DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

BİST100

10.643,58%3,14

BİTCOİN

2154192฿%2.327

a

ENAG Şubat Ayı Enflasyon Raporunu Yayımladı !

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), şubat ayı enflasyon raporunu yayımladı. ENAG'a göre, kur dalgalanmaları ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaş enflasyonda belirleyici faktörler oldu. İşte detaylar…

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), şubat ayı enflasyon raporunu yayımladı. ENAG’a göre, kur dalgalanmaları  ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaş enflasyonda belirleyici faktörler oldu.

ENAG Şubat Ayı Enflasyon Raporunu Yayımladı

Son dönemde ENAG her ay, kendi hesapladığı enflasyon oranını kamuoyu ile paylaşmaya  başladı. ENAG’a göre, Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) şubat ayında yüzde 5.44 arttı. E-TÜFE’nin yıllık artışı ise yüzde 123.80 olarak gerçekleşti.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise, yıllık enflasyonu yüzde 54,44 açıklarken, şubat ayında yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de yüzde 7,22 arttı. ÜFE’de yıllık bazda artış yüzde 105,01 oldu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 44,05 açıklandı.

 

Enflasyonu üç haneli olarak açıklayan ENAG’ın raporunda, ”Yaşanan bölgesel savaşın finansal riskleri giderek daha da artıracağı çok açıktır. Bu riskler tüm ekonomileri etkileyecek niteliklere sahiptir ve başta da Türkiye ekonomisini derinden etkileyecek kalıcı ve yapışkan bazı sorunlara yol açacağı çok açıktır” ifadeleri yer aldı.

 

ENAG Şubat Ayı Enflasyon Raporunu Yayımladı !

ENAG Şubat Ayı Enflasyon Raporunu Yayımladı !

 

ENAG’ın Şubat Ayı Enflasyon Raporu

 

ENAG’ın şubat ayı enflasyon raporu şu şekilde:

 

”Emtia piyasasında petrol, doğalgaz ve değerli metallerin fiyatlarındaki artışın tüm grubun fiyatlarını enerji maliyetlerindeki artışa paralel olarak yükselttiğini gözlemliyoruz. Savaş sürecinin seyrine göre hem FED hem de ECB tarafında Mart ayı ve daha sonrasında beklenen faiz artışlarının daha büyük bir likidite krizine sebep olmaması için faiz politikasının yeniden gözden geçirilme olasılığının da ortada olduğunu belirtebiliriz”

 

Ekonomiyi Etkileyen İç Faktörler

 

ENAG yayımladığı enflasyon raporunda ”Yeni sistemik risklerin oluşması ile birlikte imkânsız üçlünün yani enflasyon, kur ve faizi aynı anda baskılamanın/hedeflemenin adından da anlaşılacağı üzere imkânsız olması, yaşanan kur şokunun etkilerini artan fiyatlar ve yükselen nominal faiz oranlarıyla gözlemlemeye devam ediyoruz. Öte yandan, döviz kurunu döviz arzıyla baskılamanın ise sonucunun bütçe dağınıklığı ile yüksek enflasyon oranı olduğu aşikardır.

 

Derecelendirme kuruluşu Fitch’in, Türkiye’nin kredi notunu “BB-“den “B+”ya indirdiğini ve not görünümünü “negatif” e çekmesi yabancı finansal yatırımlar yanında doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını da olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Önümüzdeki aylarda en büyük ihracat ve ithalat ortaklarımızdan olan Rusya ile ekonomik bağların ciddi bir sınavdan geçeceğini ve buradaki herhangi bir dengesizlik halinin tüm ekonomi kalemlerinde baskı oluşturabileceğini ve bu baskının da kur, enflasyon ve faizler üzerindeki negatif  etkisinin daha da etkin bir şekilde hissedileceğine dikkat çekmek isteriz” değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

EPDK’ya Elektrik Fiyatlarına Müdahale Yetkisi Verilecek !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.