DOLAR

32,2959$% -0.08

EURO

34,9461% 0.4

GRAM ALTIN

2.405,81%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.895,00%-0,30

BİST100

10.165,52%1,14

BİTCOİN

2170175฿%-0.74988

a
  • Kamu Haber
  • Gündem
  • DİSK: Açlık Sınırı Altına Düşen Asgari Ücret Acilen Güncellenmeli!

DİSK: Açlık Sınırı Altına Düşen Asgari Ücret Acilen Güncellenmeli!

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu "Enflasyona göre asgari ücret komisyonu yıl içerisinde tekrar toplanabilir. Geçmişte yapıldı bu. Enflasyondaki artış hızı göz önünde bulundurulduğunda asgari ücret yıl içerisinde birkaç defa güncellenebilir." dedi. İşte detaylar...

Asgari ücrete yapılan zammın üzerinden henüz 1 ay yeni geçmişken enflasyondaki durdurulmayan artış milyonları tekrar açlık sınırının altına itti.

Türk-İş’in önceki gün açıkladığı araştırmaya göre açlık sınırı asgari ücretin 300 lira üzerine çıkarak 4 bin 252 lira oldu.

Azdan Az Çoktan Çok Vergi Alınmalı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise ‘Hayat pahalı emek ucuz. Bu böyle gitmez’ diyerek başlattığı süreçte eylem programını çıkarmak üzere.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu asgari ücretin henüz yılın ilk ayında açlık sınırının gerisine düştüğünü hatırlatarak kamucu ekonomi politikaları yürütülmesi için mücadele edeceklerini belirtti. DİSK’in yaklaşımının adaletli bir paylaşımdan yana olduğunu ifade eden Arzu Çerkezoğlu Azdan az çoktan çok vergi alınmalı dedi.

DİSK: Asgari Ücret Güncellensin

DİSK: Asgari Ücret Güncellensin

Asgari Ücret Yıl İçerisinde Birkaç Defa Güncellenebilir

Arzu Çerkezoğlu toplumun sorunları ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Asgari ücret geçen ay açlık sınırı düzeyindeydi. Dolayısıyla, hem asgari ücretin hem de tüm ücretlerin alım gücü bakımından gerilediği bir dönemi yaşıyoruz. Bir eve yoksulluk sınırı kadar ücret girmeli. Bu durumda bir evde iki asgari ücretli çalışan olduğunu düşünülerek asgari ücret buna göre belirlenmeli.

Enflasyona göre asgari ücret komisyonu yıl içerisinde tekrar toplanabilir. Geçmişte yapıldı bu. Enflasyondaki artış hızı göz önünde bulundurulduğunda asgari ücret yıl içerisinde birkaç defa güncellenebilir.”

Yapılan Zam Diğer Ücretlere Yansıtılmadı

Asgari ücrete yapılan artışın diğer ücretlere yansımadığını vurgulayan Arzu Çerkezoğlu “Türkiye’nin yüzde 75’i ücretli çalışan durumunda.

Bizim araştırmalarımız ücretli çalışanlar içerisinde asgari ücretli sayısının yüzde 43 olduğunu gösteriyordu. Bu oran çok daha yükseldi. Yeni çalışmalarımızı yapıyoruz. Şu anda ücretli çalışanların yüzde 50’den fazlası asgari ücretli. Çünkü yapılan zam diğer ücretlere yansıtılmadı” dedi.

Mart ayıyla birlikte işyeri eylemlerine başlayacaklarını aktaran Arzu Çerkezoğlu “Taleplerimizden birincisi, bütün ücretlerde satın alma gücünün artırılması ve yaşanan yüksek enflasyon karşısında asgari ücretin güncellenmesi.

Açlık sınırı ve yoksulluk sınırı rakamlarına baktığımız zaman, mevcut asgari ücretin, bir işçinin ailesiyle yaşamasına yetmediği açık” dedi. Gelir adaletsizliğine dair de değerlendirmede bulunan Arzu Çerkezoğlu şu şekilde konuştu:

Adaletli vergi sistemi talebimiz yapısal bir taleptir. Çünkü vergide adalet olmadan gelirde adalet olmaz. Vergi politikalarının kökten değişmesi lazım. En adaletsiz vergi sistemlerinden birisi Türkiye’de.

Devletin topladığı vergilerin yüzde 65’i dolaylı vergiler. En yoksulun de en zenginin de aynı oranda ödediği vergiler. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok dendi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Atama Kararnameleri Resmi Gazetede Yayımlandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.