DOLAR

32,3685$% 0.17

EURO

34,8868% 0.03

GRAM ALTIN

2.404,04%0,92

ÇEYREK ALTIN

3.907,00%-1,95

BİST100

9.997,91%-1,39

BİTCOİN

2251565฿%-0.54445

a
  • Kamu Haber
  • Ekonomi
  • Asgari Ücretin Ardından AGİ De Yükseldi İşte Yeni AGİ Rakamları !

Asgari Ücretin Ardından AGİ De Yükseldi İşte Yeni AGİ Rakamları !

Asgari ücrete yapılan zamla beraber çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi de yeniden belirleniyor. Milyonlarca memur ve işçinin asgari geçim indirimi (AGİ) de artıyor. İşte detaylar...

Asgari ücrete yapılan zamla beraber çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi de yeniden belirleniyor. Milyonlarca memur ve işçinin asgari geçim indirimi (AGİ) de artıyor.

İşte Yeni AGİ Rakamları

Asgari ücretteki artışla beraber bu yıl bekar bir işçi için 268 lira olan asgari geçim indirimi (AGİ) yılbaşından itibaren 403.4 lira olacak. Evli, eşi çalışmayan ve çocuksuz kişiler için 322 liradan 483,2 liraya, evli, eşi çalışmayan bir çocukluda 362 liradan 544.9 liraya, evli, eşi çalışmayan 2 çocukluda 402 liradan 606,1 liraya, evli, eşi çalışmayan 3,4,5 çocukluda da 686 liraya çıkıyor.

Evli, eşi çalışan ve bir çocukluda 308 liradan 463,6 liraya, evli, eşi çalışan 2 çocukluda 348 liradan 523,8 liraya, evli, eşi çalışan 3 çocukluda 402 liradan 605 liraya, 4 çocukluda 429 liradan 645,8 liraya, 5 çocukluda 456 liradan 686,4 liraya yükseliyor.

Vergilerin Bir Bölümü AGİ İle İade Edilecek

Ücretlerinden vergi kesintisi yapılmayan, bu nedenle kazancını yıllık beyanname ile beyan etmek zorunda olan ücretlilerde AGİ, yıllık beyannamede hesaplanan gelir vergisinin ücret gelirlerine isabet eden tutarından mahsup edilmesi ile gerçekleştiriliyor.

Asgari geçim indirimi uygulamasında eşlerin her ikisinin de ücretli olması halinde çocuklar yalnızca sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil ediliyor. AGİ den kaynaklı çalışana ödenecek yıllık tutar; yıllık asgari ücretin yarısına, yüzde 15 oranı uygulanarak bulunuyor. Gelecek yılın ilk AGİ si Şubat ayında maaşlara yansıyacak.

Meclis Genel Kuruluna sunulan vergi düzenlemesi ile sadece asgari ücretle çalışanların kazançlarının vergi dışı bırakılması öngörülürken AGİ de devam edecek. Gelir Vergisi Kanununun AGİye ilişkin 32inci maddesi korunurken, beşinci fıkrada değişikliğe gidildi. Böylece gelir vergisi istisnasından sadece asgari ücretle çalışanlar yararlanabilecek. Brüt ücreti gelecek yıl 5004 liranın üzerinde olanlar gelir vergisi istisnası kapsamında bulunmuyor. Bu nedenle de vergilerin bir bölümü mevcut uygulama gibi AGİ yoluyla iade edilecek.

AGİ’de 230 Lirayı Bulan Artış

Asgari geçim indirimi bekar çalışanda 135,4 lira artışla 403,4 liraya, evli ve eşi çalışmayan; 1 çocukluda 162,2 lira artışla 483,2 liraya, 2 çocukluda 203,1 lira artışla 605,1 liraya, 3,4,5 çocuklu ailelerde 230 lira artışla 686 liraya ulaştı. Evli ve eşi çalışan çocuksuzda 135,4 lira artışla 403,4 liraya, 1 çocukluda 155,6 lira artışla 463,6 liraya ulaştı. Yine eşi çalışan 2 çocukluda 175,8 lira artışla 523,8 liraya, 3 çocukluda 203,1 lira artışla 605,1 liraya, 4 çocukluda 216,8 lira artışla 645,8 liraya, 5 çocukluda da 130,4 lira artışla 686,4 liraya yükseldi.

Asgari Ücretin Ardından AGİ De Yükseldi İşte Yeni AGİ Rakamları !

Asgari Ücretin Ardından AGİ De Yükseldi İşte Yeni AGİ Rakamları !

Aile Durumu Bildirimini Mutlaka Yapın

Ücret geliri elde eden aile fertlerinden her biri için ayrı ayrı, emekli maaşı alanlar da çalışmayan, herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul ediliyor. Eşlerin her ikisinin de ücretli olması halinde çocuklar yalnızca sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil ediliyor. Boşanmış olan eşlerin her ikisinin de çalışıyor olması durumunda; çocukların velayetine sahip olanın faydalanması mümkün bulunuyor.

Ücretliler, medeni durumları ve çocuk sayıları ile eşinin iş ve gelir durumu hakkında “Aile Durumu Bildirimi” ile işverenlerine bildirimde bulunuyor. Durumlarında değişiklik olması halinde (evlenme, boşanma, ölüm, doğum vb.) bu değişiklikleri işverene bir ay içerisinde bildirmesi gerekecek. Asgari geçim indirimi oranını etkileyen değişiklikler, söz konusu değişikliğin işverene bildirildiği tarih itibariyle uygulanıyor.

İşyeri Değiştirenler AGİ Alabilir

Yıl içinde işyeri ve işvereni değişen çalışanlar, yeni işyerlerinde veya işverenleri nezdinde çalışmaya başladıkları aydan itibaren asgari geçim indiriminden yararlanmaya devam edebiliyor. Aynı zamanda birden fazla işverenden ücret alınması halinde, asgari geçim indirimi uygulaması, en yüksek ücretin elde edildiği işveren tarafından gerçekleştiriliyor.

Ücretliler medeni durumu ve çocuk sayısı hakkında bildirimlerini, en yüksek ücret geliri elde ettikleri işverene bildirerek uygulamanın ilgili işverence yerine getirilmesini sağlayacaklardır. En yüksek ücretin hangi işverenden alınacağının belli olmaması halinde, indirimden yararlanacağı işvereni ücretli çalışan kişi kendisi belirliyor.

İşveren Ücretle Birlikte AGİ’yi Ödemek Zorunda

İşverenin, asgari geçim indirimi tutarının, o ayki ücretiyle birlikte çalışana nakden ödenmesi gerekiyor. Aksi takdirde, çalışana nakden ödenmeyen asgari geçim indirimi, işverenler tarafından haksız yere yapılan bir mahsup işlemi niteliği taşıyacak. Eksik beyan edilmiş kesinti sayılarak, bu vergiler için de işverenler hakkında cezalar verilebilecek.

Eşi çalışmayan ve dört çocuğu üzerinden sistemden yararlanan bir asgari ücretli ile aynı şartlarda eşi çalışmayan, dört çocuğu bulunan ve 10 bin lira ücret alan bir ücretlinin alacağı AGİ tutarı aynı oluyor.

Askerlik Ve Doğum Primi Borçlanması Artacak

Yeni asgari ücretle birlikte doğum ve askerlik prim borçlanması da artacak. Doğum sonrası ücretsiz izin kullanan veya çalışmaya ara veren kadınlar, her bir çocuk için boşta geçen sürelerinin 2 yıla kadar olan kısmını borçlanabiliyorlar. Borçlanma hakkı üç çocuğa kadar tanınıyor. Bir kadın bu şekilde 6 yıla kadar doğum borçlanması yapabiliyor. Doğum borçlanması normalde sigortalı çalışmaya başladıktan sonra boşta geçen süreler için yapılıyor.

Yeni yıla kadar borçlanmaya gidenler yüzde 39.9 daha az prim ödeyecek. Bu yıl için borçlanma primi en düşük 38,16 lira en yüksek de 286,20 lira olarak uygulanıyor. Gelecek yıl bu tutar doğum ve askerlik prim borçlanmasında en düşük 53,38 lirayı, en yüksek de 400 lirayı geçecek. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da günlük borçlanma için bu yıl 53.66 lira prim ödüyor. Yurtdışı borçlanmada da 1 günlük prim tutarı yeni yılda 75.06 liraya çıkacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Fenerbahçe – Beşiktaş Derbisi Ne Zaman, Saat Kaçta, Hangi Kanalda ?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.