DOLAR

33,0952$% 0.3

EURO

36,1141% 0.31

GRAM ALTIN

2.599,09%1,16

ÇEYREK ALTIN

4.205,00%1,02

BİST100

11.121,92%0,52

BİTCOİN

2092648฿%0.86613

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Müfettiş Alımı Açıklamaları!

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Müfettiş Alımı Açıklamaları!

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği müfettiş alımı yapılacağı haberi duyuruldu. Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu yazılı ve sözlü sınavlarda Eğitim Müfettişi alımı yapılacağı duyuruldu.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği müfettiş alımı kamuoyuna daha öncesinde duyurulmuştu. Gelişmelere bakıldığı zaman şimdiden fırsat eşitliğinin olmadığı yönünde tepkiler ortaya çıktı. Buna bağlı olarak birçok hukuksal sorun müfettiş alımı konusunda karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı karşı çıkanlar, alımların ince eleyip sıkı dokunması gerektiğini düşünüyor. Karşı çıkan yetkililer, sendikalar ve kamuoyu testi kırılmadan uyarıyoruz şeklinde açıklamalar yaptı!

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Müfettiş Alımı

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Müfettiş Alımı

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği müfettiş alımı konusunda işler kızıştı. Bilindiği üzere 6 Temmuz 2021 tarihinde Resmi Gazete üzerinde yayınlanan açıklamada iş alımı duyurusu yapıldı.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği müfettiş alımı Resmi Gazete ile birlikte duyurulmuştu. Duyuru içerisinde Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile il milli eğitim müdürlüklerinde Eğitim Müfettişleri alınacağı yer alıyor. 25 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete üzerinde toplamda 750 tane Eğitim Müfettiş Yardımcısına da onay verildi. Eğitim Müfettiş Yardımcısı alımlarında 6.dereceden 100 kişilik yardımcının 9.dereceden ihdas edileceği açıklandı.

Yapılan açıklamalarda yer alan tüm kadroların 9. ve 6. dereceden ihdas edilmesi gerektiği düşünülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği içerisinde yer alan yazılı sınav için 35 yaş şartının bulunması çok tepki almış durumda. Yapılan karşı açıklamalarda da güzel bir uygulamayı sorunlu hale getirdiniz şeklinde tepki çekildi. Bazı sendikalar da işlemin uygulanabilir olması artık mümkün değil şeklinde yorumlar geldi.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Müfettiş Alımı Yaş Sınırlaması

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Müfettiş Alımı Yaş Sınırlaması

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği müfettiş alımı yaş sınırlaması nedir? Yaş sınırlaması ile mesleğin en verimli çağında olan tecrübeli, işi bilen ve denetimde yetki sahibi kişiler sınava giremiyor.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği müfettiş alımı yaş sınırlaması nedir? Yapılan karşı açıklamalarda 35 yaş üzerinde yer alan tecrübe sahibi kişilerin bu sınava girmesinin engel olmasına karşı çıkılıyor. Örnek olarak 2000, 2001 ve 2002 yıllarında mesleğe yeni atanmış olan bir öğretmenin bu sınava katılma hakkı elinden alınmıştır denildi. Sendikalar bu konuda hakkında: “Öğretmenlerin elinden bu hakkı almanın izahı mümkün değildir.” dedi.

Eğitim sistemini daha bilmeyen; hukuk, iktisadi ve idari bilimler, hukuk, siyasal bilimler fakültesi mezunlarının rehberlik etmesi daha kötü olacaktır denildi. Yapılan açıklamaların işin altını boşalttığını ve onu anlamsız hale getirdiği savunuluyor. Fakat meslekte 20 yıldan fazla çaba sarf eden insanların eğitim sistemine katkısının daha fazla olacağı düşünülüyor.

Sendikalar aynı zamanda emeklilik yaşının uzatılmış olmasından ötürü de bu konuyla yakından ilgilenmektedir.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Müfettiş Alımı Yaş Sınırlaması Karşı Açıklama

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği müfettiş alımı yaş sınırlaması açıklaması yapıldı. Karşı tarafların bu konulara tepkisi oldukça ciddi oldu.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği müfettiş alımı yaş sınırlaması açıklamasında nelerden bahsedildi? Yapılan açıklamalarda hali hazırda mesleği olanların yerine mesleği olmayanların bu işlere yönlendirilmesi düşünülüyor. Fakat meslekte tecrübe sahibi olan kişilerin bu konuda daha iyi olacağı kesin. Bundan dolayı karşı çıkanlar öğretmenlikte tecrübe yaşamış kişilerin müfettiş alımlarına katılması, onlardan boşalan kontenjanın ise gençler tarafından doldurulması fikrinde.

Karşı taraf yaptıkları açıklamalarda yaş sınırlamasını koyan yetkililere ve sendikalara uyarıda bulundu. 2017 yılında aynı yönetmeliğe göre yapılan Bakanlık Müfettişliği sınavında yaş sınırlamasının bulunmadığı belirtildi. Üstelik o sınavda yalnızca Şube Müdürü ve üstü kadrolarda görev yapanların katılım sağladığı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz bir açıklama gelmedi. Yapılan son açıklamada 35 yaşının üzerinde olan kişiler Eğitim Müfettişliği mesleğine başvuru yapamıyorlar.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KYK Yurt Sonuçları Açıklandı! 2021 KYK Yurt Sonuçları YURTKUR Tarafından Açıklandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.