DOLAR

33,0919$% 0.29

EURO

36,1156% 0.31

GRAM ALTIN

2.591,07%0,84

ÇEYREK ALTIN

4.183,00%0,50

BİST100

11.147,08%0,74

BİTCOİN

2069945฿%-0.67119

a

Kripto Paralara Yatırım Ne Kadar Mantıklı?

Kripto Para Yatırımlarının pik yaptığı pandemi döneminde gündeme düşen haberler sonrası dijital para dünyası SOS veriyor.

Bitcoin, dünya genelinde yıllardır tanınmakta olan ve kripto para olarak adlandırılan yatırım araçlarından birisidir. Hakkında birçok olumlu ve olumsuz eleştiri yapılmasına rağmen 2017 yılına kadar çokça söz edilmeyen Bitcoin, ulaşmış olduğu yüksek değerlerden sonra, her gün konuşulmaya başlamıştır. Şuan 1 adet Bitcoin almak isteyen kişilerin, Türk Lirası cinsinden 20 bin TL’nin üzerinde ödeme yapması gerektiğini görmekteyiz. Kişiler bu değeri gördüğünde ilk olarak Bitcoin’in hangi ülkeye ait olduğuna baksa da karşılarına bir ülke çıkmayacaktır. Bunun nedeni de, Bitcoin’in tamamen anonim olduğudur. Bitcoin fiyatı nasıl belirlenir konusuna geldiğimizde ise, finansal sektörlerde çok sık kullanılan arz ve talepten söz etmemiz gerekecek.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Yükseliyor?

Yukarıda da belirtildiği gibi, Bitcoin herhangi bir ülkenin resmi para birimi değildir. Dijital ortamda üretimi yapılan sonrasında da harcanabilen ya da takas yapılabilen bir para birimidir. Bundan dolayı alınabilecek bir Merkez Bankası kararı ya da maliye politikası uygulaması, Bitcoin’e herhangi bir etkide bulunmayacaktır. Bitcoin fiyatı nasıl belirlenir diyenler için de, bu para birimine olan talebin, fiyatı belirleyici nitelikte olduğunu söyleyemek mümkün.

Yıllara göre orantı kurduğumuzda, Bitcoin’in ilk etapta neredeyse hiçbir değeri olmadığını ama yıllar geçtikçe değerine değer kattığını görebiliriz. Bunun nedeni ve Bitcoin fiyatının artmasına neden olan durumları görebiliyoruz.

  • Bitcoin fiyatları tamamen arz ve talebe bağlıdır.
  • Arz, piyasaya sunulan Bitcoin miktarı, talep ise; Bitcoin’in kullanım miktarı, kullanım alanları ve yatırımcısının bakış açısıdır.
  • Bilindiği gibi Bitcoin sınırlı sayıda üretilecektir. Bu başlı başına fiyat artışlarını tetikleyici niteliktedir. Ayrıca, piyasaya zor sunulmasından dolayı, Bitcoin arzının düşük ya da sabit olduğunu söyleyebiliriz.
  • Talep alanına baktığımızda ise, şuan milyonlarca kişinin yatırımcısı olmak istediğini, ödeme yöntemi olarak Bitcoin kullanıldığını, ülkelerin bile dış ödemelerinde artık Bitcoin tercih ettiğini ve her şeyden önce de yatırımcısının Bitcoin’e güvendiğini söyleyebiliriz.

Bitcoin fiyatı nasıl belirlenir konusunda yukarıdaki bilgilere bir yorum getirmemiz gerekirse, talep tarafındaki artışlar ne kadar çok olursa, fiyatın da o kadar artacağını söyleyebiliriz. Fiyat her ne kadar artmış ve yeni yatırımcıların satın alması zorlanmış olsa da, düşük tutarlarda da Bitcoin alınabiliyor olması, kişilerin kademeli olarak birikim yapmasına ve haliyle de talebin artmasına yol açmaktadır. Kişilerin Bitcoin’den büyük bir darbe almadığı, Bitcoin ödemesi kabul eden firmaların azalmadığı sürece, fiyatların artışına devam edecek gibi gözüküyor

Bitcoin Fiyatları Ne Kadar Daha Yükselecek?

Şuan finansal sektörlerin en gözde konularından birisi olan Bitcoin, kazançlı olmasının yanı sıra dikkatli olunması gereken de bir araçtır. Çünkü, binlerce kişi Bitcoin’in istikrarlı bir şekilde gelişeceğini savunmakta binlerce kişi ise, kısa sürede popülerliğini yitireceğini açıklamaktadır. Bu da haliyle kişilerin kafasında bir soru işaretine yol açmaktadır. Ancak, bu söylenenlere kesinlikle kulak asılmamalıdır.

Herkes Bitcoin fiyatı nasıl belirlenir konusunun beraberinde, bu artışların ne kadar daha devam edeceğini araştırmaktadır. Şuan fiyatı etkileyen faktörlerde birinci sırada yer alan talep, Bitcoin için sürekli artmaktadır. Herhangi bir ülkeye ait olmamasından dolayı siyasi engellerden bile etkilenmeyen Bitcoin, bu talebin artışıyla da artışını devam ettirecektir. Bundan dolayı, yatırımcıların çok fazla endişe etmesine gerek yoktur.

İleriye dönük tahminler yapıldığında, Bitcoin yatırımcılarının arttığı ve bunun da arzı arttıracağından dolayı fiyatı düşüreceği şeklinde yorum yapanlar olduğunu görmekteyiz. Ancak, Bitcoin üretimi sanıldığı kadar kolay gerçekleşmemekte ve bundan dolayı da yatırımcı sayısı arz tarafında talebi geçecek şekilde bir etkiye sahip olmamaktadır. Bu da Bitcoin fiyatlarının 2017 yılı sonunda ve 2018 yılı genelinde de artacağına işaret etmekte.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sıradaki haber:

Kripto Paralara Yatırım Ne Kadar Mantıklı?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.