DOLAR

32,3542$% 0.08

EURO

34,7388% -0.39

GRAM ALTIN

2.409,15%0,33

ÇEYREK ALTIN

3.920,00%0,10

BİST100

10.062,14%0,64

BİTCOİN

2163765฿%-4.33732

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • Rusya- Ukrayna Krizinde Bu 2 Ülke Dışında En Çok Etkilenecek Ülke Türkiye

Rusya- Ukrayna Krizinde Bu 2 Ülke Dışında En Çok Etkilenecek Ülke Türkiye

Rusya-Ukrayna krizi Türkiye ekonomisi için de farklı bir anlam ifade ediyor, iş dünyasına göre bu krizde Rusya ve Ukrayna'dan sonra en fazla etkilenebilecek ülke Türkiye. İşte detaylar...

Rusya-Ukrayna krizi Türkiye ekonomisi için de farklı bir anlam ifade ediyor, iş dünyasına göre bu krizde Rusya ve Ukrayna’dan sonra en fazla etkilenebilecek ülke Türkiye.

Rusya-Ukrayna Krizi Türkiye Ekonomisini Yakından İlgilendiriyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki krizde yaşanan her gelişme Türkiye ekonomisini yakından ilgilendiriyor. Türkiye’nin turizm, enerji ve gıda gibi çok sayıda sektörde hem Rusya ile hem de Ukrayna ile ekonomik ilişkileri var.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2021’de Türkiye’nin ihracatında Rusya 5 milyar 800 milyon dolarlık pay ile 10’uncu sırada bulunurken Ukrayna ise 2 milyar 900 bin dolarla 20’inci sırada yer buldu.

İthalatta Rusya 29 milyar dolarla ikinci, Ukrayna ise 4 milyar 500 milyon dolarla 12’inci sırada yer aldı. Toplam dış ticaret hacmi ise Rusya ile 34 milyar 700 milyon dolar iken Ukrayna ile 7 milyar 400 milyon dolar.

Bu Gerginlik Onlardan Sonra En Fazla Bizi Etkiler

Türkiye Ukrayna İş İnsanları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan’a göre Rusya ve Ukrayna’dan sonra bu krizden en fazla etkilenen ülke Türkiye olacak. “Komşudaki yangın mutlaka size de gelir” diyen Pehlivan, bu krizle bağlantılı etkilerin sadece olası yaptırımlarla gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Ukrayna ya da Rusya tarafından ciddi bir yaptırım olmasa bile iki ülkenin savaş ekonomisine girmesi halinde Türkiye’nin önemli ölçüde kayıplar yaşayacağını anlatan Pehlivan, “Bu ülkelerdeki ekonomik hareket durursa tüm dünya etkilenir.

Özel bir yaptırıma gerek yok. Temel gıda maddelerinden enerjiye tüm alanlarda olumsuz yansımalar olur. Turizm sektöründe de Türkiye için çok önemli iki ülke. Bu gerginlik onlardan sonra en fazla bizi etkiler” diye konuştu.

İki ülke pazarının Türkiye’deki turizm işletmecileri için oldukça önemli olduğunu ifade eden Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin, Mart ayından sonra rezervasyonlarda ciddi bir artış beklediklerini, ancak Rusya ve Ukrayna arasında yaşananların kendileri için şimdi önemli bir riske dönüştüğünü söyledi.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu da bu iki ülkedeki gerginlikle beraber Türkiye turizminin hedeflerinden aşağıda kalabileceği tahminini yaptı.

Rusya- Ukrayna Krizinde Bu 2 Ülke Dışında En Çok Etkilenecek Ülke Türkiye

Rusya- Ukrayna Krizinde Bu 2 Ülke Dışında En Çok Etkilenecek Ülke Türkiye

Bazı Siparişler Durdu

İhracatçı birliği olarak Moskova’da katıldıkları uluslararası bir fuardan gözlemlerini aktaran İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, şu şekilde konuştu:

“Şu an buraya bir fuar için geldik. Burada iş insanları arasında bir gerginlik olduğunu söyleyemem. Öyle bir korku havası oluşmamış. Ancak Türkiye’de bazı siparişler durdu. Bunda da acaba kriz savaşa döner mi endişesi, belirsizlik önemli bir etken. Bunun kısa süreli olduğunu, ilk tepkilerin de böyle kalacağını düşünüyoruz. İki ülke de bizim çok önemli ticari partnerimiz.

Özellikle Rusya sektörümüz için ağırlığı bulunan bir ülke. Bu anlamda yaşanacak gerilimden olumsuz etkileniriz. Ancak isteğimiz ve inancımız bu krizin daha fazla büyümemesi yönünde.”

Piyasalarda Hareketliliğe Sebep Oldu

Yaşanan krizde Rusya’nın Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgeleri tanıması piyasalarda hareketliliğe sebep oldu. Uzun süredir dolar karşısında 13,40-13,50 seviyelerinde seyreden Türk Lirası (TL) 13,80 seviyesinin üzerine çıkarken Brent petrolün varil fiyatı da yıllar sonra 97 doların üzerinde çıktı.

TL’nin dolar karşısında son bir yıldaki değer kaybı göz önüne alındığında petroldeki en ufak bir artış bile akaryakıt gibi kalemlere hızla zam olarak yansıyor. Bu da Türkiye’de neredeyse her sektördeki maliyet artışlarını hızlandırıyor. Ayrıca Türkiye’nin doğal gaz ve petrolde Rusya ile olan ticari ilişkileri de bu noktada çok kritik bir önem taşıyor.

Daha önce Moskova Büyükelçiliği’nde ticaret müşavirliği görevinde bulunan Rusya analisti Aydın Sezer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in kısa süre içerisinde bir görüşme yapmamaları halinde Türkiye için krizin daha da büyüyebileceği uyarısını yaptı.

Türkiye’nin bu krizde kendini Ukrayna’nın yanında konumlandırdığını, ama bunu sakin bir dille yaptığını söyleyen Sezer, ancak Rusya’nın Ankara ve Kiev arasındaki ilişkiden rahatsızlık duyduğunu vurguladı.

Rusya’nın, Türkiye’nin Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları (SİHA) satmasına karşı rahatsızlığını uzun zamandır ortaya koymuş olduğunu belirten Sezer, “Biz bu krizi geçtiğimiz Aralık ayından itibaren fiilen yaşıyoruz. Özellikle doğal gaz kontratlarında Rusya’nın tavrı her şeyin işaretiydi. Türkiye ile düşük fiyattan kontrat yapmaya yanaşmadılar.

Ayrıca TürkAkım’daki atıl kapasiteyi de kullanamıyoruz. Bunlar gerginliğin uzun süreli yansımalarıydı. Türkiye bu atıl kapasiteyi kullansa geçtiğimiz haftalardaki doğal gaz krizini daha rahat atlatabilirdi” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’yı Ciddi Anlamda Karşımıza Almak Ateşle Oynamak Demek

Aydın Sezer’e göre bu süreçte Türkiye’nin Rusya’yı kınaması beraberinde riskler de getiriyor ve bundan sonraki adımların gerilimi arttırma yönünde olmaması gerekiyor. Rusya’nın Batı’nın ambargosunu göze alan bir ülke olduğunu ifade eden Sezer, bu durumda Türkiye ekonomisinin ciddi bir olumsuz sürece gireceğini de vurguluyor.

Bu tabloda Türkiye’nin ambargolara ne yönde tepki vereceğinin de önemli olduğunu dile getiren Sezer, “Türkiye, Kırım konusunda taraf olmamıştı. Burada da benzer bir tavır sergileyebilir. Ama Rusya’nı ciddi anlamda karşımıza almak ateşle oynamak demek. Turizmden enerjiye tüm alanlarda faturası kabarık olur. Eğer ambargoya uyulursa bunun da bir bedeli olur. Türkiye’nin hesabını görmek lazım” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Elektrik Tarife Fiyatları Belli Oldu !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.