DOLAR

33,0900$% 0.29

EURO

36,1040% 0.29

GRAM ALTIN

2.590,62%0,83

ÇEYREK ALTIN

4.191,00%0,69

BİST100

11.128,99%0,58

BİTCOİN

2082799฿%0.70375

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • İşte Kamu’da En Çok Mobbing Şikayeti Gelen Kurumların Listesi !

İşte Kamu’da En Çok Mobbing Şikayeti Gelen Kurumların Listesi !

Kamu'da mobbing şikayeti gelen kurumların listesi belli oldu. Listede 9 bakanlığın adı var. Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı İlhan İşman ile işçi temsilcileri Irmak Çetin ve Murat Çakır, konu ile ilgili son bilgileri paylaştı. İşte detaylar...

Ekonomik kriz ile birlikte işyerlerinde mobbing arttı. Kamuda; Sağlık Bakanlığı ve MEB, özelde; sanayi, mağaza ile marketler şikayetlerde ilk sırada yer aldı. Ekonomik sıkıntılar beraberinde mobbing şikayetlerini de artırdı. Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı İlhan İşman ile işçi temsilcileri Irmak Çetin ve Murat Çakır, konu ile ilgili son bilgileri paylaştı.

İşte Kamu’da En Çok Mobbing Şikayeti Gelen Kurumların Listesi !

Kamu’da en çok mobbing şikayeti gelen kurumların listesi belli oldu. Listede 9 bakanlığın adı var. İş yerinde psikolojik tacizi ve baskıyı tanımlamak amacıyla kullanılan mobbing tabiri, günümüzde çalışma hayatının önemli sorunları arasında yer alıyor.

Bundan dolayı Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO), 2019 yılında işyerinde taciz ve şiddetin önlenmesi için bir sözleşmeyi kabul etti. Sözleşme 2021 yılının haziran ayında yürürlüğe girmesine rağmen Türkiye halen sözleşmeye imza atmış değil.

Türkiye’de de her yıl 1 ve 7 Şubat tarihleri arasındaki “Mobbing ile Mücadele Haftası”nda bu soruna dikkat çeken etkinlikler düzenleniyor. Mobbing ile Mücadele Derneği, bu soruna karşı farkındalık oluşturmak için yıllardır çalışmalar yapıyor. Mobbing ile Mücadele Derneği geçtiğimiz günlerde mobbingle mücadele konusunda bir kararlılık beyannamesi açıkladı.

Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı İlhan İşman kamu’da en çok mobbing şikayeti gelen kurumların listesini açıkladı.

İlhan İşman, Sağlık Bakanlığı, MEB, belediyeler ve iktisadi teşekkülleri, üniversiteler, TSK, Tarım ve Orman Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kamu Bankaları, Ceza İnfaz Kurumları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın en çok mobbing şikayeti gelen kamu kurumları olduğunu duyurdu.

İşte Kamu'da En Çok Mobbing Şikayeti Gelen Kurumların Listesi !

İşte Kamu’da En Çok Mobbing Şikayeti Gelen Kurumların Listesi !

Mobbingle Mücadele Konusunda Bir Kanunun Olmaması Ciddi Eksiklik

Önce pandemi ardından yaşanan ekonomik sıkıntılar iş hayatını da bir hayli zorluyor. Bu da beraberinde iş yerlerindeki sıkıntıların artmasına sebep oluyor. Böyle bir dönemde mobbing sorunu daha fazla ortaya çıkmaya başladı. Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı İlhan İşman, konu ile ilgili son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Mobbingle mücadelede yeterli noktaya gelinmediğini söyleyen İlhan İşman, Türkiye’nin İLO sözleşmesini henüz imzalamadığını söyledi. İşman, halen mobbingle mücadele konusunda bir kanunun olmamasının ciddi eksiklik olduğunu dile getirdi.

2021 yılında bir önceki yıla göre kayıtlı mobbing şikayetlerinin yüzde 4 artığını ifade eden İlhan İşman, “Türkiye’de ekonomik krizle birlikte maalesef mobbing vakaları da arttı. Dernek olarak daha da artacağı kanaatini taşıyoruz” dedi.

Özel sektörde en çok mobbing şikayetleri nerelerden geliyor sorusuna İlhan İşman, şu şekilde cevap verdi: “Sanayi, mağaza, restoran ve market, özel sağlık kurumları, iletişim, çağrı merkezleri, özel güvenlik, bankacılık ve finans…”

Mağdurların Yüzde 85’i Seslerini Duyuramıyor

Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı İlhan İşman, “Mağdurların  Yüzde 85’i bu konuda yetkili kişi ve makamlara seslerini duyuramadıklarını dile getiriyor. Mobbing gören kişilerin yüzde 76’sı ise işlerinden istifa etmeyi düşündüğünü belirtiyor” dedi.

Dernek istatistiklerine göre her 10 kişiden 4’ünün mobbing mağduru olduğunu ifade eden İlhan İşman, “Mobbing yapanlar arasında erkeklerin oranı daha yüksek. Mağdurların yüzde 70’i mobbingi ispatlamakta zorlandığını, yüzde 87’si bu konuda yetkili kişi ve makamlara seslerini duyuramadığını söylüyor” diye konuştu.

İlhan İşman, mobbingin oluşum sebeplerine bakıldığında ilk sırada zorbanın kişilik özelliğinin etkili olduğunu ve onu da örgüt yapısı ve iklimi, verimsiz çalışma ortamı, iş mevzuatları ve işyeri kurallarına uyulmaması, ekonomik sebepler ve mağdurun kişilik özelliğinin takip ettiğini söyledi.

İlhan İşman, Mobbing başvurusunda bulunan çalışanların şikayet sebeplerine bakıldığında şunları sıraladı: “İstifaya zorlama, kötü muameleye maruz kalma ve görev yeri değişikliği, hakaret, sözlü taciz, ayrımcılık, tutanak tutulması, yasal hakların kullandırılmaması, iftira, fiziksel şiddet ve cinsel tacizden şikayet ediyorlar.”

Mobbing Nasıl Yapılıyor ?

“Mobbing nasıl yapılıyor” sorusuna Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı İlhan İşman, şu şekilde cevap verdi:

“İş yükünün artırılması, tehdit, iletişimin kesilmesi, iş akdinin sonlandırılması, iş yapmasına engel olma, objektif olmayan performans değerlendirmesi, olur olmaz her konuda her fırsatta soruşturma açılması, ceza verilmesi, iş verilmemesi, özel hayatın gizliliğini ihlal etme,

yapılan işlerin küçümsenmesi, dedikoduya maruz kalma, olmayan bir şeyi varmış gibi göstererek şayia çıkarılması, yeteneklerinin çok altında işleri yapmaya zorlanma, performansın engellenmesi mobbing davranışları sayılıyor.”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası Konut İşçileri İstanbul Şube Başkanı Nebile Irmak Çetin de son dönemde artan çalışan eylemlerinin de bir mobbingin sonucu olduğunu dile getirdi.

“İş yaşamında mobbing çok fazla ve gittikçe artıyor” diyen Çetin, “Çalışan parasını alamıyorsa, yoğun çalıştırılıyorsa, zam istediğinde para yok deniyorsa, bugün git yarın gel deniyorsa bunların her biri bir çeşit mobbingtir. Türkiye’nin, İLO sözleşmesini kabul etmesi için DİSK olarak bir kampanya başlatmıştık. Bu çalışmalarımız sürecek” dedi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Sözcüsü Murat Çakır, mobbingin ciddi psikolojik rahatsızlıklara neden olduğunu buna bağlı olarak kalp krizi, beyin kanaması gibi ölümcül sağlık sorunlarını da tetikleyebildiğini söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Değişti !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.