DOLAR

33,0965$% 0.31

EURO

36,1157% 0.32

GRAM ALTIN

2.596,17%1,04

ÇEYREK ALTIN

4.198,00%0,83

BİST100

11.129,83%0,59

BİTCOİN

2092263฿%0.753

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Suriyeli Seçmen Sayısı Türk Seçmenlere Oranla 10 Kat Arttı!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Suriyeli Seçmen Sayısı Türk Seçmenlere Oranla 10 Kat Arttı!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şehirdeki Suriyeli sığınmacılarla ilgili “Sadece Reyhanlı’da en son açıklanan Türk nüfusu 98 bin 500, Suriyeli nüfus ise 131 bin civarında” dedi. Lütfü Savaş, Suriyeli seçmen sayısının, Türk seçmenlere oranla 10 kat arttığını dile getirdi. İşte detaylar...

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şehirdeki Suriyeli sığınmacılarla ilgili “Sadece Reyhanlı’da en son açıklanan Türk nüfusu 98 bin 500, Suriyeli nüfus ise 131 bin civarında” dedi. Lütfü Savaş, Suriyeli seçmen sayısının, Türk seçmenlere oranla 10 kat arttığını dile getirdi.

Lütfü Savaş: Sadece Reyhanlı’da Türk Nüfusu 98 bin 500, Suriyeli Nüfus 131 Bin

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında Hatay’daki Suriyeli nüfus hakkında açıklamalar yaptı. Lütfü Savaş, “Hatay, 1 milyon 671 bin nüfusa sahip. Suriyeli nüfusun 450-550 bin civarında olduğunu açıklayan resmi rakamlar var.

Resmi olmayan rakamlarda ise 100 binden 300 bine kadar insanın olduğu konuşuluyor. Sadece Reyhanlı’da en son açıklanan Türk nüfusu 98 bin 500, Suriyeli nüfus ise 131 bin civarında. Reyhanlı’da 12 ilçemizin nüfusundan daha fazla Suriyeli yaşıyor. Suriyelilerin doğum oranı da oldukça fazla.

Tarım sektöründe 36 bin sigortalı insan çalışırken bu sayı 9 bin civarlarına düştü. Tarım sektöründeki insanımızın yüzde 74’ü tarımdan çekilmiş durumda. Lojistik sektöründe de sıkıntılar yaşamaktayız. Lojistik sektöründe şu anda yüzde 38 daralma var” dedi.

Bin 559 Suriyeli firmanın ticaret odasında kayıtlı olduğunu ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yurt dışından ve yurt içinden gelen turist sayısının da azalmasıyla esnafın zor durumda olduğunu ifade etti. Hatay’daki demografik yapının gittikçe bozulduğunu söyleyen Savaş, Suriyeli seçmen sayısının da arttığını dile getirdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Suriyeli Seçmen Sayısı Türk Seçmenlere Oranla 10 Kat Arttı!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Suriyeli Seçmen Sayısı Türk Seçmenlere Oranla 10 Kat Arttı!

Hatay’da Demografi Giderek Aleyhimize Değişiyor

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş sözlerini şöyle sürdürdü:

Hatay’da demografi giderek aleyhimize değişiyor. 31 Mart 2019’dan 1 Mart 2021’e kadar 13 aylık süre içerisinde seçmen sayımız yüzde 3,8 iken Suriyelilerin seçmen sayısı yüzde 38 artmış durumda.

Onlarınki bizden 10 kat artmış durumda. 2019 seçimlerinde 13 bin Suriyeli oy kullandı. Bir yıl önceki verilerle şu anda yaklaşık 38 bin Suriyeli oy kullanacak. Yayladağı’nda yüzde 15 olan Suriyeli seçmen sayısı yüzde 19’a çıkmış durumda.

Demografik yapı bizim aleyhimize değişiyor ve iktidarın bundan rahatsız olduğunu düşünmüyorum. Bu Hatay’da böyleyse İstanbul’da, Şanlıurfa’da, Gaziantep’te de böyle olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin koyduğu yasalara, Cenevre Sözleşmesi’ne ve New York mutabakatına göre bu misafirlerimiz ancak geçici statüde değerlendirilebilir. Ancak siz bunlara vatandaşlık veriyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bu kadar kolay olmamalı.  Bu coğrafya hem çok stratejik hem de jeopolitik anlamda da çok önemli.”

Bu Bir Milli Meseledir

Konuyla ilgili partilerin tutumuna dair gelen soru üzerine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şu açıklamayı yaptı:

“Bu sorun sadece toplumun veya partinin sorunu değil hepimizin sorunu. Herkes bu sorundan dolayı rahatsız ve gelecek ile ilgili kaygılı durumda. Bu bir milli meseledir ve hepimizin bu sorunu konuşması lazım.

Gelecekte çocuklarımıza kâbus dolu ortam bırakmamak ve çocuklarımızın geleceğini karartmamak için hepimizin yapması gereken bu sorunu konuşmak ve birlikte çözmektir. İktidar partisi bu sorunu çözmek istiyorsa Genel Başkanımız ve Millet İttifakı’nın paydaşları bu çözüme ortak olur. Biz de çözüme ortak olmak için elimizden geleni yaparız.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Bilgin Milyonlarca Emeklinin Beklediği İkramiye Kararını Açıkladı!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.