DOLAR

33,0900$% 0.29

EURO

36,1040% 0.29

GRAM ALTIN

2.590,62%0,83

ÇEYREK ALTIN

4.191,00%0,69

BİST100

11.128,99%0,58

BİTCOİN

2082799฿%0.70375

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • Bakan Kurum: “Sıfır Atık Projemizde Depozito Uygulaması 2022’de Yürürlüğe Girecek”

Bakan Kurum: “Sıfır Atık Projemizde Depozito Uygulaması 2022’de Yürürlüğe Girecek”

Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı Murat Kurum başkentte gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı Murat Kurum neler söyledi ? İşte Detaylar...

Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı Murat Kurum başkentte gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Kurum, depozito uygulaması ile ilgili gelen soruya, “Sıfır Atık projemiz çatısı altında depozito uygulamasını da inşallah 2022 yılı ocak ayı itibarıyla uygulamaya geçireceğiz.

İlk önce metal, cam ve pet şişelerin sisteme dahil edilmesi için çalışmalarımızı başlattık. 2022 haziran ayında da vatandaşlarımız artık bu geri dönüştürebileceğimiz cam, metal ve pet, plastik atıkları depozito sistemi çerçevesinde, bizim iade noktalarımıza götürecekler ve orada depozito ücretlerini alarak üretime, istihdama ve geri dönüşüme katkı sağlayacaklar.” cevabını verdi.

Kızılcahamam’daki Ziyaretler

Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı Kurum, Kızılcahamam’da bir dizi ziyarette bulundu. İlk olarak Kızılcahamam Millet Bahçesi’ni gezen Kurum, burada devam eden çalışmalar ile ilgili bilgi aldı ve fidan dikti.

Daha sonra Kızılcahamam Belediyesini ziyaret eden Kurum, daha sonra Öğretmenevi’ne geçerek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Veli Karakuş ve emekli öğretmenlerle görüştü, ilçede yapımı devam eden okullarla ilgili bilgi aldı.

Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) kentsel dönüşüm alanına gelerek, meydan ve konut inşaatlarında incelemeler yaptı. Kızılcahamam Kaymakamlığını da ziyaret eden Bakan Kurum, inşaatı süren Kasaplar Çarşısı’nda yapılan çalışmaları inceledi.

Ziyaretlerinin ardından gazetecilere açıklamalar yapan Kurum, ilçenin ihtiyaçlarını yerinde görüp, tespit etmek ve yapılan projeleri incelemek üzere geldiklerini söyledi. Başkentin “yutak alanı” Kızılcahamam’da birçok proje yürüttüklerini söyleyen Kurum, yapılan 40 bin metrekarelik Millet Bahçesi ile ilgili bilgiler verdi.

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Mayıs Ayında Bitecek

Kasaplar Çarşısı’nda meydana gelen yangını hatırlatan Kurum, “O gün vatandaşlarımıza, tüm Türkiye’ye bir söz vermiştik. Geldik ve burada vatandaşlarımızın hiçbir şekilde mağdur olmayacağı bir kentsel dönüşüm projesini hızlıca yürütecek ve yeni Kasaplar Çarşısı’nı Kızılcahamam’ın, Ankara‘nın mimarisine, ruhuna, kültürüne uygun bir şekilde yapacağımızı ve hızlı şekilde bu süreci tamamlayacağımızı söylemiştik.

Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözler doğrultusunda, onlara taşınma, kira yardımı da vererek hiçbir şekilde onları mağdur etmeden, onlarla birlikte bu süreci yürütüyoruz.” dedi.

Yaklaşık 30 milyon lira yapım bedeli olan çarşının kaba inşaatının büyük ölçüde tamamlandığını, mayıs ayında inşaatın tamamını bitirmek istediklerini söyleyen Kurum, 59 yeni dükkan inşa edildiğini ve zemin iyileştirme ile fore kazık çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Bakan Kurum, ilçede 3 etap halinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını da mayıs ayında bitireceklerini açıkladı.

Bakan Kurum'un açıklamaları

Bakan Kurum’un açıklamaları

640 Ton Katı Atık Topladık

Bakan Kurum, Sıfır Atık Projesi kapsamında Kızılcahamam’ın pilot bölge olduğunu hatırlattı. İlçedeki atık getirme merkezinin inşasını tamamladıklarını söyleyen Bakan Kurum, şöyle konuştu:

“Burada artık atıklarımızı kaynağında ayrıştırıyoruz. Bu çerçevede örnek bir duruşu tüm Türkiye’de hemşehrilerimiz sergileyecekler. Kızılcahamam bu noktada örnek bir ilçe olacak. İnşallah 25 ilçemizde, tüm Türkiye’mizde bu uygulamayı yaygınlaştırmış olacağız.

Hemen hemen şehrimizin her yerine ayrıştırma konteynerlerimiz konuldu. 14 tane yeni mobil atık getirme merkezimiz şehrimize dağıtıldı. Kurulduğu günden bu yana da 640 ton katı atık topladık ve geri dönüşüme kazandırdık.”

İlçedeki sokak sağlıklaştırma, ilave sondaj ve okullarla ilgili çalışmaları da aktaran Kurum, Kızılcahamam’ı bir cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi. Kurum, Ankara ve tüm Türkiye’deki il ve ilçeleri kalkındıracak çalışmaları yürüttüklerini belirterek, “Vatandaşımıza ne söz verdiysek en az o sözleri tutacak şekilde projelerimizi geliştiriyoruz ve geliştirmeye de devam edeceğiz.” diye konuştu.

Depozito Uygulaması İle İlgili Bilgiler

Gazetecilerden gelen soruları cevaplayan Bakan Kurum, depozito uygulaması ile ilgili gelen soruya, “Sıfır Atık projemiz çatısı altında depozito uygulamasını da inşallah 2022 yılı ocak ayı itibarıyla uygulamaya geçireceğiz. İlk önce metal, cam ve pet şişelerin,  sisteme dahil edilmesi için çalışmalarımızı başlattık.

2022 haziran ayında da vatandaşlarımız artık bu geri dönüştürebileceğimiz cam, metal ve pet, plastik atıkları depozito sistemi sayesinde, bizim iade noktalarımıza götürecekler ve orada depozito ücretlerini alarak üretime, istihdama ve geri dönüşme katkı sağlayacaklar.” cevabını verdi.

Sıfır Atık Projesi’ne başladıklarında geri dönüşüm oranının yüzde 13,4 olduğunu ve şu an yüzde 22,4‘e yükseldiğini belirten Kurum, “Atıkların dönüşümü çerçevesinde yapılan her proje 15 ila 40 arasında yeni istihdam yaratıyor ve bu anlayışla tüm ülkemizde Sıfır Atık Projesi’ni yaygınlaştıracağız ve depozito uygulamasına da 2022 ocak ayı ile başlayıp haziran ayında da fiilen uygulamaya geçmiş olacağız.” dedi.

Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı Murat Kurum, tüm dünyanın iklim değişikliğinden çok fazla etkilendiğine dikkat çekere, şu sözlerle konuştu :

“İklim değişikliğiyle hep beraber mücadele etmek ve yeşil kalkınma sürecini en iyi, en verimli şekilde sürdürmek zorundayız. Bu anlayışla bu uygulamaları yaygınlaştıracağız. Bu bir çevre meselesi değil, bir kalkınma meselesi, aslında bir milli güvenlik meselesi.

Biz de Sıfır Atık ilçesi olan Kızılcahamam’dan tüm Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz, atıklarımızı ayrıştıralım, geri dönüştürülebilecek atıklarımızı geri dönüşüme gönderelim, israf etmeyelim.

Bu çerçevede kullandığımız ürünlerimizi ihtiyacı olanlara, geri dönüşüme götürerek hem istihdama hem ekonomimize katkı sağlayalım. İnşallah bu seferberliği başta kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız olmak üzere tüm Türkiye’de yaygınlaştıracağız.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Özer : Mesleki Eğitimde 28 Şubat Hasarı Gideriliyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.