DOLAR

32,4067$% 0.15

EURO

34,5416% 0.29

GRAM ALTIN

2.457,96%0,81

ÇEYREK ALTIN

4.192,00%-0,20

BİST100

9.814,19%0,59

BİTCOİN

2127625฿%1.85716

a

Asgari Ücretten Vergi Kalkacak Mı ?

Hükümetin asgari ücretten verginin kaldırılması konusunda çalıştığı konuşuluyor. Asgari ücretteki vergilerin kaldırılması durumunda maaşlarda 751 liraya kadar ücret artışı söz konusu olacak. Asgari ücretten vergi kalkacak mı ? İşte detaylar...

Hükümetin asgari ücretten verginin kaldırılması konusunda çalıştığı konuşuluyor. Asgari ücretteki vergilerin bazılarının veya tamamının kaldırılması durumunda maaşlarda 751 liraya kadar ücret artışı söz konusu olacak. Milyonlarca asgari ücretli çalışan asgari ücretten alınan vergilerin kaldırılmasını istiyor.

Asgari Ücretten Vergi Alınmaması Gündemde

Asgari ücretten vergi alınmaması gündemde. Son dönemde oldukça yoğun geçecek olan asgari ücret pazarlığı yaklaşırken, Hükümet asgari ücretten alınan verginin kaldırılması konusunda çalışma yürütüyor. Şu an geçerli olan brüt asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruş. Bu rakam üzerinden ücretten yüzde 14 SGK primi, yüzde 1 İşsizlik Sigortası primi, yüzde 15 gelir vergisi, yüzde 0,759 oranında da damga vergisi kesiliyor.

Kesintiler toplamı ise 751 lira 60 kuruş olarak hesaplanırken, net asgari ücret de 2 bin 825 lira 90 kuruş oluyor. Bu hesaba göre, vergilerin bazılarının veya tamamının kaldırılması durumunda maaşlarda 751 liraya kadar ücret artışı söz konusu olacak. Gelecek yıl asgari ücretin artacağını da hesaba katarsak vergi alınmaması durumunda maaşlardaki ücret artışı rakamı da artacak.

Asgari ücretten vergi kalkacak mı ?

Asgari ücretten vergi kalkacak mı ?

Esnafa 42,6 Milyarlık İndirimli Kredi

Pandeminin zorlayıcı etkilerine rağmen son dönemde esnafa, çiftçiye, ihtiyaç sahiplerine verilen destek kredilerinin miktarı milyarlarca liraya ulaştı. Pandemi sürecinde esnaf ve sanatçılara gelir kaybı ve kira desteği kapsamında sağlanan destek tutarı toplamı 4,6 milyar lirayı, diğer hibe destekleri kapsamında sağlanan destek tutarı ise 4,3 milyar lirayı buldu.

Toplamda esnaf ve sanatçılara bu kapsamda aktarılan toplam kaynak 9 milyar lira oldu. Ayrıca, pandeminin başladığı 2020 yılında Türkiye genelinde 984 bin 937 esnaf ve sanatçıya toplam 42,6 milyar lira tutarında faiz indirimli kredi kullandırıldı. 2021’de ise eylül ayı sonu itibarıyla 162 bin 433 esnaf ve sanatçıya kullandırılan kredi miktarı 22,2 milyar lira oldu.

Kredi Garanti Fonu’nun Katkısı

Bugüne kadar Kredi Garanti Fonu öz kaynakları ve Hazine garantisiyle toplam 571,3 milyar lira kefalet sağlanırken, toplam oluşturulan ticari kredi hacmi de yaklaşık 667,6 milyar lira olarak hesaplandı. Hacmi giderek büyüyen Kredi Garanti Fonu, çalışmalarını sürdürürken, İlave İstihdam Destek Paketi ile de yeni istihdama katkı da sağladı.

Halen desteğini sürdüren Kredi Garanti Fonu, işletmelerin sağladıkları her yeni istihdamda 100 bin lira kredi imkanından yararlanmaları için hazine destekli kefalet verirken, ayrıca istihdam edilen kişi için işletmenin ödeyeceği SGK primlerini de işletmelerin kullandıkları kredinin faiz ödemesinde kullanabilmeleri amacıyla İŞKUR aracılığıyla iade ediyor.

64 Milyar Tarımsal Kredi Kullandırıldı

Tarım sektörüne verilen destek kapsamında, Hububat grubunda 2020 yılında dekara 16 lira olan gübre desteği, 2021 yılında 20 liraya çıkarılırken 2022 üretim sezonu için de 32 liraya çıkarıldı.

Diğer ürünlerde 2020 yılında dekara 4 lira olan gübre desteği, 2021 yılında 8 liraya çıkarılırken, 2022 üretim sezonu için 16 liraya yükseltildi. Hububat grubunda sertifikalı tohum destekleri ise 2020 yılında dekara 16 liradan 2022 üretim sezonu için dekara 24 liraya çıkarıldı. Bunun yanı sıra mazot maliyetinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanmaya devam ediyor.

Sadece bu yıl üreticiye 64 milyar lira tarımsal kredi kullandırıldı. Hayvancılık sektörüne yönelik sıfır faizli kredi uygulamasında ise 1,7 milyon yetiştirici, toplam 42 milyar lira faizsiz kredi aldı.

Pandemi sonrası artan enerji talebiyle avrupa başta olmak üzere tüm dünya genelinde enerji ve akaryakıt konusunda ciddi krizler yaşanırken Türkiye, Eşel Mobil sistemiyle akaryakıt konusundaki bu krize geçici bir çözüm buldu. Vergi farkını vatandaşa yansıtmayan sistemde Türkiye, Eşel Mobil sisteminde şu ana kadar tam 64 milyar liralık vergiyi almadı.

Faturalardan Trt Payı Ve Enerji Fonu Kesintisi Kaldırıldı

Vatandaşa verilen önemli haberlerden biri de elektrik faturalarından TRT payı ve Enerji Fonu kesintisinin kaldırılması olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada elektrik faturalarında TRT payı ve Enerji Fonu kesintisinin kaldırılacağını açıklamıştı.

Elektrik faturalarına aktif enerji bedeli üzerinden yüzde 2 TRT payı ve yüzde 0,7 Enerji Fonu yansıyordu. Bir çok vatandaşın uzun süre tepkisini çeken bu uygulama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama üzere artık uygulanmayacak.

Faturalarda aktif enerji bedeli üzerinden alınan bu iki ayrı ücretin, yüzde 18’lik KDV etkisiyle de beraber elde edilen faydanın yıllık yaklaşık yüzde 3,2’ye ulaşacağı ve 3 milyar liralık bir ücretin artık tüketicinin cebinde kalacağı hesaplanıyor.

Destekler Toplamı 60 Milyar Lira

2021 Mart ayı itibarıyla vatandaşlara Sosyal Destek Programı çerçevesinde 6,5 milyar lira, Biz Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyası kapsamında 2,1 milyar lira, normalleşme süreci kapsamında 4 milyar lira, Kısa Çalışma Ödeneği çerçevesinde 31,5 milyar lira, nakdi ücret desteği kapsamında 10,2 milyar lira, işsizlik ödeneği kapsamında 5,6 milyar lira destek verildi. Tüm bu desteklerin toplamı da 60 milyar lirayı buldu.

Elektrik Tüketim Desteği

İhtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar kapsamında, Elektrik Tüketim Desteğinde 2019’dan bugüne kadar yapılan yardım miktarı 6 milyar TL‘ye ulaştı. Kasım ayı dahil önümüzdeki dört ayda bu kapsamda yaklaşık 920 milyon liralık elektrik tüketim desteği daha verilecek.

Önümüzdeki kış mevsiminde  ihtiyaç sahiplerinin yakacak ihtiyaçlarını karşılaması için çalışmalar sürerken, toplam değeri 1,6 milyar liraya ulaşan kömür dağıtılacak. Önümüzdeki kış günlerinde yakacak ve elektrik yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen destek miktarı toplam 2,5 milyar lira olacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Kurum: “Sıfır Atık Projemizde Depozito Uygulaması 2022’de Yürürlüğe Girecek”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.