DOLAR

32,1885$% 0.1

EURO

34,9049% -0.2

GRAM ALTIN

2.474,85%-1,11

ÇEYREK ALTIN

4.008,00%-1,07

BİST100

10.917,23%0,20

BİTCOİN

2251913฿%-1.04133

a
  • Kamu Haber
  • Ekonomi
  • Bulgar Turistler Alışveriş Yapmak İçin Edirne’ye Akın Etti

Bulgar Turistler Alışveriş Yapmak İçin Edirne’ye Akın Etti

Son dönemde yaşanan TL'deki ciddi değer kaybı ve artan döviz kuru nedeniyle birçok Bulgar vatandaş alışveriş yapmak için Edirne'ye akın etti.  Alışveriş yapmak isteyen Bulgar vatandaşlar alışverişleri için neredeyse kişi başı 500 Euro harcıyor. İşte detaylar...

Son dönemde yaşanan TL’deki ciddi değer kaybı ve artan döviz kuru nedeniyle birçok Bulgar vatandaş alışveriş yapmak için Edirne’ye akın etti. Alışveriş yapmak isteyen Bulgar vatandaşlar alışverişleri için neredeyse kişi başı 500 Euro harcıyor. Türkiye’de yaşanan TL’deki ciddi değer kaybı ve döviz kurlarının da artmasıyla Bulgaristan ve Yunanistan‘dan çok sayıda turist, alışveriş için Edirne’ye akın ediyor.

Pandemi sonrası her geçen gün sayıları artan Bulgar ve Yunan turistler, kendi ülkelerinden Türkiye’ye düzenlenen alışveriş turları otobüsleri ve şahsi araçlarıyla Edirne’ye geliyor. Alışveriş merkezleri, sokak aralarındaki mahalle bakkalı ve kasaplarına kadar alışveriş yapan turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler ise kent pazarları oluyor.

Bulgar levası, TL’deki ciddi değer kaybı ve artan döviz kuruyla birlikte 6 lira 43 kuruşa kadar yükselirken, Edirne’ye gelen turistlerin sayısının da büyük çoğunluğunu Bulgar turistler oluşturuyor.

Sadece Hafta Sonu 12 Bin Bulgar Ve Yunan Turist Geliyor

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, artan döviz kuru farkı nedeniyle hafta sonu Edirne’ye alışveriş için hafta sonlarında 12 bin civarında turist geldiğini ifade ederek “Edirne’ye hafta sonu Bulgaristan ve Yunanistan gelen turist sayısı 12 binler civarında.

Hafta arası ise komşu ülkelerden sayıları 6-7 bin arasında gelen misafirlerimiz var, Tabi ki TL’deki ciddi değer kaybı ve dövizdeki kur artışları onları memnun etti. Şehrimizden her türlü ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla karşılamaya başladılar. İnşaat malzemesi dahil tüm ihtiyaçlarını, Edirne’den satın alıyorlar diye konuştu.

Esnafın Fiyat Tarifesine Uyması Gerekiyor

Pandemi sonrası Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı‘nın açılmasıyla Yunan turist sayısında ciddi artış olduğuna vurgu yapan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Pandemi sonrası Pazarkule Sınır Kapısı’nın açılmasıyla birlikte Yunanistan’da yaşayan soydaşlarımızla birlikte Yunanistan’dan gelen turist sayısı arttı. Yunanistan’dan gelen misafirlerimiz de, Edirne’den alışverişlerini yapıyorlar.

Gelen Yunan turistler, gıda ürünleri tercih etmiyor ama Bulgar turistler peynir, et dahil tüm gıda ihtiyaçlarını şehrimizden karşılıyor. Yunan turist kıyafet ve diğer ihtiyaçlarını buradan satın alıyor ama gıda almıyor” diye konuştu. Gelen turistlerin yaptıkları alışveriş ile kent esnafının yüzünün güldüğünü belirtip, fiyat tarifesine uymaları gerektiği yönünde uyarıda bulunan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt,

Esnafın yüzünü turistler yaptıkları alışverişler ile güldürüyor, fakat benim uyarım var esnafın tarifeye uyması gerekiyor yani yerli vatandaşa ayrı, yabancı turiste farklı tarife uygulamamaları gerekiyor. Çünkü fiyat tarifelerine uymuyorlar, yabancı farklı, yerliye farklı fiyat uyguladıkları zaman yarın bu misafirleri komşu illere, komşu ilçelere kaçırırız. Dolayısıyla tüm işletmelerin bu konuda hassas olmaları lazım. diye konuştu.

Ortalama 500 Euro Harcıyorlar

Edirne’ye gelen turistlerin hafta sonu tüm otelleri doldurduğuna dikkat çeken Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne’ye günübirlik gelen turistlerin yanı sıra konaklamak için gelen turistler de var. Komşu ülkelerden gelen çok sayıda turist 2 gün otellerde konaklıyor ve bu sebeple hafta sonu otellerimizde boş yer kalmıyor.

Dolayısıyla hafta sonu otellerde kalacak yer bulmanız mümkün değil. Bu da bizi mutlu ediyor. Konaklayan misafirlerimiz yeme içme alışveriş de yaparak kişi başı ortalama 500 euro para harcayarak kent ve ülke ekonomisine ciddi oranda döviz bırakıyorlar, katkı sağlıyorlar.” dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Geride bıraktığımız aylarda konaklama için harcadıkları para 70-80 euro düzeyinde idi. Euro’nun yükselmesiyle birlikte biz bu rakamın azalacağını düşünürken onlar paraları artık daha değerli olduğu için konaklamaya da başladılar” diye konuştu.

Bulgar Turistler Alışveriş Yapmak İçin Edirne'ye Akın Etti

Bulgar Turistler Alışveriş Yapmak İçin Edirne’ye Akın Etti

2 Bin Leva Bozdurdum Her Şeyi Satın Alacağım

Bulgaristan’ın Romanya’ya sınır kenti Siliste’den alışveriş için Edirne’ye gelen soydaşlardan Emine Aşçı, Edirne’ye alışveriş için geldik. Burada her şey daha ucuz. Yaklaşık 2 bin leva para bozdurdum, onunla buradan bayağı alışveriş yapacağız. Kıyafetten yiyecek ihtiyaçlarımıza kadar her şeyi satın alacağız ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’dan alışveriş için gelen Elvan Atilla ise “Edirne’ye alışveriş için geldik. Ev ihtiyaçlarını satın almak için geldik. Meyve sebze de satın alacağız. Türkiye’de dövizin artması ile biz de alışveriş yapmak ve gezmek için Edirne’ye geliyoruz. Bu sayede Türkiye ekonomisine katkı sağlıyoruz. Burada ürünler hem daha ucuz hem de kaliteli. Alışveriş için 500 euro para bozdurdum, hepsiyle alışveriş yapacağım diye konuştu.

Bulgaristan’dan Gelenler Toptan Satın Alıyor

Edirne’de kurulan kent pazarında kadın ve erkek kıyafetleri satan esnaf İrfan Doğan, özelikle alışveriş için gelen Bulgar turistin, tezgahından kıyafetleri toptan satın aldığını söyledi. Doğan,”Dolar ve Euro’nun artmasıyla birlikte Bulgar ve Yunan turistler alışveriş için yoğun bir şekilde geliyorlar. Pazarda ayrı bir ucuzluk var. Mağaza fiyatlarından ucuza veriyoruz.

Bulgaristan’dan gelenler toptan satın alıyorlar. Dolar’ın artması Bulgar ve Yunan turistin işine yaradı. Bol bol alışveriş yapıyorlar. İşlerimiz çok iyi. Dolar ve Euro ile birlikte Bulgar parası leva da arttı. Bulgar turiste ucuz geldiği için daha çok gelerek toptan alışveriş yapıyorlar diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DİSK : Asgari Ücret Net 5 Bin 200 TL Olmalı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.