DOLAR

32,2879$% -0.07

EURO

34,9602% 0.03

GRAM ALTIN

2.391,51%-0,97

ÇEYREK ALTIN

3.892,00%-0,65

BİST100

10.391,89%2,23

BİTCOİN

2150621฿%-4.52448

a

Yılbaşında Kapanma Var Mı Yok Mu ? Sağlık Müdürü Açıkladı !

Yılbaşında yasak ile ilgili son dakika açıklaması geldi ! Yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı? Yılbaşında kapanma olacak mı ? İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu açıkladı. İşte detaylar...

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, yılbaşında yeni bir kısıtlama veya kapanmanın söz konusu olmadığını söyledi. Memişoğlu herkesin kişisel olarak tedbirlerine dikkat etmesi gerektiğini, korku ve panikle değil; tedbirle pandemiye karşı mücadelenin kazanılabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Memişoğlu, Türkiye’nin dünyada kendi aşısını üretebilen 9’uncu ülke olduğuna dikkat çekerek, yerli aşı Turkovac’ın önümüzdeki günlerde İstanbul’daki şehir hastanelerinde uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Omicron varyantı nedeniyle yaşanan vaka artışlarına dikkat çekerek yeni yıl öncesi uyarılarda bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, genel anlamda Nisan-Mayıs aylarından beri “yatay” seyreden, yönetilebilir bir salgın süreci yaşansa da, Omicron nedeniyle Avrupa’da hızla artan vaka sayılarının bir süre sonra İstanbul ve Türkiye’yi de etkleyeceğini ifade ederek uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Memişoğlu, korku ve panikle değil, “kişisel tedbirle” bu süreçlerin daha kolay atlatılabileceğini söyleyerek, “Şimdiye dek üç tane ciddi yükselişten sonra, şu anda İstanbul’da da Türkiye’de de vaka sayıları belli bir seviyede ve kontrol altında devam ediyor. Tabii bu, insanlarımızda biraz rahatlamayı da beraberinde getirdi.

Özellikle aşının da etkisiyle, insanların özgüveni arttı. Maske mesafe konusunda gevşeme yaşıyoruz. Bu konuda bir rehavet yaşamamamız lazım. Çünkü görüyoruz ki Omicron’un bulaşıcılığı çok yüksek, özellikle Avrupa ülkelerinde, İngiltere, Almanya ve Fransa’da vaka sayılarında ciddi artışlar var.

Bu ciddi artışlar eskisi gibi ölüm veya yoğun bakıma yatış sayılarına çok yansımasa da maske, mesafe ve aşılanma konusunda hassasiyet göstermemiz gerekiyor” dedi.

İstanbul’da Çift Doz Aşı Olma Oranı Yüzde 75

Toplumun pandemi kurallarına uyumundan genel anlamda memnun olduğunu söyleyen Prof. Memişoğlu, vatandaşlardan son zamanlarda özellikle kapalı alanlarda maskeyi mümkün olduğu kadar kullanmaları ve mesafe ile beraber pandemiyle mücadeleye katkı vermelerini beklediğini ifade etti.

Prof. Dr. Memişoğlu, “Aşı konusunda da toplumumuz aslında uyum gösteriyor. İstanbul’da geçen hafta itibariyle çift doz aşılanma oranı yüzde 75’e ulaştı. Bütün İstanbullar’a teşekkür ediyorum bunun için. Tekrar dozu gelen vatandaşlarımızdan, aşılarını yaptırmak konusunda hassasiyet görüyoruz. Yani ek dozlarını yaptırma konusunda da vatandaşlarımızın hastanelerimize başvurularında yoğun talep var.

Ama nasıl ki kışın gripten daha çok korunuyorsak, eğer kişi kendisini kötü hissediyorsa, şüphesi varsa, lütfen toplu alanlara, özellikle de yılbaşında, kalabalık ortamlara girmesin. Bu, hem kendileri hem de çevresinin sağlığı için önemli” ifadelerini kullandı.

Yılbaşında Kapanma Yok

İstanbul’da yılbaşı için herhangi bir kapanma ya da kısıtlama planlamasının olmadığını söyleyen Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, toplumun pandemi kültürüne, bilince ulaştığına inandığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Herkesin kısıtlaması veya kontrolünü, kendisinin yapabileceğine ve bunun bilincinde olduğuna inanıyorum.

Bir kısıtlama ya da yasaklama şu anda söz konusu değil. Ama tabii ki vaka sayıları da kontrol edilerek bu kararlar veriliyor. Şu bilinsin ki özellikle Avrupa’daki yükselişlerden bir süre sonra İstanbul ve Türkiye’de de vaka sayılarında bir yükseliş oluyor.

Bizim sağlık sistemimiz de, bizler de buna hazırlıklıyız. Panikle, korku ile değil; tedbirle de bu işin üstesinden geleceğimizin bilinmesini istiyorum. O nedenle de herkesin kişisel olarak tedbirlerine dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum”

Yılbaşında Kapanma Var Mı Yok Mu ? Sağlık Müdürü Açıkladı !

Yılbaşında Kapanma Var Mı Yok Mu ? Sağlık Müdürü Açıkladı !

Sağlık Çalışanlarımızın Değerini Bilelim

İstanbul’da yoğun bakım yoğunluğunun Kovid dışı vakalar nedeniyle olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, sağlıkta şiddet konusunda da vatandaşlardan ciddi hassasiyet beklediğini ifade etti.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Yoğun bakımlarda şu anda covid ile alakalı bir yoğunluğumuz yok. Ama ertelenmiş ya da ötelenmiş, pandemiden dolayı bekleyen sağlık hizmeti ile ilgili bir talep artışımız var. İnsanlarımızda özellikle aşılanmayla birlikte hastaneye gitme çekincesi de kalktığı için, daha güvende hissettikleri için, özellikle pandemiden dolayı öteledikleri sağlık hizmeti taleplerinde ciddi bir artış var.

Biz bunu yönetmeye çalışıyoruz tabii ki. Ama toplumumuzdan da sağlık çalışanlarına ve bizlere anlayış göstermelerini bekliyoruz. Sağlık çalışanlarımızın değerinin bilinmesini istiyoruz. Sağlık hizmetlerimiz şu anda dünyada Türkiye’nin marka değeri haline gelmiş durumda.

Özellikle şiddet veya uygun olmayan davranışlar konusunda, vatandaşlarımızın da hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Bu hassasiyeti göstermeyenleri de toplumsal olarak uyarmasını istiyoruz. Biz ülke olarak vatandaşlarımıza gerçekten iyi bir sağlık hizmeti sunuyoruz”

Avrupa’da Omicron varyantına bağlı yaşanan vaka artışlarının Türkiye’de de ocak ayından itibaren etkili olabileceği ihtimaline karşı hazırlıklar başladı. Omicron varyantı, görüldüğü ülkelerde genellikle bir ay içinde baskın virüs haline geliyor. Türkiye’de de ocak ayında baskın virüs olması bekleniyor. Bu artışın iyi yönetilmesi için çalışma yapılıyor. Ocak ayında yeni koronavirüs tedbirlerinin devreye girmesi bekleniyor.

25 Milyon Kişi Eksik Aşılı

Uzmanların değerlendirmelerine göre, ocak ayının sonunda vaka sayısındaki artışı önlemek için eksik aşıların tamamlanması, 3. doz aşıların yapılması büyük önem taşıyor. 3. doz aşının yüzde 80 koruyuculuğu hatırlatılıyor. Önlem adına yapılacak en değerli adımın herkesin aşıyla bağışıklığını oluşturmak olduğu ifade ediliyor. Verilere göre yaklaşık 25 milyon kişi eksik aşılı. 18 yaş üstünde 7 milyon kişi ise hiç aşı yaptırmadı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Afrika Kupası Avrupa’daki Tüm Dengeleri Değiştirecek !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.