DOLAR

33,0965$% 0.3

EURO

36,0975% 0.27

GRAM ALTIN

2.594,64%0,98

ÇEYREK ALTIN

4.195,00%0,78

BİST100

11.115,52%0,46

BİTCOİN

2084544฿%0.58098

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • YÖK Başkanı Erol Özvar: Tıp Kontenjanımız Yeterli, Arttırma Gündemimizde Yok

YÖK Başkanı Erol Özvar: Tıp Kontenjanımız Yeterli, Arttırma Gündemimizde Yok

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar: “Tıp eğitiminde biz kaliteden ödün vermeyiz. YÖK olarak sağlık alanındaki kalite birinci önceliğimiz. Tıp kontenjanlarımızın gerçekten yeterli düzeyde olduğunu ifade edebilirim. Şu anda kontenjanları artırmak gibi bir gündemimiz, müzakeremiz yok" dedi. İşte detaylar…

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, tıp fakültelerinde eğitimi hızlandırma gündemlerinin olmadığını ifade ederek, “Eğitim hızlandırılması kaliteyi düşürebilir. Tıp eğitiminde biz kaliteden ödün vermeyiz. YÖK olarak sağlık alanındaki kalite birinci önceliğimiz. Tıp kontenjanlarımızın gerçekten yeterli düzeyde olduğunu ifade edebilirim. Şu anda kontenjanları artırmak gibi bir gündemimiz, müzakeremiz yok” dedi.

YÖK Başkanı Erol Özvar: Tıp Kontenjanımız Yeterli, Tıp Kontenjanlarını Arttırma Gündemimiz Yok

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Prof. Dr. Özvar, YÖK’ten resmi açıklama gelmediği sürece öğrencilerin her türlü spekülasyona kulaklarını kapatmaları gerektiğini söyledi. Birkaç gün içinde Ukrayna’dan gelen öğrencilerin hangi üniversitelere, nasıl başvuracaklarını ilan edeceklerini söyleyen Erol Özvar, “Yurt dışından yatay geçişle alakalı bütün hükümler bellidir. Herhangi bir yönetmelik maddesini ortadan kaldırmak ya da uygulamamak söz konusu değil.

Yönetmelik neyse onlar uygulanacak. YKS’ye girmemiş, puanı olmayan, yurt dışında okuyan öğrencilerimiz var. Bunlar için de biz yükseköğretim alanında ihmal etmedik. Onlar Ukrayna’da herhangi bir üniversitede okuyorlarsa onlara da özel öğrencilik statüsü tanıyoruz. Özel öğrenci statüsünde derslere girebilecekler. Derslerin şartlarını tamamlayan öğrencilere de resmi evrak verilecek. Sınava girmemiş öğrenciler bunu kendi üniversitelerinde değerlendirebilirler.” ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanı Erol Özvar: Tıp Kontenjanımız Yeterli, Tıp Kontenjanlarını Arttırma Gündemimiz Yok

YÖK Başkanı Erol Özvar: Tıp Kontenjanımız Yeterli, Tıp Kontenjanlarını Arttırma Gündemimiz Yok

 

Başvuruları Üniversiteler Değerlendirecek

YÖK Başkanı Erol Özvar, Ukrayna’dan gelen öğrencilerin Türkiye’deki yüksek puanlı üniversitelere yerleşeceği yönündeki algının sorulması üzerine, “Adalet ve hakkaniyet noktasında doğru bir noktada durmak gerekiyor. Üniversiteler kontenjanlar dahilinde başvuruları alacak. Kontenjan mutlaka olacak. Üniversitelerin kontenjanı ve öğrencilerin ikametgahı ve diğer bazı parametreler dikkate alınmak suretiyle başvurular üniversitelere yapılacak. Üniversiteler değerlendirecek yatay geçiş başvurularını, bizler de takip edeceğiz” dedi.

YÖK Başkanı Erol Özvar, hastanelerdeki doktor açığının giderilmesi için çalışmaları olup olmadığının sorulması üzerine, “Şu anda eğitimin hızlandırılması konusunda bir çalışmamız yok. Eğitim hızlandırılması kaliteyi düşürebilir. Tıp eğitiminde biz kaliteden ödün vermeyiz. YÖK olarak sağlık alanındaki kalite birinci önceliğimiz ama şu olabilir; uzmanlık, TUS sınavlarında, imkanlar ölçüsünde bazı kontenjanların sayıları, üniversitelerin, eğitim-öğretim ve uygulamalarını aksatmayacak, bozmayacak şekilde artırılabilir.

Bunun dışında tıpta hızlı bir eğitim yoluyla doktorluk yapabilmek mümkün değil. Tıp eğitimi sabır istiyor. Tıp kontenjanlarımızın gerçekten yeterli düzeyde olduğunu ifade edebilirim. Şu anda kontenjanları artırmak gibi bir gündemimiz, müzakeremiz yok. İlk 45-50 binde öğrenci alan bir sistemimiz var, bunu genişletmek gibi bir gündemimiz yok; ama ihtisasta bazı yeni kolaylıklar sağlanabilir, diye düşünüyoruz. Yurt dışından öğrenci getirmek gibi bir gündemimiz de yok. Tam aksine yurtdışından bizim eğitimimize ciddi bir talep var. Türkiye’de çok kaliteli bir tıp eğitimi veriliyor” dedi.

Hekim sayısına ilişkin azalma tespit edilmesi halinde çalışma başlatabileceklerini söyleyen Erol Özvar, “Devlet hastanelerinde ‘araştırma’ statüsünde uzmanlık yapan hekimlerimiz var. Bu hekimlerimiz ihtiyaç duyulan alanlarda çalıştırılabilir ya da yönlendirilir” dedi.

YÖK Başkanı Erol Özvar, Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden eylemlerle ilgili soru sorulması üzerine, “Türkiye’de bir üniversiteye bir rektörün nasıl atanacağı konusu Anayasa ve kanunlarda çok açıktır. Bütün öğretim elemanlarının buna saygı göstermesi gerekir, bir mecburiyettir. ‘Rektör nasıl seçilmeli’ tartışması yapılabilir. Şu anda rektör nasıl seçilir bu belli. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın atadığı bir rektör arkadaşımız görev yapıyor. Benim beklentim göreve atanmış rektöre yardım etmek lazım, saygı duymak lazım. Atama yöntemlerinin çok açık ve net olduğu bir ortamda bunları dikkate almadan yapılan tartışmaların üniversiteye fayda sağlayacağına inanmıyorum” dedi.

Öğrenciler arasında herhangi bir sorun olmadığını ve eğitimin devam ettiğini söyleyen Erol Özvar, Boğaziçi Üniversitesi’nden beklentilerinin daha fazla üretkenlik ve verimlilik olduğunu söyledi. Ellerinden gelen bütün desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Özvar, “Biz bu tartışmanın daha fazla uzamasını istemiyoruz. Bu tartışmaları bir kenara koyup, atama tartışmalarını bir kenara koyup asıl gündemimize; akademik üretkenlik, yayın performansı, Türkiye’nin iktisadi kalkınmasına destek verecek, araştırma projelerinin başlatılması gibi üniversitelerin asli gündemine dönmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

YKS’de barajın kaldırılması hakkında da açıklamalar yapan Erol Özvar, “Barajın kaldırılmasının ardında yatan sebep şu; biz sınavı bir başarı sıralaması haline getiriyoruz. Öğrenciler daha önceki senelerde olduğu gibi o programda gereken başarıyı sergilemeleri gerekiyor. Bir öğrencinin herhangi bir üniversitede okuyabilmesi için o programa ayrılan kontenjan için başvuran adaylar içerisinde, kontenjan sayısının içine girebilmesi gerekiyor. Tercih tabanını genişletmeyi hedefliyoruz. Birileri hala bunu kaliteye bağlamaya çalışıyor. Eğitimin kalitesi üniversitede başlar” dedi.

 

50/D Statüsündeki Arkadaşlarımız İçin Bir Mevzuat Çalışmamız Var

 

Devlet üniversitelerinde 50/d statüsünde doktora yapan araştırma görevlileri hakkında çalışmaları olduğunu belirten YÖK Başkanı Özvar, “Bu arkadaşlarımızın doktoraları bittiğinde araştırma görevliliği de bitiyor. Burada 50/d statüsünde araştırma görevlisi genç arkadaşlarımızın doktoralarını tamamladıktan sonra üniversitelerde bir müddet daha yer bulmalarını sağlayacak, sıkıntılarına bir nebze çare olacak bir düzenleme yaptığımızı, bir müddettir mevzuat çalışması yaptığımızı ifade edebilirim ama içeriğin ne olacağı konusu düzenleme yaptıktan sonra sizlerle paylaşılacak. Bu konuyla Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da ilgilenmemizi istedi. Bu konuda çalışma yürütüyoruz. Beklentileri fazla yükseltmeden, bir gayret içerisindeyiz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında İlk Vadeler Doluyor! İşte Sistemin Devlete Maliyeti!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.