DOLAR

33,0842$% 0.13

EURO

36,0621% 0.19

GRAM ALTIN

2.554,26%-0,27

ÇEYREK ALTIN

4.126,00%0,00

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

2081838฿%4.8211

a

Bakan Mahmut Özer Aşı Olan Öğretmen Oranını Duyurdu

Bakan Mahmut Özer, yaptığı açıklamada aşı olan öğretmenlerin oranını paylaşarak bazı bilgilere detaylı bir şekilde yer verdi.

Eylül ayında eğitim öğretim döneminin başlamasıyla beraber öğrenciler tekrar okullarına gitti. Maskeli bir şekilde ve önlem alarak okullarda yer alan öğrenciler ve okul personelleri, bu konuda dikkatli olarak ve titiz davranarak iş yapıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yaptığı açıklamalarda aşı olan ve bağışıklık kazanan öğretmenler açıklanırken aynı zamanda bazı bilgiler de kamuoyu ile paylaşıldı.

Bakan Mahmut Özer Aşı Olanların Oranını Paylaştı

Eğitim ile ilgili çeşitli açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı Özer, yaptığı konuşmada yüz yüze eğitimde 1.5 yıllık ara verildiğini belirterek artık uzaktan eğitime devam etme lüksünün bulunmadığından söz etti. Yüz yüze eğitimin önlemler alınarak düzgün bir şekilde devam edeceğini söyleyen Özer, okulların öneminden bahsedip koronavirüs salgını sürecinde eğitimin ne kadar önemli olduğunu daha çok anladıklarını vurguladı. Okulların çocukların kültürel, sosyal ve psikolojik gelişimlerine katkı sağladığını belirten Özer, artık okulların açık tutulmasının milli bir mesele olduğunu belirterek şu anda eğitimin sorunsuz bir şekilde aksamadan devam ettiğini vurguladı.

PCR testleri, aşı ve önlemlerin alınmasıyla birlikte okulların bu süreçten sonra da açık kalması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Özer, bu dönemde en büyük avantajın öğretmenlerin aşılanma oranı olduğunu söylüyor. Ülkemizde öğretmenlerin iki doz aşı olma oranının %85’e ulaştığını belirten Özer, aşı olmadan hasta olup bağışıklık kazananların oranının ise %5 olduğunu açıklayarak toplam bağışıklık oranının %90’a ulaştığını dile getirdi. Bakan Mahmut Özer, bu aşılama oranı ile pek çok ülkeye örnek olduklarını da belirtti.

Mesleki Ve Teknik Eğitim Gelişiyor

Mesleki eğitim ile ilgili açıklamalarını da dile getiren Mahmut Özer, yaptığı konuşmada mesleki eğitimde yapılan geliştirmelerin başarısından söz ederek bu alandaki büyüme ile birlikte müfredatın güncellendiğini de belirtti. Mesleki eğitime yapılan yatırımlar ile birlikte bu alandan mezun olan öğrencilerin istihdam oranını yükselttiğini açıklayarak mesleki eğitimden mezun olup bu alanda eğitim alanların istihdam oranının %88 olduğunu söyledi. Ankara ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Konya ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi pek çok lisenin ilk defa %1’lik dilimden öğrenciye sahip olduğunu ifade eden Bakan Özer, bu durum ile birlikte akademik açıdan başarılı olan öğrencilerin fen lisesinin yanı sıra meslek liselerini de tercih ettiklerini vurguladı.

Bakan Mahmut Özer

Mesleki eğitimin koronavirüs pandemisi gibi olağanüstü bir durumda toplumun ihtiyaç duyduğu ürünleri hizmete sunabildiğini dile getiren Bakan Mahmut Özer, mesleki ve teknik eğitimdeki üretim kapasitesinin arttığından bahsetti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamada 3.574 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin üretiminden ve hizmet kapasitesinden elde edilen gelirin 2018 yılında 217 milyon lira olduğunu açıklayarak 2020 yılında gelirlerin 503 milyon liraya ulaştığını belirtti. Yani 2.5 kata yakın bir artış söz konusu. 2021 yılındaki gelir hedefinin 1 milyar lira olduğunu belirten Bakan Özer, amaçlarının yalnızca gelirleri arttırmak değil aynı zamanda öğrencilerin bu konudaki tecrübelerini ve bilgi birikimlerini geliştirmek olduğunu söyledi.

Öğrencilere Asgari Ücret Müjdesi

Bakan Mahmut Özer, yaptığı bir diğer açıklamada önemli bir müjdeyi verdi. Bakan, yaptığı paylaşımda mesleki ve teknik eğitim alan 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin bu alanda çalışıp asgari ücret alabilmesi için çalışmaların yapıldığını duyurdu. Özer, mesleki ve teknik eğitimden mezun olan öğrencilerin en az asgari ücretle iş bulmalarını sağlamak adına bu konudaki çalışmalarını sürdürdüklerini belirtirken bu alanların daha da gelişerek daha güçlü bir hal almaya başladığını da ifade ediyor. Mesleki ve teknik eğitimin bir işe başlamadan önce önemli bir tecrübe birikimi sağladığını açıklayan Bakan Özer, bu eğitim ile birlikte öğrencilerin geleceğe hazırlandığını söylüyor.

Sözüne kaldığı yerden devam eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, koronavirüs salgını süresince meslek liselerinin yüz koruyucu siperlik, maske, tek kullanımlık önlük ve dezenfektan gibi pek çok ürünü ürettiğini belirterek bu liselerin yalnızca iş gücü piyasasını güçlendirmekle kalmadığını, aynı zamanda olağanüstü koşullarda topluma hizmet sunabildiğini vurguluyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı bir diğer konuşmada Türkiye’de bazı illerde 50 Ar-Ge merkezi inşa ettiklerini duyururken bunun mesleki teknik ortaöğretimde bir ilk olduğundan da söz ediyor. Bakan Mahmut Özer, mesleki ve teknik eğitimde son 10 yıl içerisinde tescili alınmış ürün sayısının 2,9 olduğunu belirtirken 2020 yılı ile birlikte 188 patent alındığını sözleri arasına ekliyor. 2021 yılı hedefinin 750 olduğunu dile getiren Bakan Özer, bu hedef ile birlikte mesleki ve teknik liselerin daha çok gelişeceğini ve daha fazla tescile sahip olacağını söylüyor. Günümüzde mesleki ve teknik eğitime önem gösterilmesiyle birlikte bu alandaki çalışmaların hız kazanması ülke ekonomisine önemli bir katkı sunuyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sağlık Personelleri Hakkında Önemli Bir Uyarı Paylaştı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.