DOLAR

32,4847$% 0.1

EURO

34,9490% 0.16

GRAM ALTIN

2.464,29%0,12

ÇEYREK ALTIN

4.213,00%0,09

BİST100

9.530,47%-0,18

BİTCOİN

1984034฿%-5.14542

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • Bankalardan Kredi Kullanacaklar Vatandaşlar Dikkat! İşte Yeni Uygulamalar…

Bankalardan Kredi Kullanacaklar Vatandaşlar Dikkat! İşte Yeni Uygulamalar…

Bankalardan kredi kullanacak vatandaşlar için bazı yeni uygulamalar açıklandı. Buna göre: Bankalara gelen tüketici freniyle, borcunu erken ödeyene ücret ve masraflar iade edilecek, cayma hakkı hükümleri uygulanacak. Yan ürün, hizmetler kredi kullanım şartı olarak sunulamayacak. İşte yeni dönemde gelen yenilikler...

Bankalardan kredi kullanacak vatandaşlar için bazı yeni uygulamalar açıklandı. Buna göre: Bankalara gelen tüketici freniyle, borcunu erken ödeyene ücret ve masraflar iade edilecek, cayma hakkı hükümleri uygulanacak. Yan ürün, hizmetler kredi kullanım şartı olarak sunulamayacak.

Bankalardan Kredi Çekecekler İçin Yeni Uygulamalar

Tüketici kredisi kullananların elini rahatlatacak bazı haklar getirildi. Tüketici kredilerinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde bildirim aranmaksızın cayma hakkı hükümleri uygulanacak.

Tüketici kredisi sözleşmesi, kredi ile ilgili olanlar hariç yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına bağlanamayacak. Tüketicilerin ödedikleri ücret ve masrafların iadesi ile kredi nedeniyle ödedikleri maliyet azaltılacak. Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklikle birlikte tüketici kredileri, devre mülk ve tatil satışları konusunda vatandaşların hakları kapsamlı bir korumaya alındı.

Bankalardan Kredi Kullanacaklar Vatandaşlar Dikkat! İşte Yeni Uygulamalar...

Bankalardan Kredi Kullanacaklar Vatandaşlar Dikkat! İşte Yeni Uygulamalar…

Tüketicilerin Kredi Nedeniyle Ödedikleri Maliyet Azalacak

Yeni gelen düzenlemeyle ön ödemeli olarak satılan konutların sözleşmede belirlenen tarihte tüketiciye teslimi zorunlu hale geldi. Düzenlemeyle yan ürün ve hizmetlerin kredi kullanım şartı olarak sunulmasına sınırlama getiriliyor. Tüketicinin istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorunda olacak.

Kredi bağlantılı sigortanın, kredi borcunun geri ödenme teminatını sağlamak amacıyla meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekecek. Taksitle satış sözleşmelerinde temerrüt durumunda kalan borcun tümünün peşin kılınmasına yönelik şartlar Borçlar Kanunu’yla uyumlu ve tüketici lehine olacak şekilde değiştiriliyor.

Taksitle satış sözleşmelerinde tüketicinin kalan borcunun tümünün ifasının talep edilmesi için yasadaki diğer şartların yanı sıra kalan borç yerine sözleşmede yer alan bedel dikkate alınacak. Tüketici kredilerinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde bildirim aranmadan cayma hakkı uygulanacak. Tüketicilerin, ödedikleri ücret ve masrafların iadesi ile kredi nedeniyle ödedikleri maliyet azalacak.

Faiz Oranında Tüketici Lehine Değişikliklerin Hemen Yapılması İçin Düzenleme Yapılacak

Kredili mevduat hesabı, kredi kartı gibi belirsiz süreli tüketici kredilerinde faiz oranında tüketici lehine değişikliklerin hemen yapılması için düzenleme yapılacak. Bu kapsamda faiz oranındaki indirimin, tüketici lehine yürürlüğe girmesi için 30 gün öncesinde bildirim yapılması koşulu kaldırılacak.

Bu koşul yalnızca faiz oranı artırımını kapsayacak şekilde değiştirilecek. Tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmelerinde sözleşme öncesi bilgilendirme yükümlülüğüne aykırı hareket edenler hakkında, aykırılığı tespit edilen her bir işlem veya sözleşme için 200 lira olan idari para cezası 1.000 liraya çıkarılacak. Ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresinin sözleşme tarihinden itibaren 48 ayı geçmesi durumunda, teslim edilmeyen her konut için 70 bin lira idari para cezası uygulanacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Polislerin Mesai Saatleri Değişti! İşte Polislerin Yeni Mesai Saatleri!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.