DOLAR

32,3034$% -0.03

EURO

35,1092% 0.42

GRAM ALTIN

2.407,68%-0,30

ÇEYREK ALTIN

3.916,00%-0,43

BİST100

10.391,15%2,22

BİTCOİN

2193505฿%-0.35021

a

İBB Burs Nedir? Kimler Bu İmkandan Faydalanabilir *2021

İBB burs, İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı” projesi kapsamında yaklaşık 2 yıldır gerçekleştirilen uygulamalardan bir tanesidir. Proje, maddi imkanları kısıtlı üniversite öğrencilerine yardımcı olabilmek amacıyla ortaya çıkmış ve uygulamaya geçildiği günden itibaren her yıl yaklaşık 30 bini aşkın üniversite öğrencisine ulaşabilmeyi başarmıştır.

İBB İstanbul Planlama Ajansı bünyesinde hizmet vermekte olan İstanbul İstatistik Ofisi resmi verilerine göre toplamda 63.236 öğrenciye yardım yapıldığı açıklanmıştır. Başvuru listesinde Pendik ilk sırada yer alırken, kabul edilen başvuru oranı en yüksek ilçe Sultanbeyli olarak görülmektedir.

Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım edebilmek amacıyla yürütülmekte olan bir projedir. Öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda başvurabildikleri İBB burs, son yıllarda oldukça merak edilen konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Burs başvuruları ve başvuru koşulları hakkında tüm detaylar https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ resmi web sitesinde yayınlanmaktadır.

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

İBB burs, özellikle İstanbul’da ikamet eden üniversite öğrencileri tarafından oldukça yakından takip edilen bir konu haline gelmiştir. Burs konusu hakkında en çok merak edilenlerin başında ise başvuru koşulları yer almaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı genel başvuru koşulları şöyledir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Öğrencinin kendisinin ya da ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi
 • Lisans ya da önlisans öğrencisi olmak
 • Normal öğrenim süresinin içerisinde olmak
 • Gelir durumu bakımından maddi desteğe ihtiyacı olmak

Bu şartları taşıyan kişiler https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ adlı web sitesinden başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin burs imkanından faydalanamayacak kişiler ise şöyledir;

 • Uzaktan eğitim gören kişiler ya da açık öğretim fakültesi öğrencileri
 • 25 yaşından büyük öğrenciler
 • Doktora ve yüksek lisans öğrencileri
 • Yüz kızartıcı bir eylemden ötürü disiplin cezası almış kişiler
 • Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymiş kişiler, İBB burs imkanından faydalanamamaktadır.
ibb bursu

İbb Bursu 2021 Başvuru Ekranı

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerde bazı şartlar aranmaktadır. Aranan koşullara sahip öğrencilerin başvuru yapabilmesi için gerekli tüm belgeler detaylı bir şekilde her yıl https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/BasvuruKosullari.aspx adresinde yayınlanmaktadır. Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı projesine başvuru yapacak öğrencilerden istenen belgeler şöyledir;

 • Kimlik fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Disiplin cezası olmadığına dair belge
 • Bursluluk belgesi
 • Ailenin maddi durumunu gösteren gelir belgesi, maaş bordrosu
 • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belge
 • Başvuruyu yapan öğrencinin banka hesap bilgileri
 • Başvuruyu yapan öğrencinin İstanbul Kart bilgileri

Belgelerin değerlendirmeye alınabilmesi için eksiksiz bir şekilde web sitesi üzerinden yüklenmesi gerekmektedir. Başvuru sonrasında bilgilerde değişiklik yapılamayacağından başlangıçta verilen bilgilerin doğruluğundan emin olunması gerekmektedir.

Değerlendirmeler belirtilen tarihler içerisinde, “Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterlerine” göre gerçekleştirilmektedir. Son karar eğitim yardımı değerlendirme komisyonu kararlarına göre verilmektedir. Proje kapsamında her yıl yaklaşık olarak 30.000 bin öğrenciye yardım edilmesi amaçlanmaktadır. Burs başvurularının değerlendirilmesinde kadın ve erkek öğrencilerin eşitlik dengesinin korunmasına özen gösterilmektedir. Son olarak tüm süreç Kişisel Verilen Korunması Kanunu’na uygun bir şekilde yürütülmektedir.

İBB Burs Başvurusu 2021 Yılı Başvuru Tarihleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl için de üniversite öğrencilerine burs vermeye devam etmektedir. Başvuru tarihleri Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı projesinden faydalanmak isteyen öğrenciler tarafından yakından takip edilmektedir.

ibb genç üniversiteli bursu

İbb Genç Üniversiteli Bursu 2021 Başvuru Şartları

Peki İBB burs başvurusu 2021-2022 ne zaman gerçekleştirilecek? İBB burs başvuruları genellikle ağustos ayında gerçekleştirilmekte ve bu süreyi takiben sonuçlar açıklanmaktadır. Sonuçlar https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/Sonuc.aspx web sitesinden duyurulmaktadır. Başvuran kişiler Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile sorgulama yapabilmektedirler.

İBB Bursu Ne Zaman Yatacak? İBB Burs Kaç TL?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen burs yardımı başvuruları web sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. İBB burs 2021 yılı başvuru sonuçları Genç Üniversiteli İBB resmi sayfasında yayınlanmıştır.

Başvuran kişilerin başvurularının onaylanması halinde toplamda 3200 TL olmak üzere, 3 taksit halinde banka hesaplarına direkt olarak yatırılmaktadır. Taksitler tarihlerde bir değişiklik olmaması halinde Aralık, Şubat ve Mayıs ayları içerisinde 1200 TL,1000 TL ve 1000 TL olmak üzere yatırılmaktadır.

İBB burs imkanından faydalanmak isteyen öğrenciler resmi web sitesindeki duyuruları takip edebilmekte, https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/beyazmasa adresinden detaylı bilgi alabilmektedir. Şehir dışından telefonla bilgi almak isteyen kişiler 0212 153 00 00 numaralı telefonu arayarak bilgi edinebilmektedirler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sıradaki haber:

İBB Burs Nedir? Kimler Bu İmkandan Faydalanabilir *2021

HIZLI YORUM YAP