DOLAR

32,3569$% 0.09

EURO

34,9226% 0.07

GRAM ALTIN

2.402,25%0,04

ÇEYREK ALTIN

3.903,00%0,00

BİST100

9.997,91%-1,39

BİTCOİN

2247823฿%-0.66088

a

Dijital Para Ne Demek? Dijital Para Nasıl Alınır?

Dijital para nedir, nasıl kullanılır? Türkiye dijital para borsalarından hangileri en güvenilir olanlarıdır? Dijital Para nereden alınır gibi soruların cevaplarını yazımızın kalanından öğrenebilirsiniz.

2009 senesi civarında ortaya çıkan ve bilgisayarların donanımları aracılığıyla bir takım yazılımlar kullanılarak üretilen şeylere dijital para adı verildi. Genel olarak halk arasında “coin” olarak adlandırılmasının yanı sıra, İngilizce ana dili tabanıyla tüm dünyaya yayılmayı başardı.

Dijital Para Nedir? Türkiye Dijital Para Borsaları Hangileridir?

Bu dijital paralar aslında Türk Lirası, Euro, Dolar gibi işlevsel faaliyetlere sahip. Bir bankaya ya da komisyoncuya ihtiyaç duymadan dilediğiniz kimliğe para gönderebilirsiniz. Dijital paralarda takip yoktur, kişi yoktur. Oluşturulan sanal bir kimlik vardır ve kod halindedir. Paralar buraya gönderilir, buradan alınır. Bir kişi birden fazla kimlik oluşturabilir.

İnternet ortamında kimliğini gizlemek isteyen kişiler için, legal ya da illegal faaliyet önemi olmaksızın biçilmiş kaftan niteliğindedir coinler. Peki Türkiye Dijital Para Nereden alınır? Kripto Para Borsaları Hangileridir? dersek aşağıda Türkiye Kripto Para Borsalarını listeledik;

 • Binance TR
 • BtcTurk
 • Paribu
 • Bitexen

Dijital Para (coin) Nasıl Üretilir?

Blockchain adı verilen, şifrelenmiş veriler ile işlem takibi yapılması teknolojisi sayesinde coin üretimine başlandı. İşlemlerin gönderilmesi, doğrulanması, ağa bağlanması gibi işlemler sonucunda blok adı verilen veri toplulukları oluştu. Bu veri topluluklarının bilgisayarların CPU, GPU gibi donanımları ile çözülmesi sonucunda para gönderme, para alma, işlem doğrulama ve benzeri faaliyetler tamamlanmış oluyor.

kripto para

Dijital Para

Şifrelenmiş verilerin kişiye ya da firmaya ait donanımlar ile çözülmesi sonucunda bloklardan kırıntılar toplanıyor ve dijital para biriktirilmeye başlanılıyor. Donanım seviyesi ve fazlalığına göre bir kişi tek başına bir bloktan çok az bir dilim alabilirken, tek başına onlarca bloğu parçalayarak yüzbinlerce dolar para kazanabilir.

En Pahalı ve En Bilinen Coin Hangisi?

Hemen hemen bütün haber sitelerinde, televizyon kanallarında görebileceğiniz sanal para kesinlikle Bitcoin (BTC) olmalıdır. Ana kripto para uygulaması olup, bunun dışında kalan bütün coinlere alt coin adı verilmektedir. Dijital para borsası, BTC durumuna göre şekillenir ve değer kazanır / kaybeder.

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto rumuzuna sahip bir kişi tarafından sistem kurgulanmış ve piyasaya sürülmüştür. Kişi sistemdeki geliştirmeleri tamamladıktan sonra ağdan ayrılmış ve tamamen ihtiyaç / karşılama doğrultusunda sistem kendi kendini yürütmektedir. Tabii ki bu işlemleri mining (madencilik) yapan kişiler, BTC al / sat yapan ve para gönderme ve alma için kullanan kişiler oluşturuyor.

Kısacası, BTC’nin bu kadar pahalı olmasının sebebi ödeme yapmak için aşırı derecede kullanılması, oluşan işlem bloğunun çözülmesi için inanılmaz derecede yüksek yatırıma ihtiyaç duyması, yatırım yapmak yerine mining yapan kişiler tarafından işlem bloklarının çözülmesi denebilir.

Dijital Para Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır?

Dijital paraya yatırım konusu iyi düşünülmelidir. Altın, USD, EUR ve gayrimenkul yatırımı gibi değildir. Değerini piyasa kendisi belirler. Çok ciddi yükselişler ve düşüşler geçirebilir. Borsa olarak düşünmelisiniz.

Borsada para kaybeden taraf her zaman sabırsızlardır. Sabır göstermek için ise bu işe ayıracağınız ekstra paranız olması gerekir. Kısacası çöpe atacağınız paraya ihtiyacınız var. Eğer paranızı bir yere yatırıp, sabır göstermeden o paraya ihtiyaç duyuyorsanız kesinlikle dijital para almanızı önermiyoruz. Kısa sürede ciddi kâr oranları elde edebileceğiniz gibi, kısa sürede ciddi zararlar da edebilirsiniz.

dijital para kullanım yerleri

Dijital Para Kullanım Alanları

Bu işlerde bir de güven problemi var. Ciddi yatırımlar ya da ufak yatırımlar hiç fark etmez. Alınan dijital paraların çalınması, kaybolması gibi sorunlarla karşılaşmak her insanı üzer. Yatırımın boyutuna bakmaksızın her zaman kendinizi güvenlik altına almalısınız.

Güvenlik için diğer yazılarımızda cüzdan, verileri kendi bilgisayarınızda tutma gibi metotlardan mutlaka bahsedeceğiz.

Yurt dışında coin almak için Binance kullanabilirsiniz. Yurt içinde ise BTCTurk oldukça ünlü ve güvenilir bir sistemdir. BTCTurk’te elektrik & su faturası gibi adres doğrulama, kimlik doğrulama, telefon numarası doğrulama gibi sistemler aktif olarak bulunmaktadır.

Türkiye’de Dijital Para Alım Satım ve Değerlendirme

Dijital paralar USD, EUR gibi global dünyanın kullandığı para birimleriyle şekilleniyor genellikle. Bu yüzden örneğin 16 Ağustos 2017 tarihindeki Bitcoin fiyatı ortalama 4130 USD iken, ülkemizdeki para biriminin değersizliği dolayısıyla 14.575 TL gibi rakamlara tekabül ediyor.

2017 yılı sonlarına doğru BTC’nin 7000 USD seviyesine gelebileceği söyleniyor. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi tamamen riskli ve sabır gerektiren bir iş olduğunu unutmamak gerekiyor.

Forum sitelerinde, BTCTurk gibi platformlarda Bitcoin alımı ve satımı gerçekleştirebilirsiniz. Anlık borsa olarak Türkiye’de bu durum fazla gelişmemiş olsa da, yurt dışı kaynaklı Poloinex üzerinden diğer alt coinleri BTC’ye çevirebilir ve almış olduğunuz dijital paraları BTCTurk üzerinden güvenilir bir şekilde bozdurabilirsiniz.

Şuanda BTC mining işi hemen hemen bitmiş durumda. Ya da profesyonel donanımlara ihtiyaç duyuluyor fakat tedarik sıkıntısı çekiliyor. Ekran kartları, CPU ile yapılan BTC madenciliği profesyonel seviyeye çıkmış durumda. Antminer adı verilen ve sadece BTC madenciliği için üretilen cihazlar yurt dışında satılıyor. Dolar kuru dolayısıyla ülkemize fahiş fiyatlardan geliyor. Elektrik kullanımının pahalı olduğu ülkemizde, donanımdan kazanmak ve yatırımı amorti etmek için çok uzun sürelere ihtiyaç duyulabiliyor.

kripto para al sat

Kripto Para Grafiği

Dijital para birimi olan Ethereum (ETH) kazımı ülkemizde oldukça gelişmeye başladı. Şuanda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekran kartı stok sıkıntısı bulunmakta. Ekran kartları karaborsaya düştü ve 1000 TL civarında olan bir kart şuanda 1600-1700 TL civarında seyrediyor.

Tüm bu gelişmelerden yavaş ve geç olsa da Türkiye’de haberdar olarak bunu bir meslek, iş tanımı olarak benimsedi ve ülkemizde de madencilik başladı.

Dijital Para Alım Satım ve Değerlendirmenin Madencilik ile Alakası Ne?

Yazılarımızda sık sık madencilikten bahsedilmesinin ana sebebi:

 • Dijital para kullanımı artıyor
 • Kullanım arttıkça değer artıyor
 • Değerin artmasına bağlı işlem hacmi artıyor
 • İşlem hacmi dolayısıyla madenciliğe ihtiyaç artıyor
 • Madencilik ihtiyacı ile insanlar yatırım yapıyor
 • Dijital para ve madencilik tüm dünyaya yayılıyor
 • Madencilik ile dijital para elde ediliyor
 • Elde edilen dijital para satılıyor
 • Global işlem hacmi ve totaldeki coin sayısı artıyor

Maddeler halinde sıraladığımız bu liste, aslında olayı özetliyor.

Türkiye’de Dijital Para Alırken ve Satarken Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Dijital para alırken Türkiye’de dikkat edilmesi gereken şeyler aslında tüm dünya için geçerlidir. Fakat coin borsası konusunda yeterince Türkçe kaynak olmadığı için  yatırımcılar oldukça güçlük yaşıyor.

Sizin için aşağıda bir grafik paylaştık:

Grafiği soldan sağa doğru inceliyoruz:

 • Satın alım kısmındaki zikzaklar halindeki mavi bölümde alım gerçekleştiriliyor.
 • Bu kısımdaki zikzaklar, alış eğrisindeki fiyat dalgalanmasını gösteriyor.
 • Yükselişe geçtiği anda biraz daha alım yapılıyor.
 • Fiyatın tırmanmasından korkmayın. Bu kısımda az da olsa alım yapmaya çalışın.
 • Üst kısımdaki kâr satışı bölümünde dalgalanmalara aldanmayın.
 • Bu kısımda dalgalanmalar olsa da mutlaka satmaya başlayın.
 • Düşüş başladığında satmaya devam edin. Elinizdekileri bitirmeye çalışın.
 • Düşüş anında yaptığınız satış, olası bir zarar durumunda zararı minimize eder.
 • Fiyat aldığınızın biraz üstünde fakat dalgalanarak aynı ayarda devam ediyor.
 • Bu kısım tekrar alım için biçilmiş kaftandır.

Bu tavsiyelerin yanı sıra bir coinin fiyatı yükseliyor diye almaya kalkmayın. Bazı dijital para birimlerinde geçmişte bu tarz batışlar çok yaşandı. Örnek olarak Digibyte adlı coin yükseldi, ardından herkes yatırım yaptı ve bir anda dibe çakıldı. Haliyle borsadan zararlı çıkan kişiler de oldu.

Alım satım yaparken paranızı iyi değerlendirmeyi unutmayın.

Dijital Paradan Para Kazanma Taktikleri

Dijital para olarak tüm dünyaya yayılan coinlerden para kazanmak mümkün. Üstelik altın, dolar, Euro gibi uzun dönemde küçük kâr oranlarına sahip değil. Dünya borsasında en çok tercih edilen dijital paralar listesi;

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Zcash
 • Byteball
 • Dash
 • Monero
 • Litecoin
 • Decred

Bu coin listesi daha da uzatılabilir fakat bize sormak isterseniz 2 coin üzerinden yatırım şuanda daha mantıklı görünüyor. Bu iki coinden birincisi Bitcoin, ikincisi ise uygun fiyatıyla Ethereum.

Tüm dünyada güncel kur için sık bir şekilde kullanılan site olan <a href=”http://preev.com” rel=”nofollow” target=”_blank”>Preev</a> ile Bitcoin için ufak bir hesaplama yapalım. Şuanda 0.15 BTC 640 dolar ediyor. Bu da ortalama 2250 TL demek. Peki bu konuda ne düşünmeliyiz? Bitcoin aşırı düşüşler ve yükselişler yaşayan bir coin. “Aşırı” olarak nitelendirmemizin sebebi ise çok pahalı olmasından kaynaklanıyor.

3000 dolardan 3300 dolara yükseldiğinde aslında yüzde bakımından fazla bir durum görünmese bile, aradaki 300 dolar ortalama 1054TL yapıyor. Bu dijital paranın ne kadar değerli olduğunun göstergesi şeklinde olan durum hakkında analizlerimizi detaylandıralım.

Bitcoinden para kazanmak

Bitcoinden para kazanmak için mining işiyle uğraşmanızı önermiyorum. Madencilik için cihazların pahalı olmasının yanı sıra amorti süresi uzun, cihazları temin etmek zor ve bir süre sonra bloklar dolduğunda kazım yapılamayabilir. Aslında bu durum tüm dijital paralarda var. Fakat BTC bu kadar ünlü ve pahalıyken, madencilik için yatırım yapmak cazip gelse de dolar kuru ve pahalı elektrik dolayısıyla yurt içinde TL bazında yatırım yapmak doğru olmayabilir.

BTC’nin artıları:

 • Amerikan televizyonlarında dahi “BUY BITCOIN” yazılı pankartlar açılıyor. Bu durum işin ne kadar daha büyüyeceğini gösteriyor.
 • Mükemmel piyasası var.
 • Herkes tarafından kabul ediliyor.
 • Dünyaca ünlü hosting, domain, yazılım ve benzeri hizmetler sunan firmalar BTC ile ödeme kabul ediyor.
 • Ödeme servisleri gün geçtikçe yaygınlaştığı için kullanım oranı ve ihtiyaç yüzdesi doğru orantılı olarak artıyor.
 • Tüm dünyada ve ülkemizde çok çabuk bozdurulabiliyor.
 • Yüzde açısından küçük düşüşlerde yapılan alımlar, küçük yükselişlerde iyi kârlar bırakıyor.

BTC’nin eksileri:

 • Çok pahalı olduğu için yatırım yaparken yukarıda da bahsettiğimiz gibi 0.15 gibi komik tutarlar alıyorsunuz.
 • Alım oranı bütçeye bağlı fakat tam olarak almak istediğinizde 15,000TL civarında rakamlar ödemeniz gerekiyor.
 • Eğer ufak tefek yatırımlardan iyi kâr etmek istiyorsanız yüksek yatırım gerektiriyor. Örneğin 1 BTC’yi 14.000TL’den alıp ertesi gün 15.000TL’ye bozdurmanız mümkün.
 • Ancak ufak çaplı alımlarda 50 TL için 15000TL yatırım riskli görünüyor.
 • Üretim (kazma) işi oldukça zor. Donanımları temin etmek zor, elektrik pahalı…

Maddelerden de anlayabileceğiniz gibi, parası olan kişiler iyi para kazanıyor. En büyük husus ise minik yüzdelerle ifade edilen artışların, toplu yatırımlarda çok iyi kazandırması… Bunu yaparken paranızı tamamen kaybedebileceğinizi de unutmayın. Sabır her daim kazandıracaktır.

Ethereum’dan para kazanmak

Tüm dünyayı sarsan, Türk forumlarında da sıklıkla söz edilen madencilik işi aslında Ethereum ile yaygınlaştı. BTC gibi özel cihazlar yerine ekran kartlarıyla yapılan GPU mining işi oldukça kârlı ve zahmetsiz bir iş.

Burada BTC’de olan kazım sıkıntısı dışında, ETH’de olan kazım avantajlarını anlatmayı tercih edeceğiz.

Ekran kartları ile kazım yapıldığı için stoklar tüm dünya genelinde tükenmiş durumda. Mevcut stoklar ise ortalama eskisine göre 100USD~150USD daha pahalıya satılıyor. Bu durum TL olarak 350-500 TL olarak karaborsa adıyla piyasaya sürülüyor.

Sıfırı 1100 TL olan bir grafik kartının fiyatı karaborsa sonrası 1700 TL değerlerini görmeyi başardı. Üstelik elinde stok olan firmalar bile bu karaborsaya ortak oldu. 1100 TL değerindeki grafik kartını sıfır olduğu gerekçesi ile 2500 TL’ye kadar satmaya çalışanların olması oldukça üzücü bir durumdu.

ETH’nin artıları:

 • Madencilik yapılabildiği için kendi donanımlarınızla ev ortamında para kazanabilirsiniz.
 • Ortalama olarak 8000 TL civarı bir yatırım ile aylık 1000TL-1500TL arası kazanabilmektesiniz.
 • Ekran kartları dışında alacağınız donanımların her zaman elden çıkartılabilir ürünler olarak seçilmesine dikkat ettiğinizde, sistemden zararsız kurtulma şansınız daha yüksek.
 • BTC’ye göre özel cihazlar yok. Onun yerine anakart, işlemci, ram, güç kaynağı, disk gibi bileşenlere ihtiyacınız var. Bunları rahatlıkla satabilirsiniz…
 • Madencilik dışında borsa artısı var. BTC kadar köklü olmasa da BTC’ye rakip olması amacıyla ortaya çıkartılan bu coinde düşüşler daha bariz oluyor.
 • 1 ETH 300 dolardan 250 dolara düştüğünde düşüş çok fazla görünüyor. Ancak BTC’de durum böyle değil. Toplu yatırımlara verecek paranız yoksa ya da paranızı riske atmak istemiyorsanız ETH sizin için çok iyi bir yatırım aracı.
 • 1 BTC fiyatına ortalama 15 tane Ethereum alabilirsiniz. Ethereum 300 dolardan 400 dolara çıktığı anda ortalama 1500 dolar kâr edersiniz.
 • Yatırım seviyesi 1 BTC ile aynı olsa da, sürüm ve eldeki miktar dolayısıyla kâr oranı çok daha fazladır.
 • Zarar durumunda ise düşmeye başladığında sabredemeyip korkarsanız, hemen hemen aynı rakamlardan düşüş başlangıcında bozdurarak zarardan çok çabuk dönebilirsiniz.

İşte dijital paradan para kazanmak deyince aklımıza gelen ve rağbet gören en iyi 2 coin üzerinden yola çıktık. Bu dijital paralarda olan benzer verileri diğerleri için de söyleyebiliriz. Ancak diğer coinler için sadece Ethereum’u baz alabiliriz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sıradaki haber:

Dijital Para Ne Demek? Dijital Para Nasıl Alınır?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.