DOLAR

33,0952$% 0.3

EURO

36,1141% 0.31

GRAM ALTIN

2.599,09%1,16

ÇEYREK ALTIN

4.205,00%1,02

BİST100

11.121,92%0,52

BİTCOİN

2092648฿%0.86613

a
  • Kamu Haber
  • Meb
  • MEB İşitme Engelli Öğrenciler İçin Dijital Eğitim Platformu Kurdu!

MEB İşitme Engelli Öğrenciler İçin Dijital Eğitim Platformu Kurdu!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, işitme engelli öğrenciler için dijital eğitim platformunu kurduklarını açıkladı. İşte detaylar…

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, işitme engelli öğrenciler için dijital eğitim platformunu kurduklarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Kurduğumuz Platformda, zenginleştirilmiş ve etkileşimli kitaplar, işaret dili anlatımlı kitaplar, animasyonlar, yardımcı kaynakların aralarında bulunduğu zengin içerikli dijital materyalleri kullanıma sunduk. İşitme engelli öğrencilerimizin öğrenmelerini kolaylaştıran destek eğitim materyallerini artık Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz üreteceğiz.” dedi.

MEB İşitme Engelli Öğrenciler İçin Dijital Eğitim Platformu Kurdu!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, işitme engelli öğrencilere yönelik dijital materyal üretim seferberliği başlattıklarını ve bu kapsamda linkteki internet sitesinde dijital eğitim platformunu kurduklarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak özel eğitim öğrencileriyle ilgili her türlü imkanı seferber ettiklerini söyleyen Bakan Özer, bu kapsamda bir taraftan kaynaştırma, bütünleştirme eğitimi imkanı sunulduğunu diğer taraftan da özel eğitim ana okullarında, uygulama okullarında ve meslek okullarında engel durumuna göre farklı programları öğrencilere kazandırdıklarını dile getirdi.

Erişim problemini çözdükten sonra son yıllarda özel eğitim öğrencilerine yönelik öğretim materyalleri geliştirmeye ağırlık verdiklerini ve bu kapsamda “Özel Çocuklara Özel Materyaller Projesi”nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütüldüğünü söyleyen Özer, sözlerine şöyle devam etti:

“Yaklaşık 50’nin üzerinde materyalin patentini de aldık ve 146 farklı üründe öğretim materyallerini geliştirerek tüm okullarımızın materyal ihtiyacını karşıladık. Bu kapsamda 500 binin üzerinde materyali okullarımızla buluşturduk ve yıl sonuna kadar 1 milyon hedefine ulaşmayı planlıyoruz. Bu konudaki çalışmalar tam takviminde ilerliyor. İnşallah 2022 sonunda özel eğitim okullarımızdaki öğrencilerimizin materyal ihtiyacı ile ilgili hiçbir sıkıntı kalmayacak. Tüm okullarımızda ihtiyaç duyulan tüm materyaller ücretsiz olarak öğrencilerimizin hizmetinde olacak.”

Bakan Özer, yakın zamanda, özel eğitim uygulama okullarındaki öğrencilerin görsel sanatlardan müziğe, bahçe bakımından hayvan bakımına, spordan bedensel aktiviteleri artırmaya kadar 5 farklı alanda yaşam becerilerini geliştirmeleri için 1007 özel eğitim uygulama okulunda beceri uygulama alanları oluşturulduğunu söyledi.

Bu beceri alanlarına yönelik donatım materyallerinin üretimi ile ilgili ciddi bir kampanya başlattıklarını, bu donatım materyallerini üreterek illere göndermeye başladıklarını dile getiren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Yıl sonuna kadar diğer özel eğitim okullarındaki 1 milyon materyale ilave olarak beceri alanlarına yönelik 1 milyon yeni materyali de kazandıracağız.” dedi.

MEB İşitme Engelli Öğrenciler İçin Dijital Eğitim Platformu Kurdu!

MEB İşitme Engelli Öğrenciler İçin Dijital Eğitim Platformu Kurdu!

 

Eğitim Platformu Özelim Eğitim İsmiyle Markalaştırıldı

 

Kovid-19 salgın döneminde özel eğitim öğrencileri için dijital platformlara ağırlık verdiklerini ve bu kapsamda “Özelim Eğitimdeyim” ismiyle markalaştırdıkları dijital eğitim platformunun, uluslararası kuruluşlar tarafından da örnek uygulama olarak yer aldığını belirten Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı kapasitesini, üretim materyalleriyle dijital platformlarla artırmaya devam ediyor. Bu alanda en fazla hassasiyet gösterdiğimiz yer özel eğitim.” ifadelerini kullandı.

Bakan Özer : Dijital Eğitim Platformunu Kullanıma Açtık

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, işitme engelli öğrencilere yönelik başlattıkları yeni bir çalışmaya dair de şöyle bir açıklama yaptı:

 

“Hem özel eğitim uygulama okullarında hem de diğer okullarımızda eğitim alan işitme engelli öğrencilerimiz için de ilk defa dijital materyal üretim seferberliği başlattık. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm akademisyen ve uzmanların katılımıyla dijital materyaller üretildi ve kullanıma sunuldu. Bu kapsamda, işitme engelli öğrencilere yönelik dijital eğitim platformunu kullanıma açtık.

 

Platformda, zenginleştirilmiş ve etkileşimli kitaplar, işaret dili anlatımlı kitaplar, animasyonlar, yardımcı kaynakların aralarında bulunduğu zengin içerikli dijital materyalleri kullanıma sunduk. İşitme engelli öğrencilerimizin öğrenmelerini kolaylaştıran destek eğitim materyallerini artık Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz üreteceğiz. Bilgiye en hızlı ve en kolay şekilde ulaşılmasını sağlamayı hedefleyen platformda, işitme engelli öğrencilere yönelik zengin içerikli dijital eğitim materyalleri sunuldu.”

 

Dijital Eğitim Platformunun İçeriği Nasıl ?

 

İşitme engelli öğrenciler ve ailelerine yönelik linkteki internet sitesinden kullanıma açılan dijital eğitim platformunda, Bakanlık tarafından hazırlanan “Özel Sokağın Çocukları” zenginleştirilmiş hikaye kitabı seti etkileşimli halde “İnteraktif Akademi” bölümünde kullanıma açıldı.

 

İşitme engelli öğrenciler için “Okuma Yazma Öğreniyorum” yardımcı kaynak kitabı, platformda yerini aldı. Türk işaret dili sözlüğü kitabı ve işitme engelliler için ders kitapları kütüphane bölümünden ulaşılabilir hale getirildi. Z kitaplar ve işitme engelliler için diğer kitaplar, işaret dili destekli animasyonların yer aldığı platformda, Özel Eğitim Çocuk dergisi de işaret dili anlatımı ile yer aldı.

 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, dijital platform için içeriklerin sürekli artırılarak öğrencilere sunulması hedefleniyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İkinci Ara Tatil Ne Zaman? Öğretmenler Ara Tatilde Okula Gidecekler Mi?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.