DOLAR

32,3376$% -0.03

EURO

35,2059% 0.49

GRAM ALTIN

2.412,35%-0,09

ÇEYREK ALTIN

3.908,00%0,00

BİST100

10.165,52%1,14

BİTCOİN

2210530฿%1.10239

a

Bakan Mahmut Özer Duyurdu O Dert Son Bulacak

Millî Eğitim Bakanlığının en yüksek danışma kurulu olan Millî Eğitim Şûrası, yedi yıldan sonra toplandı. Yedi yılın ardından toplanan Millî Eğitim Şûrası ile ilgili Bakan Özer önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Millî Eğitim Bakanlığının en yüksek danışma kurulu olan Millî Eğitim Şûrası, yedi yıldan sonra toplandı. Yedi yılın ardından toplanan Millî Eğitim Şûrası ile ilgili Bakan Özer önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, “Yeni meslek lisesi atağımızla ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ derdi bitecek. Bu konuda bütün çalışmalarımız hazır” dedi.

Ana teması Eğitimde fırsat eşitliği olan Şûrada “temel eğitimde fırsat eşitliği”, “mesleki eğitimin iyileştirilmesi” ve “öğretmenlerin mesleki gelişimi” olmak üzere üç ana konuda özel ihtisas komisyonu kuruldu.

Ankara’da üç gün süren Şûrada özel ihtisas komisyon raporları genel kurula sunuldu ve tavsiye kararları oylandı. İhtisas komisyonları maddeler üzerinde hararetli tartışmalarını sürdürürken Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer de merak edilen soruları yanıtladı. “Eğitimde sözü olana ‘buyur konuş’ dedik” ifadelerini kullanan Bakan Özer şunları söyledi:

“Şûra 600’ün üzerinde geniş katılımlı oldu. Oldukça iyiydi. Sürece odaklanmak lazım çünkü süreç çok iyi işledi. Yaklaşık 33 bin farklı görüş bize ulaştırıldı. Eğitimle ilgili temas eden ve bu alanda sözü olan kim varsa dâhil ettik. ‘Gel buyur konuş’ dedik.

Gelen bütün görüşler tek tek incelendi. Hiç müdahale edilmedi, merkeze gelmesi sağlandı. Bizim arkadaşlar gelen raporları temelde belirlenen üç başlık altında ayırdı. Ardından şûra üyelerine bu raporlar dijital ortamda iletildi. Dolayısıyla gelen üyeler hangi konuları tartışacaklarını biliyordu.

Tabii burada üyeler ‘yeni bir şeyi söylemeyecek’ anlamı çıkmasın. Komisyonlarda o maddeler tartışılıp ilaveler yaptılar. Bizim istediğimiz, demokratik katılım. Divan üyelerine de söyledim: Hiçbir müdahale olmasın, herkes fikrini söylesin.”

Aradığım Elemanı Bulamıyorum Derdi Son Bulacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer “Yeni meslek lisesi atağımızla ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ derdi son bulacak. Gerçekten samimi bir şekilde eleman arayan her sektörün yanına gideceğiz. Ne arıyorsun; şunu şunu… ‘Meslek Eğitim Merkezi kuralım, 6 aylık tamamlama programı gerçekleştirelim’ diyeceğiz.

Bütün çalışmalarımız hazır. Burada istediğimiz şey istihdam garantisi. Bütün bunlara rağmen ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ denildiğinde samimiyetsizlik olur” diye konuştu.

Her Türlü Eleştiriye Açığız

Bakan özer, “Her türlü eleştiriye açığız. Sadece bir kesim değil, her kesimden insan vardı. Bütün kesimleri bir masada buluşturduk. Ne diyeceklerse desinler. Genel algı nedir, ne yapılırsa düzelir? Şûrada yer alan ekip basit bir ekip değildi. Buradan çıkan metne baktığınızda Türkiye’nin resmini görürsünüz. Oldukça kıymetli bir şey.

 

Bakanlık olarak ne yaptığımızı biliyoruz. Durum tespiti yapıp yol haritası çıkardık. Sonra şunu söyledik: Burada tek başımıza karar vermeyelim, şûra ile bütün Türkiye tartışsın. Bundan sonra bu konularda yeni bir adım atıldığında ‘Bu zaten şûramızın kararıydı oy birliği ile alındı. Türkiye burada uzlaştı, bunun olması gerekir’ diyeceğiz. Bu sistem politikayı da güçlü kılıyor.

 

Eğitimde çözülmeyecek bir sıkıntı yok. Öyle büyük büyük problemlerimiz de yok. Bir tane problemimiz kaldı o da eğitimde fırsat eşitliği. Sadece bize özgü değil bütün dünyanın problemi.” diye konuştu.

 

Bakan Mahmut Özer Duyurdu O Dert Son Bulacak

Bakan Mahmut Özer Duyurdu O Dert Son Bulacak

Şûra’dan Sonra Ne Olacak ?

 

Bakan özer, “İş olsun diye yapmadık bu şûrayı. Bundan sonraki aşamada birim amirleri toplantımızda buradan çıkan kararlar masaya yatırılacak. Elimizde bir çalışma zaten var. Hangileri örtüşüyor, sağlamasını yapacağız. Daha önce hiç düşünmediğimiz ama çok güzel bir görüş gelirse onu da değerlendireceğiz.

 

Ardından şûranın izleme değerlendirme raporlarını üç ayda bir yayımlayacağız. Oy birliği ile alınan kararlarda hangi mesafenin alındığı şûra üyeleri ve kamuoyuyla paylaşılacak. ‘Şu öneri gelmişti, şu şu sebeplerden dolayı dikkate aldık ya da almadık’ diyeceğiz. ‘Ben önermiştim, Bakanlık bunu hayata geçirdi’ desinler.

 

Şûra çok şeffaf ilerleyecek. Usul ile ilgili bir yanlışlık da yoktu. Her şey önceki şûralarla aynıydı. Bu şûrayı diğerlerinden ayıran iki önemli özelliği; konuya odaklanma ve sonuçların kamuoyuna aktarılması.

 

Büyük ihtimalle maddelerin gerçekleştirilme oranı en yüksek olan şûra olabilir. Mesela, Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun maddeleri. Zaten bunlar şûrada yer alan maddelerdi. Şimdi onlar yasalaşacak ve düşmüş olacaklar.” diye konuştu.

Şûra Kalemi Bakan Özer’e Verildi

 

20. Millî Eğitim Şûrası Divan Toplantısına en son yedi yıl önce yapılan şûrayı toplayan eski Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Nabi Avcı konuşmasının sonunda “19. Şûra Bakanı olarak başarı dileklerimizle” diyerek Bakan Özer’e kalem takdim etti.

 

Bakan Özer ise “Sayın Bakan’ımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah 21. şûrayı düzenleyecek Millî Eğitim Bakanı’mıza da eğer beni davet ederse şûraya, bu kalemi takdim edeceğim. Dolayısıyla bu kalem bundan sonra geleneksel bir sembol olarak inşallah devam edecek” dedi.

İlk Millî Eğitim Şûrası 1939 Yılında Toplandı

 

İlk Millî Eğitim Şûrası 1939 yılında dönemin Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel başkanlığında “Cumhuriyet maarifinin plan ve esasları”, “çeşitli öğretim derecelerindeki müesseselere ait talimatnamelerin incelenmesi” ve “bütün müfredat programlarının incelenmesi” gündemleriyle toplandı.

 

En son toplanan 19. Milli Eğitim Şûrası ise 2014’te “öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri”, “öğretmen niteliğinin artırılması”, “eğitim yöneticilerinin niteliğinin artırılması” ve “okul güvenliği” gündemiyle toplanmıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İşte Ziraat Türkiye Kupası 5.Tur Eşleşmeleri

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.