DOLAR

33,0908$% 0.29

EURO

36,1175% 0.32

GRAM ALTIN

2.599,09%1,16

ÇEYREK ALTIN

4.205,00%1,00

BİST100

11.119,74%0,50

BİTCOİN

2095828฿%1.0774

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • Bakan Çavuşoğlu: Montrö Anlaşması’nı Tüm Maddeleriyle Uygulayacağız…

Bakan Çavuşoğlu: Montrö Anlaşması’nı Tüm Maddeleriyle Uygulayacağız…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Montrö Anlaşması'nı tüm maddeleriyle beraber bu kritik süreçte uygulayacağız, daha önce harfi harfine uyguladığımız gibi" dedi. İşte detaylar...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının karadan tahliye sürecinin başladığını duyurdu. Mevlüt Çavuşoğlu, “12 Şubat’tan itibaren vatandaşlarımıza yaptığımız uyarılar çerçevesinde yaklaşık 5 bin vatandaşımız zaten ülkemize dönmüştür” dedi.

Ukrayna’da toplam 20 bin civarında Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olduğunu ve bunlardan 16 binine tek tek telefonla ulaştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, kendi imkanlarıyla yola çıkan vatandaşlara da Dışişleri Bakanlığının sınır kapılarına ilişkin duyurularını takip etmeleri çağrısını yaptı.

Montrö Anlaşması’nı Tüm Maddeleriyle Beraber Bu Kritik Süreçte Uygulayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’nın Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin talebini “Montrö Anlaşması’nı tüm maddeleriyle beraber bu kritik süreçte uygulayacağız, daha önce harfi harfine uyguladığımız gibi” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV’de katıldığı canlı yayında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Ukrayna’dan Tahliyeler Başladı

Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının tahliyesinin başlayıp başlamadığına dair gelen soruya Mevlüt Çavuşoğlu, “Tahliyeler başladı. 12 Şubat’tan itibaren vatandaşlarımıza yaptığımız uyarılar çerçevesinde yaklaşık 5 bin vatandaşımız zaten ülkemize dönmüştü. Özellikle 12 ve 22 Şubat’ta yaptığımız duyurulardan sonra” diye cevap verdi.

Çavuşoğlu, kalan vatandaşların Türkiye’ye getirilmesi konusunda ortamı görmek istediklerini belirterek, “Bugün kara yoluyla vatandaşlarımızı taşıma kararı aldık. Hazırlıklarımız zaten daha önceden yapılmıştı. Aynı zamanda vatandaşlarımıza tek tek telefonla da ulaşıyoruz. Toplamda 20 bin civarında vatandaşımız vardı Ukrayna’da, 16 bin civarında vatandaşımıza tek tek ulaştık” dedi.

Ahıska Türkleri, Gagauz Türkleri ve Kırım Tatarlarının liderleriyle de sürekli temas halinde olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gerektiği zaman o kardeşlerimizin tahliyesi konusunda da gerekli hazırlıkları beraber yapıyoruz. Türk Hava Yolları ve diğer hava yollarıyla temas halindeydik. Geniş gövdeli uçuşları da başlatmıştık ama artık hava sahası kapalı olduğu için havadan tahliye yapamıyoruz. Aynı şekilde denizden de tahliye yapamıyoruz, o nedenle otobüslerle karadan tahliyeleri başlattık. ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lviv’deki 70 Türk vatandaşının Polonya’ya doğru geldiğini, Türkiye’nin Polonya, Moldova ve Romanya’daki büyükelçilik ve konsolosluklarını hareketlendirdiğini söyledi.

Kendi imkanlarıyla yola çıkan vatandaşlara Dışişleri Bakanlığının sınır kapılarına dair duyurularını takip etmeleri çağrısında bulunan Çavuşoğlu, “Bu akşam 270 civarındaki vatandaşımızı otobüslerle Odessa’dan Köstence’ye gönderiyoruz. Yaklaşık 2 saat önce 90 civarında vatandaşımızı iki otobüs Kiev’den alıp Romanya üzerinden ülkemize gönderecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu: Montrö Anlaşması'nı Tüm Maddeleriyle Beraber Bu Kritik Süreçte Uygulayacağız

Bakan Çavuşoğlu: Montrö Anlaşması’nı Tüm Maddeleriyle Beraber Bu Kritik Süreçte Uygulayacağız

Yarından İtibaren Tahliyelere Hız Vereceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Harkiv’den 110 Türk vatandaşının 2 otobüsle yarın sabah hareket edeceğini vurgulayarak, “Yarından itibaren tahliyelerimize hız vereceğiz” dedi.

Vatandaşların karadan tahliyesinin başladığını ancak hava sahasının açılması halinde havadan da tahliye için hazırlıkların yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, hava koridorunun açılması için hem Rusya hem de Ukrayna tarafında girişimlerde bulunulduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, bu akşamüstü tahliyelerin başladığını belirterek, şimdiye kadar tahliye için başvuran vatandaşların sayısının 2 bin 500’e yakın olduğunu söyledi. Kendi imkanlarıyla, kendi araçlarıyla Ukrayna’dan ayrılarak batıdaki ülkelere doğru giden vatandaşların da olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, tahliye sürecinin en kısa sürede tamamlanacağını, yarından itibaren bu sürecin hızlandırılacağını dile getirdi.

Ukrayna’da 20 bin Türk vatandaşının bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığının 12 ve 22 Şubat’ta yaptığı duyuruların ardından 5 bin vatandaşın Türkiye’ye döndüğünü, tahliyelerin ise bu akşam itibarıyla başladığını söyledi.

Montrö Anlaşması’nın Hükümleri Gayet Açık Ve Net

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’nın Türkiye’den Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin talebi hakkındaki soruya “Türkiye, her zaman uluslararası hukuktan yana olmuştur ve taraf olduğu anlaşmalara uymuştur” cevabını verdi.

Türkiye’nin çifte standartlara düşmeden Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni her zaman tam anlamıyla uyguladığını söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Montrö Anlaşması’nın hükümleri gayet açık ve net. Türkiye, bir savaşın içindeyse buradan tüm geçişler tamamen Türkiye’nin kontrolünde oluyor. Eğer Türkiye, bir savaşın tarafı değilse ve savaşan taraflar varsa 19. madde gayet sarih bir şekilde söylüyor. Bu savaşan ülkelerin gemilerine boğazdan geçişi kapatma yetkisi veriyor Türkiye’ye ama yine 19. madde bir istisna tanıyor.

Bu, sadece Rusya için değil, tüm kıyıdaş ülkeler için geçerli. Ukrayna için de geçerli. Eğer bir gemi kendi üssüne dönmek için talepte bulunuyorsa 19. madde burada bir istisna tanıyor. Tabii burada kendi üssüne dönmüş olması gerekiyor.

Yani denizden, boğazdan geçip başka bir üsse değil. Montrö Sözleşmesi’nin 19. maddesinde düzenleme var, istisna nerede tanınıyor açıkça söylenir. Biz her zaman olduğu gibi burada Montrö Anlaşması’nı tamamen uygulayacağız.”

Çavuşoğlu, bir savaşın olup olmadığının, hukuki bir tanım gerektirdiğini ifade ederek, “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i dikkatlice dinledim, NATO ve BM belgelerine de baktım, orada da aynı şeyler söyleniyor. Bazıları ‘Topyekun işgal diyor, saldırı’ diyor. Stoltenberg, konuşmasının bir kısmında ‘Topyekun işgal, saldırı’ dedi ve sonra savaş tabiri de kullandı ama hukuken tabii bunun tanımının yapılması gerekiyor.

Şu anda BM ve NATO belgelerinde savaş tabiri kullanılmış değil ama halkın tabiriyle bir savaş var ortada. Sonuç itibarıyla biz Montrö Anlaşması’nı tüm maddeleriyle beraber bu kritik süreçte uygulayacağız. Daha önce harfi harfine uyguladığımız gibi, herhangi bir çifte standarda düşmeden, objektif şekilde uyguladığımız gibi bu çerçevede Montrö Anlaşması’nı uygulayacağız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye açısından konuya dair kriterlerin belirlenip belirlenmediği sorusuna ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Şu anda hukukçularımız, askerlerimiz, bakanlığımız, arkadaşlarımızla Ukrayna’dan talep geldikten sonra bunu ciddi şekilde değerlendiriyoruz.” cevabını verdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Rus Tankları Kiev’e Girdi! Çatışmalar Sürüyor…

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.