DOLAR

33,0965$% 0.31

EURO

36,1157% 0.32

GRAM ALTIN

2.596,17%1,04

ÇEYREK ALTIN

4.198,00%0,83

BİST100

11.129,83%0,59

BİTCOİN

2092263฿%0.753

a

Bakan Nebati: Devlet Tek Başına Enflasyonu Çözemez

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda konuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Bankalar Birliği Genel Kurulu’ndaki konuşmasında enflasyon sorununu tek başına devletin çözemeyeceğini belirterek dünyadaki diğer gelişmelere de dikkat çekti. İşte detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda konuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Bankalar Birliği Genel Kurulu’ndaki konuşmasında enflasyon sorununu tek başına devletin çözemeyeceğini belirterek dünyadaki diğer gelişmelere de dikkat çekti.

İşte Bakan Nureddin Nebati’nin Açıklamaları

Türkiye’de enflasyonun önümüzdeki dönemde de artarak süreceğine dönük beklentiler artarken, Bakan’ın açıklaması da bu gerçeğin kabulu olarak yorumlandı.

“Küresel ekonomi zor bir dönemden geçiyor. Salgının tetiklediği sıkıntılarının ardından Ukrayna’daki savaş da devam ediyor. Bu durum, salgın sonrası küresel ekonominin yüzleştiği sıkıntıları daha da derinleştirdi.

Türkiye ise güçlü büyümesine devam ediyor. Öncü göstergeler büyümenin 2022 ilk çeyrekte yüzde 7 olacağına işaret ediyor. Emtia fiyatlarındaki artışlar, tedarik zincirindeki sıkıntılar, taşımacılık faaliyetlerindeki artışlar tüm dünyada enflasyonun sert bir biçimde yükselmesine sebep oldu.

Bugün gelişen ve gelişmekte olan ülkeler son 40 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadele ediyor. Biz mevcut kaynaklarımızı etkin kullanarak vatandaşlarımızın ve üreticimizin maruz kaldığı fiyat artışları karşısında destek oluyoruz.”

Bakan Nebati: Devlet Tek Başına Enflasyonu Çözemez

Bakan Nebati: Devlet Tek Başına Enflasyonu Çözemez

Enflasyondaki Sıkıntının Geçici Olduğunu Düşünüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sözlerini şöyle sürdürdü:

Enflasyondaki yükselişte arz yönlü ve maliyet artışı kaynaklı faktörlerin ön plana çıktığını ve bu nedenle enflasyon görünümündeki bozulmanın geçici nitelikte olduğunu düşünüyoruz. Büyük ölçüde dışsal faktörlerden kaynaklanan fiyat artışlarının vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansımasına yönelik adımlar atmaya devam ediyoruz.

Kur korumalı mevduat gibi yenilikçi yöntemlerle döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisini azalttık. Önümüzdeki dönemde özellikle enflasyonda ataleti kırmayı ve beklentileri düzeltmeye yönelik atacağımız adımlarla fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis ederek halkımızın refahını artırmayı ve alım güçlerini eskisinin de üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Enflasyon Sadece Devletin Çözeceği Bir Sorun Değil

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sözlerini şöyle bitirdi:

“Enflasyonla mücadeleyi sadece devletin çözeceği bir sorun olarak görmüyoruz. Bu kapsamda yaşanan küresel olumsuzluklara rağmen toplumumuzun her kesimlerini korumak için sektörlerimizle tam bir koordinasyon halindeyiz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2022 Polis Tayinleri Açıklandı!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.