DOLAR

32,2133$% -0.21

EURO

35,0712% -0.08

GRAM ALTIN

2.491,95%1,06

ÇEYREK ALTIN

4.040,00%0,89

BİST100

10.628,74%2,99

BİTCOİN

2136094฿%0.27337

a
  • Kamu Haber
  • Meb
  • YKS
  • YÖK Duyurdu : YKS’de TYT Ve AYT Sınavlarında Baraj Puanı Kaldırıldı

YÖK Duyurdu : YKS’de TYT Ve AYT Sınavlarında Baraj Puanı Kaldırıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) dair aldığı kararları duyurdu. Açıklamaya göre, TYT ve AYT baraj puanı uygulaması kaldırıldı ve sınav süresi uzatıldı. İşte detaylar...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) dair aldığı kararları duyurdu. Açıklamaya göre, TYT ve AYT baraj puanı uygulaması kaldırıldı ve sınav süresi uzatıldı.

İşte YÖK’ten Yapılan Açıklama

YÖK’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırılmıştır.

Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır.

Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır.

Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edeceklerdir.

TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır.

YÖK Duyurdu : YKS'de TYT Ve AYT Sınavlarında Baraj Puanı Kaldırıldı

YÖK Duyurdu : YKS’de TYT Ve AYT Sınavlarında Baraj Puanı Kaldırıldı

SAY, SÖZ ve EA puan türündeki sınav puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT’deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile DİL puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Dil Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanmış olması gerekmekte olup taban puan şartı aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili yükseköğretim kurumu karar verecek ve bunu basın-yayın organlarıyla adaylara duyuracaktır.

2021-TYT’de alınan 200 ve üzeri puanlar 2022-YKS’de dönüştürülerek kullanılabilecektir. Diğer yandan 2022 YKS’den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanlar bir sonraki yıl kullanılamayacaktır.”

Başarı Sırası Koşulu Uygulanmaya Devam Edecek

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulu uygulanmaya devam edecektir.

TYT Sınavı Süresi Uzatıldı

Temel Yeterlilik Testinin 135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2022 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.