DOLAR

33,0739$% 0.1

EURO

36,1159% 0.33

GRAM ALTIN

2.559,78%-0,05

ÇEYREK ALTIN

4.134,00%0,21

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

2087280฿%4.49921

a
  • Kamu Haber
  • Ekonomi
  • Çin Merkez Bankası Kripto Para İşlemlerini Tamamen Yasaklama Kararı Aldı

Çin Merkez Bankası Kripto Para İşlemlerini Tamamen Yasaklama Kararı Aldı

Çin Merkez Bankası kripto para işlemlerini yasaklama kararı aldı. Alınan bu karar ile birlikte piyasalarda ciddi bir düşüş yaşandı.

Çin, zaman zaman aldığı kararlar ile birlikte gündeme düşüyor. Ülkenin aldığı bazı kararlar oldukça normal seviyede olurken bazıları da diğer ülkedeki insanları şaşırtabiliyor. Şu anda vatandaşlarını yüksek teknolojilerle takip eden ülke, vatandaşları hakkında pek çok bilgiye sahip olmakta. Çin Merkez Bankası’nın attığı son adım pek çok kripto para sahibini etkilemiş durumda. Bununla birlikte piyasalarda da alınan karar ile birlikte ciddi bir dalgalanma yaşandı.

Çin Merkez Bankası kripto para işlemlerini yasakladı

Çin, daha öncesinde kripto para madenciliğini yasaklamak için bir adım atmıştı. Atılan bu adım ile birlikte kripto paralarda ciddi miktarda düşüş yaşanmaya başlamıştı. Temmuz yayında 29.000 dolara kadar düşen BTC, bu dönemden sonra yükselişe geçerek boğa piyasasının gücünü göstermişti. Bu olaylar gelişirken Çin’in yanı sıra kripto paralar ile ilgili çeşitli ülkelerde de bazı düzenlemeler yapıldı. Örneğin Türkiye’de kurumsal firmalarda kripto para ticaretinin yasaklanması kararı alındı. Bir diğer karar ise El Salvador’un bitcoini resmî para birimi olarak görmeye başlaması oldu.

Bu gibi olaylar meydana gelirken Çin Merkez Bankası kripto para işlemleri ile ilgili çok önemli bir kararı paylaştı. Alınan karara göre kripto paraların ticari işlemlerde yasaklanmasına karar verildi. Bu karar ile birlikte bitcoin ve diğer kripto para birimleri büyük tepki gösterdi. Bitcoin sabah saatlerinde 44.000 doların üzerinde yer alırken Çin’in aldığı bu karar sonrasında kısa sürede 40.000 dolara kadar gerileme ile karşılaştı. Bu seviyeden sonra bitcoinde bir miktar yükseliş gerçekleşse de bu yükseliş eski seviyesinin altında kaldı. Kripto para birimi bitcoin, bu sabah saatlerinde 42.000 doların üzerinde bulunuyor.

Çin Merkez Bankası’nın aldığı kripto para kararı birçok alt coinin değerinin düşmesine sebep olsa da günümüzün en değerli 3. kripto para birimi olan cardano, diğer kripto paraların düşmesine rağmen yükselerek değerine değer katmayı başardı. Cardanodaki bu başarı, yatırımcısını mutlu ederken diğer para birimlerinin de yeni gün ile birlikte bir miktar yükseliş sağladığını belirtmek gerekiyor.

Çin Merkez Bankası

Kripto para birimleri incelendiğinde son 24 saat içerisinde değerine değer katan kripto para birimi %3’ün üzerinde artış ile cardano oldu. Diğer kripto para birimleri arasında en çok değer kaybı yaşayan para birimi %8’e yaklaşan polkadot olarak karşımıza çıkıyor. Kripto para birimlerindeki dalgalanma ile birlikte son 7 günlük verilere baktığımızda en çok değer kaybının %17’ye yaklaşan ethereum olduğu, en az değer kaybının ise %2 ile cardano olduğu görülüyor. Çin Merkez Bankası kripto para konusunda böyle bir karar almış olsa da cardanonun diğer alt coinler arasından sıyrılıp değerine değer katması dikkatlerden kaçmadı.

Kripto paralar, dünya üzerinde pek çok devletin de ilgisini çekmiş durumda. Bu devletlerden birisi de El Salvador olarak yer alıyor. El Salvador, kripto para birimi bitcoini resmî olarak tanıyan bir ülke oldu. Ülke, bu parayı resmî para birimi olarak görürken bunun yanı sıra kripto para alma kampanyası da başlatıldı. Ülkemizde kripto paralar ile ilgili atılan adımlardan birisi de bununla ilgili yeni bir yasanın çıkartılması oldu. Daha öncesinde ülkemizde bazı firmalar kripto para kabul etmeye başlamıştı. Yeni alınan karar ile birlikte kripto paraların ticarette kullanılmasının yasaklanması kararı alındı.

Kripto paralar hakkında bilgi

Kripto paralar hakkında birkaç bilgi vermek gerekirse aslına bakarsak kripto para bitcoinden önce de yer alıyordu. 2000’li yıllarda internet üzerinden alışveriş yapmak için henüz dijital para kavramı yeterince yaygın değildi, bankaları kullanmak gerekiyordu. 1980’li yıllara kadar dayanan kripto para kavramı o yıllarda bazı yazılarda ön plana çıktı. 1983 yılında eCash adında sanal para birimi geliştirilse de yeterince popüler olmadı. 2000’li yıllara gelindiğinde ise ilk kripto para çalışmaları görülmeye başlandı. Bunlardan birisi bitcoin öncesinde ortaya çıkan bir para birimiydi.

Bitcoin öncesinde 2000’li yıllarda piyasaya sürülen bir kripto para birimi, anonim olmamasıyla beraber kısa sürede tanınan bir para birimi haline gelmişti. Bu para birimi, pek çok ülkede yasaklandığı için bir süre sonra popülerliğini kaybetti. Yaşanan bu olayın ardından 2009 yılında ortaya çıkan bitcoin, anonim bir şekilde piyasaya sürüldü ve o dönemden bu yana değerini yükselterek günümüze kadar geldi.

Bitcoin, 2009 yılında anonim olmanın önemini anlayarak bu parayı geliştirmişti. O zamanlar 1 $ bile etmeyen kripto para birimi BTC, yavaş yavaş değer kazanarak çok büyük bir para birimi haline gelmeyi başardı. Çin Merkez Bankası kripto para birimi konusunda baskıcı bir hareket sergiliyor olsa da kripto para birimleri bu alanda yine de gelişmeye devam ediyor. Kripto para birimleri ile ilgili bilinmesi gereken bir şey henüz bitcoin daha yeni ortaya çıkmışken değerinin düşük olması sebebiyle pizza alımı oldu. 10.000 bitcoin karşılığında bir pizza sipariş edilmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Akbank kredi ihtiyacı olanlar için düşük faiz oranları ile kredi dağıtıyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.