DOLAR

32,4574$% -0.01

EURO

34,8254% 0.07

GRAM ALTIN

2.478,40%0,67

ÇEYREK ALTIN

4.234,00%0,62

BİST100

9.530,47%-0,18

BİTCOİN

2013058฿%-2.96011

a
  • Kamu Haber
  • Meb
  • Bakan Özer : Milli Eğitim’de Kadrolu Öğretmen Olmasına Gerek Yok

Bakan Özer : Milli Eğitim’de Kadrolu Öğretmen Olmasına Gerek Yok

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer “MEB’de kadrolu öğretmen olmasına gerek yok illa. Kadrolu öğretmen varsa orada görevini yapıyor zaten, yoksa ücretli öğretmen devreye giriyor.” Dedi. İşte detaylar…

Medya temsilcileriyle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’de Suriyeli 4 milyondan fazla öğrenci olduğunu belirterek, Türkiye’yi eğitim kalitesinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Finlandiya ile kıyasladı.

Mahmut Özer, “Türkiye’de 4 milyondan fazla Suriyeli öğrenci var. Diğer ülkelerden gelen 6 milyon öğrenci var. Türkiye’nin bunu yapma kapasitesi var. Finlandiya dediğiniz ülkenin 450-500 bin öğrencisi var. Onun için hakikaten kapasitemiz, organizasyon kapasitemiz çok güçlü. Hemen bir program düzenleyip onları eğitime dahil edebiliriz” dedi.

 

Bakan Özer : Milli Eğitim’de Kadrolu Öğretmen Olmasına Gerek Yok

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “fırsat eşitliğinin” geliştirilmesinde “ücretli öğretmenlik” sisteminin etkili olduğunu söyledi.

 

Bakan Özer, ihtiyaç anında kadrolu öğretmene gerek duymadan, ücretli öğretmenlik sistemiyle her derste açığı kapattıklarını ifade ederek, “Talep edilen her türlü dersi seçilsin diye açıyoruz. Bu konuda kaygımız da yok korkumuz da. 2014-2015’te ortaokul sınıflarında seçmeli ders sayısı 65-74 arasında iken bu yıl sayı 101 derse yükseldi. MEB’de kadrolu öğretmen olmasına gerek yok illa. Kadrolu öğretmen varsa orada görevini yapıyor zaten, yoksa ücretli öğretmen devreye giriyor. O anda orada öğretmen yoksa eğitim fakültesi mezunlarını istihdam ediyor” diye konuştu.

 

Bakan Özer : Milli Eğitim’de Kadrolu Öğretmen Olmasına Gerek Yok

Bakan Özer : Milli Eğitim’de Kadrolu Öğretmen Olmasına Gerek Yok

Türkiye’de Eğitim Kapasitesi Yükseldi

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’de yükselen eğitim kapasitesini kalite ve büyümeyi bir arada götüren stratejiye bağladı. Derslik başına düşen öğrenci sayısının düşürülmesini, “Kimsenin farkında olmadığı müthiş bir başarı. Türkiye’nin beşeri sermeyesiyle ilgili yapılmış en kalıcı yatırımlardan bir tanesi” olarak niteleyen Özer, fiziksel iyileştirmenin öğretmenin performansından öğrencilerin başarısına kadar her noktayı doğrudan etkilediğini ifade etti.

 

Bakan Özer, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

 

“Bazen sadece ‘okul, derslik yapıldı’ deniliyor ama bu ertelenmiş bir ihtiyaçtı. Önemli olan noktalardan biri bu kaliteye rağmen mi yapıldı, kalite odaklı mı yapıldı? Türkiye’de en büyük problemlerden biri, eğitimde büyüme ile kalitenin birbirine düşman olarak görülmesi. Büyüdüğü anda diyor ki ‘kalite elden gidiyor’. Kalite nasıl bir şey ki büyümeye düşman. Destekleyici mekanizmaları koyduğunuz zaman kaliteli büyüme olur.”

 

Bu Dönem Takdir Edilmesi Gereken Bir Dönem

 

Bu dönemin eğitim tarihinde takdir edilmesi gereken devrimsel bir dönem olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Kitleselleşme evresinin aşılıp eğitimde evrenselleşme döneminin yaşandığı bir dönem. Nüfus artarken bir taraftan eğitime erişimi artırmak kolay değil. Burada en büyük eksikliklerden biri okul öncesi eğitim. Bunu da bu dönem biz çözeceğiz. Sürekli iyileştirme kültürüyle hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Yeni Kararı Açıkladı! Okullaşma Oranı Artacak !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.