DOLAR

32,4032$% 0.3

EURO

34,8854% 0.06

GRAM ALTIN

2.407,33%1,06

ÇEYREK ALTIN

3.912,00%-1,83

BİST100

9.997,91%-1,39

BİTCOİN

2266727฿%0.53913

a

En İyi Dram Filmleri Önerileri

19 Şubat 2022

Dram filmleri insanlarda duygusal açıdan çok büyük etkiler yaratabilen film türüdür. Bu yüzden göz dolduran, ağlatan, hüzünlendiren ve çoğunlukla unutulamayan yapıtlardır. Bu yönleriyle de sinema tarihi arasında öne çıkarlar. Ayrıca drama filmleri hem yerli hem de yabancı yapıtlar olarak dünya çapında ses getirebilirler. Bu yönleriyle de bazı en iyi drama filmleri türk oyuncuların performanslarıyla tekrar hayat bulmuştur. Özellikle listemizde bu şekilde öne çıkan birkaç film bulunmaktadır. Bu yönüyle de farklılaşan drama filmleri, ülkemizde en sevilen filmler arasında yer almaktadır.

En İyi Dram Filmleri Önerileri
Bu haber 1375 kez okunmuştur.
NO 1
7. Koğuştaki Mucize 7. Koğuştaki Mucize Filmi, sinemalarda gösteriminde kapalı gişe yapmış, Netflix gösterimi ile de Neymar'ı bile ağlatmış bir filimden bahsediyoruz. Biliyoruz, herkes bir baba ve küçük kızının hikayesini sever. Özellikle bu durum onların zor bir hayatları varsa daha çok geçerlidir. Eğer siz bu filmi izlediyseniz ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz. Çünkü bu film gerçekten insana dokunan ve farklı duygular hissettiren bir film olarak öne çıkmaktadır. Bu yönüyle de sinema da çok sevilmiştir. 7. Koğuştaki Mucize ülkemizde kısa sürede en iyi drama filmleri listelerinde yukarılara yükselmiştir. Bu yönüyle de birçok insanın sevgisini kazanmıştır. 2019 yapımı olan film aslında bir Kore uyarlamasıdır. Ancak burada türk oyuncuların performansları göz doldurmuştur. Filmin konusu ise; işlemedikleri bir suçtan dolayı idam cezası alan bir babayla kızının kavuşma hikayesidir. Oyunculardan bazıları; Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Sarp Akkaya ve İlker Aksum gibi isimlerdir. Ayrıca filmin yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin oturmaktadır.
BEĞENDİM 1
NO 2
Kâğıttan Hayatlar Kâğıttan Hayatlar, özellikle son zamanlarda dijital platformlarda yayınlanmış en iyi drama filmlerindendir. Film, 2021 yılında Netflix’de yayınlanmıştır. Ayrıca bir Netflix yapımıdır. Bu yönüyle de benzerlerinden farklılaşmaktadır. Ülkemizde özellikle bu filme karşı çok büyük bir beğeni vardır. Hatta uzun bir süre de Netflix’in günlük izlenme listesinde 1 numara olarak kalmıştır. Yine bu film de en iyi yerli dram filmi listelerinde üst sıralarda bulunmaktadır. Filmin oyuncu kadrosu bilindik ve iyi oyunculardan oluşmaktadır. Bunlardan bazıları; Çağatay Ulusoy, Emir Ali Doğrul, Selen Öztürk ve Turgay Tanülkü’dür.  Özellikle film içerisinde Çağatay Ulusoy’un oyunculuğu göz çarpmaktadır. Filmin, Netflix gibi bir platformun yapımı olması da Türk Sinemacılık Sektörü için önem arz etmektedir. Ayrıca filmin konusu bir kâğıt toplayıcısı ve bir çocuğun yaşadıklarıdır. Bu anlamda kâğıt toplayıcısı olan Mehmet bir gün Ali adında bir çocukla tanışır. Tanıştıktan sonra Ali’yi ailesine kavuşturmaya çalışır. Böylelikle hikayemiz burada başlar. Filmin yönetmen koltuğunda Can Ulkay oturmaktadır. Bu yönüyle de en iyi dram filmleri netflix listelerinde öne çıkan film, çok fazla izleyici çekmiştir.
BEĞENDİM 1
NO 3
Green Book Drama filmi denilince genelde insanların aklına kurgular gelir. Ancak gündelik hayata yönelik doğal filmler çok fazla yapılmaz. İşte bu film de insanların hayatlarını anlatan bir film. Çünkü filmin temel konusu aslında ırkçılık ve sosyolojik temelli. Bu yüzden de diğer drama filmleri arasından sıyrılıyor. Ayrıca film içerisinde 2 tane Oscar Ödüllü aktör de yer almaktadır. Türkçeye Yeşil Rehber olarak çevrilen film, bir piyanist ve onun şoförünün yaptığı yolculuğu anlatıyor. Film 1960’larda Siyahi ırkın bir çok şehirde hala ikinci sınıf vatandaş sitatüsünde olduğu yılları işleyen filmde piyanist Don Shirley Afro Amerikan’dır. Bu yüzden o dönemde Afro-Amerikanlar için güvenli güzergahları tercih etmektelerdir. Bu yönüyle en iyi yabancı dram filmi listelerinde üst sıralar bulunan bu yapım sosyolojik bir tespit de yapmaktadır. Özellikle bu film en iyi drama filmleri yabancı kategorisinde dünya da çok konuşulmuştur. Filmin yönetmenliğini usta yönetmen Peter Farrelly yapmıştır. 2018 yılında vizyona giren bu film bünyesinde usta oyuncuları da barındırmaktadır. Bunlardan bazıları; Viggo Mortensen, Mahershaia Ali, Linda Cardellini ve Nick Vallelonga’dır.
BEĞENDİM 1
NO 4
Eşkıya Her ne kadar biz bu filmin aksiyon yönlerini hatırlasak da bu film bir aksiyon filmi değildir. Çünkü bu film Türk Sineması içerinde yer edinmiş bir dram filmidir. Özellikle en iyi Türk dram filmi listelerinde üst sıralardaki yerini korumaktadır. Bu yönüyle de bu film için, sinemada drama kategorinde kültleşmiş diyebiliriz. Ayrıca film, döneminin konusu ve oyuncularıyla da öne çıkmaktadır. Filmin oyuncuları arasında; Şener Şen, Uğur Yücel ve Yeşim Salkım gibi usta oyuncular yer almaktadır. Bu yönüyle de sinemanın bilinen efsanesi haline gelmiştir. Ayrıca filmin yönetmeni ve senaristi Yavuz Turgul’dur. Bu kadar usta ismin elinden çıkmış olması bu filmi önemli yapmaktadır. Ayrıca film döneminin konusu gereği de başarılıdır. Film de bir eşkıyanın hayatı ele alınmaktadır. Bu eşkıya zamanında hapis yatmıştır. Ancak hapisten çıkınca bu durumdan en yakın arkadaşının sorumlu olduğunu öğrenmiştir. Bu yüzden arkadaşını aramak için İstanbul’a gider. Kahramanımızın hikayesi burada başlar. Ayrıca film 1996 yapımıdır. Filmi konusu itibariyle en iyi drama filmi listelerindeki yerini korumaktadır.
BEĞENDİM 1
NO 5
Sevginin Gücü Aslında filmin orijinal adı The Professional’dir. Ancak film Türkçeye Sevginin Gücü olarak çevrilmiştir. Film konusu bakımından drama kategorisinde özel bir yere sahiptir. Ayrıca uluslararası oyuncu kadrosu da göze çarpmaktadır. Bu yönüyle de en iyi yabancı dram filmleri kategorisinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Filmin konusu ise kendisi kadar etkileyici ve sürükleyicidir. Film içerisinde bir katil ve masum kızın hikayesi anlatılmaktadır. Şans eseri birbirlerine ihtiyacı oldukları anda buluşan karakterlerimiz birbirlerine bağlanırlar. Bu da bizi hem dram hem de aksiyonun içerisinde çeker. Filmin yönetmen koltuğunda Luc Besson vardır.Usta yönetmen çektiği yakın sahnelerle gerçekten de profesyonel bir işe imza atmıştır. Film 1995 yılında vizyona girmiştir. Filmin oyuncuları ise yine dikkatleri üzerlerine çekmektedir. Oyunculardan bazıları; Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman ve Danny Aiello’dur. Bu oyunculardan bazıları daha sonra sinema dünyasında çok tanınır hale gelmiştir. Ayrıca birçok ödül de kazanmışladır. Bu yönüyle de en iyi drama filmi listesinde üst sıralarda olan bu film izlenmeye değer bir film olarak yerini korumaktadır.
BEĞENDİM 1
NO 6
Titanik Titanik, drama-romantik film türü olarak geçmektedir. Ancak insanlar genellikle bu filmi eski zamanlar nasılmış diye izlerler.  Ancak bu filmde gerçek bir hikâye anlatılmıştır. Dolayısıyla hem hikâyesi hem de oyuncu kalitesiyle resmen akıllara kazınmıştır. Titanik, 1912’de gerçekleşen bir gemi faciasını konu almaktadır. Tabi bu sırada gemide yer alan genç ressamımız Jack’in de başına gelenler anlatılmaktadır. Jack bu gemide hayatının aşkını bulmuştur. Ancak 10 Nisan gecesi yaşanacaklar onun aşkından ayıracaktır.Kurgusu En iyi drama filmi listelerinin üst sıralarında yer alan film birçok ödül de almıştır. En iyi film dahil toplamda 11 ödül kazanmış olan film 1997 yılında vizyona girmiştir. Yönetmenliğini James Cameron yapmıştır. Oyuncular arasında; Leonardo DiCaprio, Kate Wİnslet, Kathy Bates gibi isimlerde yer almaktadır. Adeta en iyi drama filmi olabilecek bir kaliteye sahip olan filmi herkes çok beğenmiştir. Titanik, tüm zamanların en unutulmaz baş yapıtları arasında yerini almıştır.
BEĞENDİM 1
NO 7
  Piyanist Bu filmi bilmeyeni dövüyorlar diyebiliriz. Çünkü Titanik’ten sonra belki de en bilindik filmler arasındadır. Ayrıca The Piyanist filmi, konusuyla da dikkat çekmektedir. Film ikinci dünya savaşı sırasında geçmektedir. Bu sırada bir şekilde Nazilerden kaçan bir piyanistin hayatta kalma macerası üzerine yoğunlaşmaktadır. Duygu dolu anları ve gerçek hayat hikayesi film içerisinde çok güzel yansıtılmıştır. Filmi izlediğinizde en iyi drama filmi kategorisine neden girdiğini daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca film sadece drama değil savaş kategorisine mensuptur. Dolayısıyla izlemediyseniz hemen izlemelisiniz.  Ayrıca film içerisinde en iyi erkek oyuncu dalında Oscar alan yıldız Adrien Brody’de kendini belli etmektedir. Filmin yönetmen koltuğunda; Roman Polasnki oturmaktadır. Film Türkiye’de 2003 yılında vizyona girmiş ve bir kült olarak sinema tarihindeki yerini almıştır. Bu yönüyle de inanılmaz değeri olan filmler arasındadır. Bu yüzden en iyi eski dram filmleri denilince ilk sıralarda akla gelmektedir. Ayrıca; Thomas Kretschman, Amilla Fox ve Fransk Finlay gibi oyuncular da bu filmde yer almaktadır.
BEĞENDİM 1
NO 8
Baba Serisi Baba Serisi suç ve drama kategorisinde yer alırken bu üçlemeyi bilmeyen yoktur herhalde. Yeni neslin bile ilgisini çeken seri gerçekten son derece ayrı bir noktadadır. Sinema tarihinin en kült film serisi desek herhalde yanılmış olmayız. Ayrıca en iyi drama filmi olarak değerlendirilebileceğini de rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden gelin biraz daha inceleyelim Film, modern zamanların Amerika’sında aslında İtalyan olan bir mafya ailesini konu alıyor. Ancak bu aile yaşadıkları bir olay yüzünden diğer mafyalara savaş açmaya başlar. Kadrosuyladram filmi kategorisine 1 numaradan girebilir. Filmin yönetmen koltuğunda da usta yönetmen Francis Ford Copppola vardır. İlk film, 1972 yılında vizyona girmiştir. Ancak serinin sol filmi 1990 yılında vizyona girmiştir. Oyuncular arasında; Marlon Brando, Al Pacino, James Caan ve Diane Keaton gibi dev isimler yer almaktadır. Bu oyuncu kadrosu ve muhteşem çekimleriyle bu film serisi uzun yıllar hatırlanacaktır.
BEĞENDİM 1
NO 9
Truman Show Truman Show muhtemelen en tuhaf senaryoya sahip olan filmdir. Film aynı zamanda hem bilim kurgu hem de drama kategorisinde yer almaktadır. Bu yönüyle de çok aykırı ve ayrı bir senaryosu bulunmaktadır. Filmin senaryosu gerçekten size yaşadığınız hayatı sorgulatacak cinstendir. O yüzden bu film, en iyi drama filmi listelerinin göz bebeğidir. Filmin içerisinde Truman isminde ana karakterimiz yer almaktadır. Bir gün Truman, yaşadığı mutlu ve huzurlu kasaba da bir şeylerin ters gittiğini anlar. Bu durumdan şüphelenen Truman’ın başına ilerleyen süreçte yine farklı olaylar gelmektedir. Bakalım Truman yaşadığı hayatın doğru olup olmadığını sorgulayabilecek midir?1998 yapımı olan filmin yönetmen koltuğun da Peter Weir oturmaktadır. Ayrıca oyuncular arasında; Jim Carrey, Laura Linney ve Ed Harris gibi isimler yer almaktadır. Jim Carrey’in filmde canlandırdığı karakter gerçekten göz doldurmaktadır. Ayrıca film, o güne kadarki televizyon sektörü üzerine yapılmış en ağır eleştiriye sahiptir. Bu yüzden de en iyi drama filmi listelerinde üst sıralarda yer almaktadır.
BEĞENDİM 1
NO 10
Ayla Ayla bundan 70 yıl öncesini konu alan film Kore Savaşı’nda yaşanan bir hikâyeyi anlatmaktadır. Filmde Süleyman Astsubay savaş sırasında 5 yaşında bir kız çocuğunu görür. Kızı hemen kurtarıp sahiplenen Süleyman ona, Alya adını verir. Ancak savaş sonrasında bu ikili ayrılmak zorunda kalır. Filmin devamında ise bu ikilinin tekrar buluşup buluşamayacakları anlatılmaktadır. 2017 yılında vizyona giren bu film, Güney Kore – Türkiye ortak yapımıdır. Çıktığı dönemde herkesi ağlatan film çok özel bir hikâyeyi anlatmaktadır.Savaşın acı tarafı arasında askerlerin insani duygularını ön plana çıkartan film bu yönüyle de özeldir. Çıktığı zamanda gişe de rekorlara koşan filmin yönetmeni Can Ulkay’dır. O dönemden beri en iyi drama filmi listelerinin üst sıralarında gösterilen filmin geniş bir oyuncu kadrosu vardır. Oyuncular arasında; İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor ve Ali Atay gibi oyuncular yer almaktadır. Ayla, her ne kadar savaş filmi olarak da bilinse de insanlar bu filmi göz yaşlarıyla izlemişlerdir.
BEĞENDİM 1
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.