DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2164878฿%1.20053

a

AGİ’nin Kalkması Ücretleri Nasıl Etkileyecek ?

Yeni sistemde bekar bir çalışanla evli, eşi çalışmayan 3 çocuklu çalışan arasında vergileme açısından bir fark olmayacak. AGİ'nin kalkması ücretleri nasıl etkileyecek ? İşte detaylar...

Yeni sistemde bekar bir çalışanla evli, eşi çalışmayan 3 çocuklu çalışan arasında vergileme açısından bir fark olmayacak. AGİ’nin kalkması ücretleri nasıl etkileyecek ?

Gelecek yıl brüt 5004 Lira olarak belirlenen asgari ücret için normalde 675 Lira gelir vergisi ödenmesi gerekiyor. İşte asgari ücret zammı ve vergi düzenlemeleri sonrasında net maaş ve AGİ hesaplamalarındaki değişiklikler…

Asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmamasına yönelik düzenleme, tüm ücret ve maaşların asgari ücret tutarı kadar kısmını da kapsayacak şekilde genişletildi. Ücret vergisine ilişkin olarak merak edilen soruların yanıtları şu şekilde :

1- Asgari Geçim İndirimi Herkes İçin Kalktı Mı ?

Ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 85’i gelir vergisinden istisna edildiği için uygulama alanı kalmayan AGİ düzenlemesi de yürürlükten kalkıyor. Yeni yıldan itibaren elde edilen kazançlarda asgari geçim indirimi (AGİ) uygulanmayacak. Yeni sistemde bekar çalışanla evli, eşi çalışmayan, çocuklu arasında vergi istisnası aynı olacak.

2- AGİ’nin Kalkması Ücretleri Nasıl Etkileyecek ?

Mevcut uygulamada AGİ, ücretten kesilecek gelir vergisinden kendisi, eşi, çocukları için her yıl belirlenen tutarda indirim yapılması esasına dayanıyor, net ücretle birlikte ödeniyordu. Çalışanın net ücreti asgari indirimi kadar artıyor. Bekar çalışana yüzde 58’i, evli, eşi çalışmayan ve üç çocukluya yüzde 100’ü iade ediliyordu. Yeni düzenleme ile asgari ücrete kadar kazançlar vergi dışı kaldığı için AGİ’nin iadesi yapılmayacak.

3- Asgari Ücretliler Vergi Dilimine Takılıyor Mu ?

İşçi, memur ayırımı olmadan tüm çalışanların brüt 5004 liraya kadar olan ücreti gelir vergisi, damga vergisinden muaf olacak. Yeni sistemle asgari ücretli hiçbir çalışan vergi dilimine takılmayacak. Asgari ücretli önceden Eylül, Ekim, Kasım’da vergi ödüyordu. Artık ödemeyecek vergi dilimi nedeniyle ücreti düşmeyecek. Gelecek yıl uygulanacak asgari ücrete göre 5004 liraya kadar olan kısımdan yüzde 14 SGK primi işçi payı, yüzde 1 oranında işsizlik sigortası fonu ve işçi primi kesilecek.

4- Vergi istisnası Ücretleri Nasıl Etkileyecek ?

Bugünkü sistemde asgari ücrete kadar olan gelirde vergi istisnası evli, eşi çalışmayan 3 çocuklu çalışanlar için geçerli idi. Buradaki vergi istisnası gelir vergisiyle sınırlı idi. Bekar çalışandan verginin yüzde 50’si AGİ olarak kesiliyordu. Şimdi tamamı kesiliyor. Asgari ücretlinin eline 675 lira fazla para geçecek. Asgari ücrete kadar olan bütün çalışanlarda gelir vergisi istisnası herkes için uygulanacak. Damga vergisi istisnası da aylık ücrete 37,98 lira olarak yansıyacak.

5- Vergi İndirimi Net Ve Brüt Kazancı Nasıl Etkileyecek ?

Net ücretin brüt tutarı hesaplanarak vergiden asgari ücret için hesaplanan vergi tahsil edilecek. Net ücretle çalışan da brüt ücretle çalışan da bu avantajdan yararlanacak.

AGİ'nin Kalkması Ücretleri Nasıl Etkileyecek ?

AGİ’nin Kalkması Ücretleri Nasıl Etkileyecek ?

6- Asgari Ücretten Fazla Net Ve Brüt Kazancı Olanlar Vergi İadesi Alabilecek Mi ?

Mevcut sistemde örneğin 10 bin lira brüt maaşı olan bir çalışanın 1275 lira vergi ödemesi gerekiyordu. Bugünkü sistemle devam edilse maksimum 675.54 lira AGİ bu tutardan düştüğünde ödenecek vergi 599,46 lira (ilk vergi dilimi için) olacaktı.

Bu durumda 10 bin lira brüt kazancı olan yaklaşık 7824 lira net maaş alacak. Eski sistemdeki AGİ de bunun içinde olacak. Diğer yandan 10 bin lira net maaşı olanın brütü yaklaşık 13 bin 987 lira. Gelir vergisi matrahı 1783.44 lira olacaktı. İşçi yasal kesintileri, sigorta, damga vergisi, işsizlik fonu kesintileri toplam 3978 lira.

Brütten düşüldüğünde 10 bin 675 lira olacak. Dolayısıyla 675 liralık AGİ (eski sistemde) net maaşa ilave edilmiş oluyor. Net ücretle birlikte veriliyor. Brütte AGİ vergiden kesildiği için doğrudan içinde yer alıyor. Net ve brütte AGİ uygulamasının ayrıca bir tebliğle açıklığa kavuşturulması bekleniyor.

7- Gelecek Yıl Gelir Vergisi Dilimlerinde Değişiklikler Neler ?

Ücret gelirlerine uygulanacak gelir vergisinin ilk dilimine tabi kazançlar yüzde 33 artırılarak 32 bin liraya yükseltildi. Gelir vergisi oranı yeni yılda 32 bin liraya kadar kazançlar yüzde 15, 32 bin ile 70 bin lira arası yüzde 20, 70 bin lira ile 250 bin lira arası kazançlar yüzde 27, 250 bin lira ile 880 bin arası yüzde 35, 880 bin lira üzeri kazançlar için de yüzde 40 oranında uygulanacak.

8- Yeni Asgari Ücret Ne Zaman Yatacak ?

Ocak ayı maaşları yeni asgari ücretten yatacak. Peşin ücretler 1 Ocak’ta, peşin almayanlar ise 1 Şubat’ta maaşlarını 4253 liralık yeni asgari ücret üzerinden alacak.

9- Yeni Asgari Ücret Tazminatlara Nasıl Yansıyacak ?

Ocak ayından itibaren kıdem tazminatları son brüt maaş üzerinden hesaplanacağı için işten ayrılanlar için hesaplamada yeni asgari ücretin brüt rakamı olan 5.004 lira geçerli olacak.

10-Asgari Ücrete Yapılan Artış Memur Ve Emekliye Yeni Yılda Yapılacak Zammı Etkiler Mi ?

Asgari ücretteki bu zam hem özel sektör hem de kamuda ücret artışını da beraberinde getirecektir. Sürmekte olan toplu iş sözleşmelerinde yeni asgari ücret dikkate alınacaktır. Emekli aylığı ve memur maaşları da 2022’de zamlanacak. SSK, Bağ-Kur emeklileri 5 aylık enflasyonla yüzde 10’un üzerinde zammı garantilerken asgari ücretteki artış da dikkate alınarak yıllık bazda bir iyileştirme yapılması planlanıyor.

Yine Ocak ayında memurlara toplu sözleşme dışında enflasyondaki artış dikkate alınarak ek protokolle zam yapılacak. Ek zammın seyyanen yapılması öngörülürken bunda yeni asgari ücret tutarının da etkili olması bekleniyor. Kamu çalışanlarına yapılacak ek zam da 15 Ocak’ta maaşlara yansıyacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İşte 2021 Yılının En Çok Konuşulan Olayları !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.