DOLAR

32,3398$% 0.09

EURO

34,9721% 0.05

GRAM ALTIN

2.388,97%-1,07

ÇEYREK ALTIN

3.887,00%-0,78

BİST100

10.391,89%2,23

BİTCOİN

2156933฿%-4.03193

a
  • Kamu Haber
  • Sağlık
  • Pandemi
  • KLİMİK Yeni Mutasyon Hakkında Uyardı : Delta’dan Daha Bulaşıcı Ve Aşı’dan Kaçabiliyor

KLİMİK Yeni Mutasyon Hakkında Uyardı : Delta’dan Daha Bulaşıcı Ve Aşı’dan Kaçabiliyor

Güney Afrika’da ortaya çıkan Covid-19’un B.1.1.529 isimli yeni varyantı hakkında açıklama yapan Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), bu varyantın delta varyantından daha bulaşıcı olduğunun tespit edildiğini belirtti. İşte detaylar...

Güney Afrika’da ortaya çıkan Covid-19’un B.1.1.529 isimli yeni varyantı hakkında açıklama yapan Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), “Bilinen tüm varyantlardan farklı bir mutasyon profiline sahip” değerlendirmesini yaptı ve delta varyantından daha bulaşıcı olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Güney Afrika’da yaşanan son gelişmeleri değerlendiren KLİMİK, “Beta varyantı gerilerken, daha alfa varyantı baskın hale gelemeden delta varyantı girmiş ve üçüncü dalgaya yol açmıştı. Güney yarım kürede oluşundan dolayı ülke Eylül ayı itibariyle bahar aylarına girmiş ve enfeksiyon sayıları tüm ülkede günde 100 yeni vakaya kadar gerilemiş durumdaydı.

Son 2-3 hafta içerisinde ise başta Guatang olmak üzere Güney Afrika’nın bazı şehirlerinde önce vaka kümelenmeleri, sonra vaka sayılarında çok hızlı bir artış gözlenmiştir” diyerek sürecie dair bilgi verdi.

Botswana, Güney Afrika ve Güney Afrika’dan Hong Kong’a dönen bir kişiden izole edilen üç kökenin genom analizlerinin sonucunda bunların yeni bir varyant olduklarının belirlendiğini, böylelikle B.1.1.529 varyantının ortaya çıktığını ifade eden KLİMİK, “Son üç hafta içerisinde bazı şehirlerde günlük PCR test pozitiflik oranının %1 civarından %30’a fırlamış olmasından dolayı tüm Güney Afrikalı bilim insanları ve Sağlık Bakanlığı durumu basın açıklaması ile paylaştılar.

Yeni bir kaygı verici varyant (VOC) olasılığı karşısında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nü uyardıklarını belirttiler. Günlük vaka sayısı ülkede birkaç gün içinde 100’lü rakamlardan hızla yükselerek 3000’e yaklaşmıştır” açıklamasında bulundu.

Delta Varyantından Daha Bulaşıcı

Yapılan açıklamalarda virüsün bugüne kadar bilinen tüm varyantlardan farklı bir mutasyon profiline sahip olduğu bilgisi paylaşıldığını belirten KLİMİK, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Güney Afrikalı bilim insanları yaptıkları açıklamalarda sahadaki ilk gözlemlerinin bu varyantın delta varyantından daha bulaşıcı olduğunu ve bağışıklıktan kaçabilme yeteneğinin daha yüksek olabileceğini ifade ettiler.

Virüsün bu özellikleri laboratuvar ortamında da yoğun bir şekilde incelenmeye başlamıştır. Nitekim Hong Kong’daki vakanın tutulduğu karantina otelinde yapılan incelemelerde çevre örneklerinde yeni varyantın yüksek oranda saptanmış olduğu ve bunun da yüksek bulaşıcılık yeteneği konusundaki şüpheleri güçlendirdiği paylaşılmaktadır.

Yeni varyant rutin laboratuvarlarda PCR testi ile kolaylıkla ayırt edilebilmekte ve saptanan kökenler “ şüpheli varyant ”olarak tanımlanmaktadır. Bu durum da varyantın toplum içindeki yayılma hızının izlenmesini daha kolaylaştıracaktır.

KLİMİK Yeni Mutasyon Hakkında Uyardı : Delta'dan Daha Bulaşıcı Ve Aşı'dan Kaçabiliyor

KLİMİK Yeni Mutasyon Hakkında Uyardı : Delta’dan Daha Bulaşıcı Ve Aşı’dan Kaçabiliyor

Ciddi Oranda Kaygı Verici

KLİMİK’in yaptığı açıklamada, “Bugün Güney Afrikalı bilim insanları ve yetkilileri ile Dünya Sağlık Örgütü varyant çalışma grubunun toplanarak varyant ile ilgili (VOC ya da gözetim altına alınması gereken varyant – VUI) resmi sınıflamanın yapılması ve büyük olasılıkla da “varyant nü” olarak tanımlanması bekleniyor.

Varyantın virulansı ile ilgili henüz herhangi bir veri bulunmamakla birlikte, yukarıda sıralandığı üzere bugüne dek en çeşitli ve ürkütücü boyuttaki mutasyon profilinden dolayı B.1.1.529 Güney Afrika’da mercek altına alınmış durumdadır.Varyantın ne boyutta bir tehdit potansiyeli olduğuna dair daha sağlıklı bilgi ve veriler kısa süre içerisinde elde edilecektir.

Bununla birlikte ilk göstergeler pek çok bilim insanı ve sağlık otoritesi tarafından ciddi oranda kaygı verici olarak değerlendirildiğinden bazı ülkeler şimdiden önlem almaya başlamışlardır. Bazı ülkeler Güney Afrika ve komşu ülkelerine uçuş yasağı ve bu ülkeden gelenlere karantina zorunluluğu getirmişlerdir.

En kötü durum senaryosu göz önünde bulundurulduğunda, tüm dünyada yeniden hızla yayılan, aşıların etkisinden kaçabilen yeni bir dalgaya yol açabilme potansiyelinden dolayı, varyantın başka ülkelere yayılmadan ilk çıktığı yerlerde kontrol altına alınması büyük bir önem taşımaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Aşıdan Ve Antikor Tedavilerinden Kaçabiliyor

Varyanta karşılık Türkiye’de alınması gereken önlemlerle ilgili değerlendirme ve önerilerde bulunan KLİMİK, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Salgının kontrol altında tutulmasında, gerekli önlemlerin zamanında alınmasının kritik önem taşıdığı açıkça görülmüştür. Bu nedenle, yukarıda açıklanmış olan, başta aşıdan ve antikor tedavilerinden büyük oranda kaçabilmek gibi oldukça tehlikeli durumlara yol açma potansiyeli bulunan B.1.1.529 varyantının ülkemize girişinin ve girmesi halinde yayılmasının önlenmesi için gereken önlemlerin hızla uygulamaya konulması şarttır.

Bu bağlamda, son iki hafta içerisinde Güney Afrika ve komşu ülkelerinden ya da bu ülkelerle bağlantılı uçuşlar aracılığı ile ülkemize giriş yapan kişilerin tespit edilmesi, test edilmesi ve karantina altına alınması doğru bir uygulama olacaktır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

A Milli Takımın Rakibi Belli Oldu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.