DOLAR

32,5351$% 0.14

EURO

34,8572% 0.09

GRAM ALTIN

2.470,95%0,37

ÇEYREK ALTIN

4.221,00%0,28

BİST100

9.530,47%-0,18

BİTCOİN

1999732฿%-3.5649

a
 • Kamu Haber
 • Maaşlar
 • Emekli ve Memur Zammı SON DAKİKA! Ocak 2024 Maaş Artışı Ne Kadar Oluyor?

Emekli ve Memur Zammı SON DAKİKA! Ocak 2024 Maaş Artışı Ne Kadar Oluyor?

Son dakika haberine göre, emekli ve memur maaşlarına Ocak Ayı itibari ile yapılacak zam oranları belli oldu. Emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranları ayrı ayrı hesaplandı. İlk rakamlar açıklandı ve her yıl iki kez zam alan emekli maaşları ve memur maaşları Ocak 2024'te bir kez daha artacak. Zam oranları belirlenirken çeşitli faktörler dikkate alındı. Detaylı hesaplamalar yapıldı ve zam oranları belirlendi. Bu zam ile emekli ve memur maaşları önemli ölçüde artmış olacak.

Son dakika haberine göre, emekli ve memur maaşlarına büyük bir zam yapılması planlanıyor. Emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranları ayrı ayrı hesaplandı. İlk rakamlar açıklandı ve her yıl iki kez zam alan emekli maaşları ve memur maaşları Ocak 2024’te bir kez daha artacak.

RAKAMLARLA EMEKLİ VE MEMURLAR

Türkiye’de EYT yasası sonrası

 • 15,5 milyonu aşkın SSK, Bağ-Kur emeklisi,
 • 2,7 milyon civarında memur emeklisi,
 • 4 milyona yakın memur bulunuyor.

Zam oranları belirlenirken çeşitli faktörler dikkate alındı. Detaylı hesaplamalar yapıldı ve zam oranları belirlendi. Bu zam ile emekli ve memur maaşları önemli ölçüde artacak. Türkiye’de, EYT yasası sonrası 15,5 milyondan fazla SSK ve Bağ-Kur emeklisi bulunmaktadır. Ayrıca, yaklaşık 2,7 milyon memur emeklisi ve 4 milyona yakın aktif memur da mevcuttur. Bu sayılar, Türkiye’deki emekli ve memur nüfusunun önemli bir bölümünü temsil etmektedir.

Emekli ve Memur Maaş Artışı Ocak 2024 Tarihinde Ne Kadar Olacak?

Her yıl 2 kez zam alan emekli maaşları ve memur maaşları, Ocak 2024’te bir kez daha artacak. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarındaki zam oranı, refah payı hariç 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenecek. Memur maaşları ise enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile belirlenecek.

Bu noktada, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanması, Ocak zammı için belirleyici bir veri olarak kabul edilecek. Ekonomistler ve Merkez Bankası’nın yıl sonu tahminleri de maaş zammı hesaplamalarına dahil edilecek.

Memur maaşlarına yapılacak olan Ocak 2024 zammı için ilk rakamlar açıklandı ve bu rakamlar enflasyon oranları ve diğer faktörlere göre belirlenecek. Ayrıca Merkez Bankası’nın tahminleri de bu hesaplamalara dahil edilecek. (TÜİK) Temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladıktan sonra Ocak ayından itibaren zam oranları emekliler için  yüzde 25, memurların ise yüzde 17,55 zam ve 8077 TL seyyanen artışla maaşları yükselmiş olacak.

Ssk-Bağkur Emekli Zammı ve Memur Maaşı Zam Hesaplaması

Türkiye’de EYT (Erken Emeklilik Talepleri) dahil olmak üzere emekli sayısı 15 milyonu aşmış durumdadır. Emekliler, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere toplamda iki defa zam almaktadır. Bu zam oranı, 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenmektedir. Emeklilerin maaşları, enflasyonla doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu düzenlemelerle emeklilerin maaşlarının satın alma gücünün korunması hedeflenmektedir.

zam hesaplaması

Emekli Memur Zam Hesaplaması

Son dönemde, emekli maaşlarındaki zam oranına ek olarak refah payı hesaplamaları da önemli bir rol oynamaktadır. Refah payı, emekli maaşlarına eklenen bir miktar olarak belirlenir ve emeklilerin yaşam standartlarını korumayı amaçlar. Memur maaşları ise 6 aylık enflasyon farkına ilave olarak toplu sözleşme zammıyla belirlenmektedir. Enflasyon farkı, memurların maaşlarının enflasyon oranına göre güncellenmesini sağlar.

Toplu sözleşme zammı ise, ilgili dönemde yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda belirlenen ek bir zamdır. Bu şekilde, memur maaşlarındaki artışlar enflasyonun yanı sıra toplu sözleşme sonuçlarına da bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu düzenlemeler, emekli ve memur maaşlarının enflasyon ve toplu sözleşme sonuçlarına uygun şekilde güncellenmesini sağlamaktadır. Böylece, çalışanların ve emeklilerin yaşam standartlarının korunması amaçlanmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladığı enflasyon aylık bazda aylık %9,49 yıllık %47,83 olarak gerçekleşti. TÜFE bir önceki yılın Aralık ayına göre %31,14, bir önceki yılın aynı ayına göre %47,83 ve on iki aylık ortalamalara göre %57,45 olarak kayıtlara geçti. Bu açıklamalardan sonra emekli maaşı ve memur maaşı hesaplanabilir bir duruma geldi.

Bu Açıklamalar eşliğinde Emekli ve Memur Zammı İçin 2 Hesaplama Ortaya Çıktı. Birinci Hesaplama Şekli Şöyle Oluştu;

 • TÜFE endeksi Merkez Bankası’nın enflasyon tahminine göre 1782,95 seviyesine yükseldi ve yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 31,92 olarak hesaplandı.
 • Refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammı hesaplanarak 6 aylık enflasyon rakamı olan yüzde 31,92 oranı bulunuyor ve böylece Ocak ayında memur enflasyon farkı yüzde 24,45 olarak hesaplanmakta.
 • Memurlar ve memur emeklisi ise enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı alıyor. Böylece Ağustos ayı içerisinde 6 aylık iki dönem halinde memurların alacağı toplu sözleşme zammı da belli olmuş oluyor.
 • Memurlar Temmuz ayında yüzde 6 toplu sözleşme zammı aldı. Ocak 2024’te memur maaşlarına uygulanacak enflasyon farkı da buradan hesap görüyor.
 • Enflasyon farkına, Ocak ayının ilk 6 ayında uygulanacak toplu sözleşme zammı da eklenerek memur zam oranı belirlenmiş olacak.

Emekli ve Memur Zammı İçin İkinci hesaplama şekli de şöyle;

 • Ekonomistlerin hesaplarına göre 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 61,01 oldu. Buna göre TÜFE endeksi yıl sonu 1.816,92 seviyesine yükseleceği öngörülüyor.
 • Bu tahmine göre yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 34,43 olacak ve rakam refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammını oluşturacak.
 • Yüzde 34,43’lük 6 aylık enflasyona göre memur enflasyon farkı ise yüzde 26,82 olacak. Bu fark üzerine ayrıca toplu sözleşme zammı ilave edilerek maaş ortaya çıkmış olacak.

Refah Payını Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklayacak

Ocak 2024’te tahmin edilen rakamlarla maaş zamlarını 2 şekilde hesaplanabiliyorken emekli maaşı refah payı ve en düşük emekli maaşı için rakam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenerek duyurulacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kamu İşçilerine Müjde Son Dakika! 2023 Zammı Açıklandı!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.