DOLAR

32,1947$% 0.09

EURO

35,0792% -0.06

GRAM ALTIN

2.459,54%-0,32

ÇEYREK ALTIN

3.996,00%-0,61

BİST100

10.264,10%1,04

BİTCOİN

2124722฿%2.43301

a

Memurun %2.5 Refah Payına Kimse Sahip Çıkmadı

Memurun %2,5 refah payına kimse sahip çıkmadı! Meclis'te görüşmeleri süren kanun teklifi için memur sendikalarından da ses çıkmadı. Süresi bugün doluyor. Değişiklik gerçekleşmez ise memurlar enflasyon farkını erken almış gibi olacaklar. İşte detaylar...

Memurun %2,5 refah payına kimse sahip çıkmadı! Meclis’te görüşmeleri süren kanun teklifi için memur sendikalarından da ses çıkmadı. Süresi bugün doluyor. Değişiklik gerçekleşmez ise memurlar enflasyon farkını erken almış gibi olacaklar. İşte detaylar…

Metal işçilerinin dün toplu sözleşme ile aldıkları ve yaklaşık %65’e yaklaşan zam oranı sonrası gözler en düşük toplu sözleşme zammını alan memurlar için %2,5’lik artış oranına çevrildi.

Memurun %2.5 Refah Payına Kimse Sahip Çıkmadı

Meclis’te görüşmeleri devam eden ve memurlar için yüzde 2,5’lik artışı da içeren kanun teklifinde enflasyon farkı ödemesinin bu yılın ilk 6 ayı için toplu sözleşme metnindeki hali ile %5 olarak kalması için memurların talebi vardı. Fakat memur sendikaları ve Meclis’te bunu dile getiren olmadı. Kanun değişikliği bugün Meclis’te görüşülecek.

Şayet Ocak zam oranı yüzde 7,5’e yükseltilip enflasyon farkı ödemesi %5’ten itibaren yapılırsa yüzde 2,5’lik zam refah payı olacak. Lakin şu anda Meclis’te yer alan hali ile kanunlaşırsa memurlar için enflasyon farkı hesabı %7,5’in üstü olacak. Yani memurlar Temmuz ayında alacağı muhtemel enflasyon farkını erken bir şekilde Ocak ayında almış olacaklar.

Yüzde 2,5’luk Refah Payı Maaş Katsayılarına Yansıtılmadı

Meclis’te görüşülen ve %2,5’lik zam içeren kanun metninden toplu sözleşme metnindeki 8. maddenin birinci fıkrasının (b) bendindeki değişiklik teklifinin çıkartılması ile memurlara %2,5’lik refah payı sağlanmış olacaktır.

Aksi ise enflasyon farkının erken ödenmesi anlamına geliyor. Bu konuda memur sendikalarından Meclis’e çağrı yapmalarını ve bu önerge ile ilgili maddenin metinden çıkartılmasını milyonlarca memur talep ediyor. Memurların talebi gerçekleşirse, memurlara yüzde 2,5’oranında refah payı verilmiş olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı maaş katsayılarına dair Genelgeyi dün yayımladı. Memur maaşları için aylık katsayı 0,229979, taban aylık katsayısı 0,359963, yan ödeme katsayısı ise 0,072934 oldu. Yüzde 2,5 oranındaki refah payı zammı ise TBMM’den geçmediği için maaş katsayılarına yansıtılmadı.

Memurun %2.5 Refah Payına Kimse Sahip Çıkmadı

Memurun %2.5 Refah Payına Kimse Sahip Çıkmadı

Yüzde 2,5’luk Zam Meclis’ten Yasalaştıktan Sonra İlave Edilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı maaş katsayılarına dair genelgede “Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında 1/1/ 2022 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 2,5 oranında ilave artış yapılacağı açıklanmıştır.

Söz konusu artışa ilişkin Kanun Teklifinin görüşmelerine Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlanacak olup, Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilmesi halinde Resmi Gazetede yayımlanmasını müteakip 1/1/2022-30/6/2022 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile ortalama ücret toplamı üst sınırı söz konusu artışı da yansıtacak şekilde Bakanlığımızca yeniden belirlenerek duyurulacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Genelge ile ücetlerin enflasyon farkı ve yüzde 5 toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde 27,9 oranında artırıldığı bilgisi verildi. Yüzde 2,5’lik zam ise Meclis’ten yasalaştıktan sonra ilave edilecek.

Yüzde 2,5’luk Zam Bu Haliyle Kanunlaşırsa Refah Payı Olmaz

Memurlar için Meclis’te olan ve görüşülecek yüzde 2,5’lik zam bu haliyle kanunlaşması halinde refah payı olamayacak. Meclis’teki düzenlemeye göre Ocak ayındaki yüzde 5’lik toplu sözleşme artışı yüzde 7,5’e çıkartılıyor.

Meclis’te yer alan kanun teklifinde yılın ilk altı aylık diliminde enflasyon farkı için de geçerli olacak olan rakam yüzde 5’ten yüzde 7,5’e yükseltiliyor. Böylece yılın ilk yarısında yüzde 7,5’i aşan kısmı için memurlar enflasyon farkı alacaklar.

Bu yıl enflasyonda ekonomistlerin en az yüzde 30 beklentisi var. Memurlar için % 2,5’lik artış zaten yılın ilk altı ayı için yüzde 5’i geçecek enflasyon ile yılın ikinci yarısı olan temmuz ayında enflasyon farkı olarak verilecekti.

Bir yerde temmuz ayında verilecek zam öne çekilmiş oldu. Fakat yüzde 2,5’luk zam düzenlemesini refah payı haline getirmek mümkün. Meclis’teki yasa tasarısında yer alan düzenlemede enflasyon farkı ödemesinin yüzde 5’i aşan kısmı yüzde 7,5 olarak değiştiriliyor. Bu metin kanundan çıkartılır ise eski hüküm geçerli olacak ve memurlar için yılın ilk yarısında yüzde 5’i aşan enflasyon için fark ödemesi yapılmış olacaktır.

Memur zammının her ne kadar çok düşük bir rakam da olsa yüzde 2,5’lik farkın refah payına dönüşmesi için bu değişikliğin yapılması yani kanun tasarısındaki metinden son bölüm olan toplu sözleşme metnindeki 8. maddenin birinci fıkrasının (b) bendindeki değişiklik teklifinin çıkartılması ile memurlara %2,5’lik refah payı sağlanmış olacaktır.

Meclis’te bulunan kanun teklifinin son cümlesi olan ‘Aynı bölümün 8. maddesinin birinci fıkarsının (b) bendinde yer alan %5 oranı %7,5 olarak uygulanır’ kısmı kanun tasarısından bir önerge ile çıkartılır ise memurlar için enflasyon farkı ödemesi yüzde 5’i aşan kısım için yapılacaktır.

Böylece Ocak ayı zam oranı yüzde 7,5’e çıkmış olacak fakat enflasyon farkı ödemesi yüzde 5’i aşan kısmı için yapılacaktır. Bu şekilde yüzde 2,5’lik zam refah payı haline dönüşecektir.

Ocak 2022 Memur Zam Genelgesi Açıklandı

Memur ve memur emeklilerin beklediği 2022 yılının ilk yarısına ilişkin zamların yer aldığı genelge yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasını taşıyan genelgede memur maaşlarına uygulanacak katsayılarla ilgili bilgiler yer aldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Fatih Terim’den Flaş Paylaşım : İlk Ve Son İmzam

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.