DOLAR

32,2966$% 0.1

EURO

35,0022% 0.04

GRAM ALTIN

2.452,63%0,28

ÇEYREK ALTIN

3.999,00%-0,07

BİST100

10.160,09%-0,13

BİTCOİN

2014084฿%1.11673

a
 • Kamu Haber
 • KPSS
 • KPSS Ne Zaman? 2024 ÖSYM KPSS Sınav Takvimi Yayınlandı!

KPSS Ne Zaman? 2024 ÖSYM KPSS Sınav Takvimi Yayınlandı!

KPSS Başvuru 2024 ne zaman? KPSS Ortaöğretim 2024 ne zaman? 2024 KPSS ne zaman sayaç. KPSS 2024 kaç TL? Ön lisans kpss ne zaman 2024 başvuru tarihi gibi soruların yanıtlarını bu yazımızdan net bir şekilde alabilirsiniz.

KPSS Ne Zaman? Memur adaylarının son aylarda internetten en çok aratıp sorguladıkları soru cevabını buluyor. ÖSYM 2024 Yılında takvimi içerisinde yer alan KPSS sınavları başvuru, sınav ve sonuç açıklanma tarihlerini  osym.gov.tr web sitesi üzerinden açıkladı.

Lisans, Önlisans ve Orta Öğretim ve diğer alanlarda memur adayları KPSS sınavı takvimi için şimdiden kendilerini hazırlamaya başladı.

Merak edilen başvuru tarihleri memur adayları için yoğun sınav hazırlığının başlangıcı olarak kabul ediliyor. 2024 Ön lisans KPSS başvuruları ne zaman? KPSS Önlisans sınavı ne zaman?

2024 kpss sınav takvimi

2024 KPSS Sınav Takvimi Açıklandı.

KPSS’de başarılı olarak memur olmak isteyenler sınav hazırlıklarını sürdürürken, başvuru tarihlerini de merak ediyor. ÖSYM’nin yayınladığı 2024 sınav takvimi sayesinde “KPSS ne zaman” sorusuna artık net bir cevap bulmuş olduk hem sınav, hem başvuru hem de sonuçların açıklanacağı tüm tarihler belirlendi.

2024 KPSS Ne Zaman Yapılacak?

 • Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 14 Temmuz,
 • Alan Bilgisi 1. gün oturumları 20 Temmuz, 2. gün oturumları 21 Temmuz,
 • KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 4 Ağustos,
 • KPSS Ön Lisans 1 Eylül,
 • KPSS Ortaöğretim 15 Eylül,
 • KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ise 22 Eylül’de yapılacak.

2024 KPSS Sınav Takvimi

Sınav AdıTarih
KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri 14 Temmuz
KPSS Alan Bilgisi20-21 Temmuz
KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)4 Ağustos
KPSS Ön Lisans1 Eylül
KPSS Ortaöğretim15 Eylül
KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)22 Eylül

Kamu alanında çalışmak için iş fırsatlarını bekleyen adaylar 2024 KPSS sınav tarihleri için uzun zamandır istim üzerindeydiler. ÖSYM 2024 yılında planladığı lise, ön lisans ve lisans sınav takvimini sonunda yayınladı. Sınavlara son sürat çalışmakta olan KPSS adayları çalışma planlarını tarihler açıklandıktan sonra yeniden programlamaya başladılar. KPSS Ne Zaman?

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde yapılacak olan Kamu personeli seçme sınavında bu sene tüm alanlarda Genel Kültür-Genel Yetenek Sınavı yapılırken lisans kademesinde ek olarak Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi ve ÖABT gibi sınavlar da uygulanacak.

KPSS 2024 kaç TL?

ÖSYM 2024 Yılı ön lisans KPSS başvuru ücretini 130 TL olarak belirledi. Adaylar Banka içinden T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve yatırılacak ücret miktarını görevliye söyleyerek bankaya yatırılabilir. KPSS Önlisans başvuru ücreti internetten nasıl ödenir?

Kpss başvurusunu internetten ödemek isteyen adaylar ÖSYM’nin internet sayfası osym.gov.tr adresinde  eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” bölümünde işlemleri tamamlayarak başvuru ödemelerini tamamlayabilir.

NOT: Kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar ve banka ATM’leri ve online bankacılık ile başvuru ödemesi yapacak adaylar son ödeme tarihinde gece saat 23.59 son ödeme saati olarak belirlenmiştir.

2024 KPSS Sınav Başvuruları Nereden Yapılacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada KPSS ön lisans, ortaöğretim, ve lisans düzeyinde yapılacak sınavların KPSS sınav başvurularının belirlenmiş ve paylaşılan tarihlerde ÖSYM AİS üzerinden gerçekleştirileceğini duyurdu.

kpss başvuru

2024 KPSS Başvurusu Nereden Yapılır?

KPSS lise ve ön lisans puanlarıyla 2 yıl boyunca tercih hakları saklı kalacak ulan adaylar tüm detaylı bilgilere ÖSYM ana sayfasını takip ederek başvurularını tamamlayabilecekler.

2024 KPSS Başvuru Tarihleri

 • KPSS Önlisans sınavı için başvurular ise 13 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında alınacak.
 • KPSS Ortaöğretim Sınavı için başvurular 18 Temmuz – 30 Temmuz tarihleri arasında alınacak.
 • KPSS DHBT sınavı başvuruları 9 Ağustos – 15 Ağustos tarihleri arasında alınacak.
 • KPSS Lisans Sınavı için 3 Mayıs – 15 Mayıs tarihleri arasında başvurular alınacak.

2024 KPSS Başvuru Takvimi

KPSS BaşvurusuTarih
KPSS Ön Lisans Sınavı13 Haziran – 2 Temmuz
KPSS Ortaöğretim Sınavı18 Temmuz – 30 Temmuz
KPSS DHBT sınavı9 Ağustos – 15 Ağustos
KPSS Lisans Sınavı3 Mayıs – 15 Mayıs

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 • KPSS Lisans sonuçları 23 Ağustos tarihinde açıklanacak.
 • KPSS Önlisans sonuçları 20 Eylül tarihinde açıklanacak.
 • KPSS Ortaöğretim sonuçları 10 Ekim tarihinde açıklanacak.
 • KPSS DHBT sonuçları 16 Ekim tarihinde açıklanacak.
KPSS SonuçlarıTarih
KPSS lisans sonuçları 23 Ağustos
KPSS ön lisans 20 Eylül
KPSS ortaöğretim sonuçları 10 Ekim
KPSS DHBT16 Ekim

ÖSYM yaptığı açıklama ile 2024 yılında sınav tarihlerini, başvuru tarihlerini ve sonuç açıklama tarihlerini içeren 2024 Yılı Sınav Takvimi’ne osym.gov.tr internet sitesinden ulaşabileceksiniz. ÖSYM Başkanı Ersoy, “Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 28 Nisan’da, 2024 KPSS Ön lisans oturumunun da 1 Eylül 2024 tarihinde yapılacağı bilgisini aktardı.

KPSS Tercihleri Nasıl Yapılır 2024?

Kpss Tercihleri Kılavuzda belirtildiği gibi aşağıdaki maddeler göz önüne alınarak yapıldığında daha doğru sonuçlar verdiği gözlenmiştir.

 • Lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunu adayların sınav sonuçları açıklandıktan sonra, B Grubu Kadrolar için ÖSYM tarafından bir Tercih Kılavuzu oluşturulur.
 • Kılavuzda, B Grubu Kadroların kamuya ait kurum ve kuruluşlarda bulunan kadro sayıları ile gereken şartlar detaylı olarak yer alır.
 • Şartlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen askerlik durumu, sağlık koşulları, suç durumu, yaş ve cinsiyet gibi genel ve özel gereksinimleri içerir.
 • Adaylar, Tercih Kılavuzunda belirtilen yönteme göre tercihlerini internet üzerinden gerçekleştirirler.
 • Tercihlerin hangi tarihler arasında yapılacağı, adaylara resmi duyurularla bildirilir.
 • Adaylar, tercihlerini sınavı geçtikleri öğrenim seviyesine uygun kadro veya sözleşmeli pozisyonlar arasından seçmek zorundadırlar.
 • Sınavı geçen adaylar, daha yüksek bir öğrenim seviyesinden mezun olamama veya sınavdan sonra daha üst bir öğrenim seviyesinden mezun olma gibi nedenlerle, sınav düzeyinden farklı bir seviyede tercih yapma hakkına sahip değildirler.

KPSS Puanı İle Atama Nasıl Yapılacak 2024?

ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, ilan edilen kadrolara doğrudan atanmaktadır, bu işlem için ayrı bir sınav veya mülakat gerekmemektedir. Adayların en çok yanılgı ve yanlışa düştükleri konu, atama için belirlenen şartlara uymayan veya gerekli belgeleri belirtilen süre içinde sunamayan adayların atamaları gerçekleştirilmemesidir.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen yerleştirme sürecinde esnasında adaylar tercihlerine göre merkezi yerleştirme kılavuzlarında belirtilen herhangi bir kadro veya pozisyona atanırlar.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Başvuruları Başladı 2023

HIZLI YORUM YAP