DOLAR

32,2791$% -0.03

EURO

35,0968% -0.05

GRAM ALTIN

2.468,33%0,10

ÇEYREK ALTIN

4.004,00%0,17

BİST100

10.319,96%1,59

BİTCOİN

2113340฿%-0.08616

a

Kısıtlamalar ve Online Eğitim Geri Mi Gelecek ?

Omicron varyantı son günlerde dünya genelindeki yayılımıyla endişeye neden olurken aşısız ve vakti gelen aşılarını yaptırmayan vatandaşların oranıysa korkutuyor. Kısıtlamalar ve Online eğitim geri mi gelecek ? İşte detaylar…

İstanbul Üniversitesi-İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek artan vaka sayıları sonrası online eğitime dönülebileceği konusuna dair şu şekilde konuştu: “Online Üniversite eğitimi bir seçenek. Çok da güzel uygulandı geçen sene, salgın bu seyirde devam eder, üniversite öğrencileri arasında bu şekilde artmaya devam ederse gerçekten de online eğitim konusu gündeme gelir.”

Omicron varyantı son günlerde dünya genelindeki yayılımıyla endişeye sebep olurken aşısız ve vakti gelen aşılarını yaptırmayan vatandaşların oranıysa korkutuyor. Yaklaşan yılbaşı öncesi uzmanlar, kapalı alanlarda ve toplu eğlence mekanlarında vakit geçirmemeye gayret edilmesi gerektiğini önemle söylerken birçok noktada yapılan yılbaşı hazırlıkları da dikkat çekiyor.Yayılma hızının diğer varyantlara oranla daha yüksek olduğu ifade edilen Omicron varyantına ilişkin İstanbul Üniversitesi-İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek de önemli açıklamalar yaptı. Yılbaşının vaka sayılarının yükselmesine neden olabileceğini ifade eden İstanbul Üniversitesi-İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, vatandaşları salgın önlemlerine uyma konusunda uyardı.

Omıcron Türkiye’ye Geldi Ve Çok Hızlı Yayılıyor

Omicron varyantına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Üniversitesi-İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek “Avrupa’da da bir aydır izliyoruz salgının nasıl seyrettiğini, etkisi altına aldığını ve bu esnada Avrupa’da kısıtlamaya tekrar dönüldüğünü maalesef görüyoruz. Bizde işler durağan, hafif olumluya dönüş var gibiydi, ölüm oranlarında vaka sayılarında aşağı yönlü seyir başlamıştı. Avrupa’nın dibinde olmamız ve İstanbul’un birçok ülkenin uğrak yeri olması nedeniyle Omicron’un İstanbul’a gelme ihtimali zaten her zamankinden çok yüksekti. Bakan beyin de açıkladığı gibi Omicron Türkiye’ye geldi ve maalesef bu geliş geldiği rakamlarla kalmayacak çünkü çok hızlı yayılıyor.

Özellikle gençler tabi ki çok fazla bir araya geliyor. Kafelerde vs, o ortamlarda nispeten daha az korundukları, korunmadıkları için bir tane virüsün olması yetiyor. Maalesef şu anda üniversite çağındaki gençlerde bu virüsün arttığını ve artmaya başladığını gözlemliyoruz. Bunun önümüzdeki süreç içerisinde de birçok kişiye yayılacağını tahmin ediyoruz. Bu süreç olumsuza doğru gidecek. Delmicron’un oluşması için bence erken, bunun oluştuğuna dair henüz bir kanıt yok. Bu zaman alacak bir süreç” diye konuştu.

Kısıtlamalar ve Online Eğitim Geri Mi Gelecek ?

Kısıtlamalar ve Online Eğitim Geri Mi Gelecek ?

Önümüzdeki Günlerde Vaka Sayıları Çok Artacak

Yeni varyantlara karşı aşı çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Tufan Tükek: “Her mutant virüs aşıyı zorluyor, normalde beklenti bir yıla yakın, on ay gibi bir süreçte böyle bir virüsün çıkacağıydı. Ancak Omicron daha erken ortaya çıktı, aşıların etkisi az olabilir endişesi yaşıyoruz. Biontech’in bile şu anki Omicron’a etkinliğinin ne kadar olduğu tam bilinmiyor ama yüksek antikor düzeyi sağlanırsa ancak o şekilde Omicron üzerinde bir etki elde edileceği düşünülüyor. Bunun için de en kısa zamanda tekrar bir rapel hatırlatma dozu olması öneriliyor. Her antikordan kaçış sizde ciddi hastalık ihtimalini ortaya çıkartıyor.

mRNA aşıları kendilerini yeniliyor, Omicron da dahil yeni çıkan varyantları içeren da içeren yeni virüs aşıları oluşturuluyor. Şu an çalışılıyor ama şubat, mart gibi hazır olacak onlar. Bu iki ay en kritik ay, salgının da olanca hızıyla devam ettiği ay, bu dönemi de antikoru yüksek tutarak geçirmemiz öneriliyor. Henüz tam olarak oturmuş bir ilaç tedavisi de söz konusu değil ama o da birkaç ay içerisinde gerçekleşebilir. İstanbul için söylüyorum, İstanbul’da bir haftadan beri vaka artışı oldukça hızlı seyrediyor. Yukarı yönlü bir seyir başladı. İstanbul artık tamamen ortaya çıkmaya başladı, gerçekten İstanbul’da vaka sayısı çok yüksek. Önümüzdeki günlerde çok daha yüksek vaka sayılarına alışın, bunları bekleyin” ifadelerini kullandı.

Yılbaşı Vaka Sayılarını Patlatabilir

Yılbaşı kutlamalarına yönelik yapılan hazırlıkların virüsün yayılımını çok daha fazla arttıracağına yönelik büyük bir endişe olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tufan Tükek: “Avrupa’da da en büyük sorunlardan bir tanesi şu anda onlar da kara kara düşünüyor. Çünkü yılbaşı insanların hep bir araya geldiği ve gelmek istediği bir dönem Avrupa’da, Türkiye’de de aynı şekilde yeni yıl kutlamaları için hazırlıklar başladı. Yılbaşının vaka sayısını patlatacağı belli, çok net. İnsanlara bunları yapmayın demek ne kadar etkili oluyor? Tavsiyelere uyumun yarıya, hatta daha aza indiğini görüyoruz.

İnsanların yeni yıl kutlamalarını engellemek çok mümkün gözükmüyor. Tavsiye niteliğinde çok dikkatli olmalarını önerebiliriz ama şu gerçek; Kurban Bayramı’nda nasıl bir patlama yaşamıştık, insanlar birbirini ziyaret etmişti. Bu yılbaşında da bir tane virüs yeterli, bir virüs girdiği zaman 30 kişi varsa 30’u da enfekte olur. O derece kötü bir virüsle şu an karşı karşıyayız maalesef. Bu virüs olmasaydı aşağı yönlü hareket hakikaten Türkiye için olumluydu. Deltayla birleşip daha ağır hastalık yapabilir hale gelebilir o da korkutucu bir gelişme bize düşen şu an için virüsün çoğalmasını engellemek. Şu anda gençler dahil herkes, ağır geçirebilir. Biz tedbirli olacağız, dikkat edeceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Süper Lig’in İlk Yarı İstatistikleri

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.