımını etkileyen bir durum. Bundan dolayı kamu personeli görevinden atılmamak gerekiyor.

MEB personel alımı için bakanlığın açıkladığı diğer şartlar arasında sağlık koşulları dikkat çekiyor. Buna göre personel adayının mesleğini etkileyecek bir hastalığa sahip olmaması gerekiyor. Bunun için sağlık kurulundan alınacak bir rapor ile birlikte göreve başlanabiliyor. Bir diğer sağlık şartı ise psikoteknik raporu alınması gerektiği. Bu rapor ile birlikte adayın mesleği yapabilecek düzeyde olup olmadığı anlaşılıyor. Sağlık şartlarının yanı sıra bir diğer şart herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığına sahip olmamak. Eğer vatandaşın emekli maaşı bulunuyor ise veya yaşlılık aylığı alıyor ise bu durumda başvurusu kabul edilmiyor. Bu şartlara dikkat edip başvuru yapmak gerekiyor. MEB personel alımı için daha birçok şart bulunuyor olsa da vatandaşlar bakanlığın resmî web sitesine giderek detaylı bilgi alabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Hakkında Bilgi

MEB personel alımı konusunun yanı sıra bakanlık hakkında da tarihi bilgiler almak gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarihi 1800’lü yıllara kadar gidiyor. O yıllarda henüz Osmanlı Devleti’nde eğitim işlerinden sorumlu bir bakan bulunmuyordu. Bundan dolayı alınan bir karar ile birlikte Evkaf Nazırlığı kuruldu. Sonrasında çeşitli değişiklikler yapılarak farklı isimlere de yer verildi. Son olarak Maârif-i Umûmiye Nezâreti olarak anılan bakanlık, 1922 yılında kapatılırken bunun yerine 1920 yılında kurulan Milli Eğitim Bakanlığı resmî olarak kullanılmaya başlandı. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi gibi pek çok kurumun çatısı olan MEB, günümüzde aktif bir şekilde çalışmalarına devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın günümüzdeki bakanı Mahmut Özer olarak yer alıyor. Bakanlığın 2021 yılındaki bütçesi ise 146.9 milyar lira olarak açıklandı. Genel merkezinin Ankara’da olduğu Milli Eğitim Bakanlığı’nın yardımcıları arasında Ahmet Emre Bilgili, Petek Aşkar ve Sadri Şensoy yer alıyor. Bakanlığın bazı yetkilerini incelemek gerekirse eğitim ve öğretim kurumlarını düzenlemek ve denetlemek, eğitim modeli geliştirmek, bağlı kurumlar için genelgeler yayınlamak ve yeni eğitim kurumları açmak gibi pek çok yetki MEB’e bağlı olarak bulunuyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Çalışma Hayatım Uygulaması Hizmete Girdi, İşte Özellikleri

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.