DOLAR

32,3875$% 0.18

EURO

34,9107% 0.11

GRAM ALTIN

2.399,09%-0,09

ÇEYREK ALTIN

3.898,00%-0,33

BİST100

10.000,76%0,03

BİTCOİN

2194586฿%-2.56331

a

Konfederasyon Başkanı Esnaf Hal Yasası İle İlgili Konuştu

Esnaf hal yasası hakkında bazı konuşmalar yaptı. Son zamanlarda yaşanan bazı gelişmeler vatandaşların da ilgisini çekmeyi başardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde marketlerdeki fahiş fiyatların önüne geçmek için yeni kararların alınacağını duyurmuştu. Alınacak olan yeni kararların meclisin açılmasının ardından başlayacağını söyleyen Erdoğan, atılacak olan adımlar ile birlikte halkın daha uygun fiyatlarla ürünlere erişebileceğinden söz etmişti.

Bu konuda üreticiler, esnaflar ve bazı kişilerden çeşitli açıklamalar da yapıldı. Konu hakkında açıklama yapanlardan birisi de Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken oldu.

Esnaf Hal Yasası İle İlgili Açıklamalar Yaptı

Son günlerde denetim yapan zabıtalar, marketlerde fahiş fiyatların olup olmadığını inceleyip ürünleri gözlemliyor. Bu konuda zabıtaların yoğun mesaisi dikkat çekerken yapılan denetimlerde fiyatın hem fiyat etiketinde hem de kasada aynı olup olmadığı karşılaştırıldı. Eğer fiyat etiketi ile fiş arasında fark var ise bu konuda mağaza hakkında tutanak tutuldu. Yapılan bir diğer kontrol evrakları eksik olan marketlerin tespiti oldu. Eksik evraklara sahip olan veya fiyat etiketleri bulunmayan marketlere gerekli işlemler uygulandı.

Denetimler yalnızca marketlerde değil aynı zamanda kasap ve şarküteri gibi çeşitli işletmelerde de yapılıyor. Yapılan bir diğer denetim sağlık önlemlerinin alınıp alınmadığı. Temizlik yönünden önlemlerin alınıp alınmadığını inceleyen ekipler maske, mesafe ve temizlik konusunda uyarılarda bulunuyor.

Bir esnaf hal yasası ile ilgili yaptığı açıklamada bu konu ile ilgili bir yorum paylaştı. Esnaf, marketlerde yapılan denetimleri doğru bulduğunu, gerektiği zaman cezanın kesilmesinin doğru olduğunu ve bazı marketlerin gereğinden fazla fiyat koyduğunu söyledi. Sözüne kaldığı yerden devam eden esnaf, marketlerin yanı sıra komisyoncuların ve üreticilerin de bu konuda incelenmesi gerektiğini belirtti. Üreticiden oldukça düşük fiyata alınan bir ürünün markette yüksek fiyata satıldığını belirten esnaf, bunun sebebinin biraz da aracılarla ilgili olduğunu söyledi. Aracıların üreticiden düşük fiyata aldığı ürünü marketlere yüksek fiyata vermesine tepki gösteren esnaf, bu konunun düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konu hakkında yaptığı açıklamada yalnızca marketlerin incelenmesinin yeterli olmadığını, paketleme yapan firmaların gramaj oyununun da araştırılması ve fiyatı gereğinden fazla yükselten firmalar ile mücadele edilmesi gerektiğini açıkladı. Bazı üreticilerin ürün gramajını düşürüp fiyatını aynı bıraktığını fakat bazılarının ise gramajı düşürmekle kalmayıp ürünün fiyatını da arttırdığını belirten Palandöken, bu konuda gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyor. Kısacası yalnızca esnaf değil aynı zamanda ürünleri üreten ve gönderen firmaların da denetlenmesi gerektiğinden söz ediliyor.

Esnaf Hal Yasası

Esnaf hal yasası ile ilgili olumlu bir yaklaşım sergilerken Palandöken, bazı vatandaşların kendilerine çeşitli görseller göndererek ürünlerin gramajlarının düşürüldüğünü söylediğini açıklıyor. Yaşanan olayların enflasyonu da olumsuz etkilediğinden söz eden Bendevi Palandöken, bazı firmaların gramaj oyunlarının devam ettiğinden bahsediyor. Zeytin, peynir ve kuruyemiş gibi ürünlerde de benzeri görüntülerin yaşandığını söyleyen Palandöken, zincir marketleri tercih ederken bu gibi durumlara karşı dikkatli olunması gerektiğinden bahsediliyor.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı bir diğer açıklamada gramaj oyununa dur demek için tüketicinin bundan haberinin olması gerektiğinden söz etti. Eğer bir ürünün gramajı düştüyse müşterinin bundan haberinin olması gerektiğini savunurken aynı zamanda bu konuda bir gramaj standardının da olması gerektiğini belirtiyor. Ürünlerin ne kadar ağırlıkta olduğu hakkında bilginin daha büyük bir şekilde yazılması gerektiğini belirten Palandöken, firmaların bu şekilde gizli zam yapıp yapmadığının daha çok belli olacağını söylüyor. Vatandaşın da gramaj denetimi yapması gerektiğini söyleyen Palandöken, bu konuda tüketicinin duyarlı davranması gerektiğinden söz etti.

Yeni Çıkacak Yasanın Geliştirilme Nedenleri

Esnaf hal yasası beklerken bu yasanın neden geldiği ve neleri değiştireceği merak ediliyor. Biraz bu konulara değinmek gerekiyor. Bu yasanın çıkarılma nedenlerinden birisi marketteki bazı ürünlerin fiyatlarının gereğinden fazla olması. Örneğin üreticinin 5 liraya sattığı bir ürünün markette 25 lira olması veya daha yüksek bir fiyata satılması bu yasanın çıkarılmasında etkili olan bir konu.

Bu yasanın çıkarılmasının bir diğer sebebi aracıların fazla komisyon kesmesi. Örnek vermek gerekirse üreticiden 75 kuruşa alınan bir ürünün markette 5 liraya satılması arada ciddi bir fark oluşturuyor. Bu gibi durumların önüne geçmek adına bu yasa geliştiriliyor.

Yasa ile Birlikte Neler Değişecek?

Henüz yeni yasa ile birlikte nelerin değişeceği belli olmadı fakat meclisin açılmasıyla birlikte yeni yasanın getireceği bazı düzenlemeler paylaşıldı. Sözleşmeli tarım çalışması 30 Eylül’de tamamlanırken erken uyarı sistemi 30 Eylül itibariyle devreye girmiş olacak. Sanayici ve üretici arasında Ekim ayında sözleşmeli tarım resmî olarak başlayacak. 31 Aralık’ta gıda bankacılığına teşvik sunulacak. Ürün bazında tedbir alınırken vergilerde bazı düzenlemeler yapılacak. Hal yasasının meclise sunulması ve aracılık maliyetlerinin düşürülmesi sağlanacak. Şimdilik yeni gelecek yasa ile ilgili bilinenler bunlar olmakta.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Meral Akşener esnaf ziyaretinde vatandaşa ilginç bir soru yöneltti

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.