DOLAR

32,2966$% 0.1

EURO

35,0022% 0.04

GRAM ALTIN

2.452,63%0,28

ÇEYREK ALTIN

3.999,00%-0,07

BİST100

10.160,09%-0,13

BİTCOİN

2014084฿%1.11673

a

DSİ İşçi Alımı Başvuru Şartları ve Başvuru Ekranı 2023

DSİ işçi alımı başvuru şartları ve başvuru ekranı 24 Ağustos 2021 tarihi ile açılmış durumda. DSİ işçi alımı devam ediyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, taşra teşkilatından 2.005 kişiyi kadroya alıyor. İlana başvurmak isteyenler Resmi Gazete’de bulunan ilana göre Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri ve www.iskur.gov.tr internet adresini ziyaret edebilir.

DSİ işçi alma işlemini İŞKUR sistemi üzerinden yapacağını açıkladı. DSİ yaptığı işçi alımı ile personel sayısını artıracak. Toplamda 26 bölge için 2.005 personel almak isteyen DSİ, başvuruları İŞKUR üzerinden kabul edecek. DSİ’de personel olmak isteyen kişiler; yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavların ardından 100 puan üzerinden değerlendirilecek. 60 puan üstü alan kişiler bir üst aşamaya geçecek.    

Yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavların ardından 60 puan ve üzerinde alanlar için yeni bir süreç başlayacak. Bu sürecin detayları henüz DSİ internet sitesinde paylaşılmadı.

DSİ İşçi Alımı Başvuru Şartları

DSİ İşçi Alımı Başvuru Şartları

DSİ işçi alımı başvuru şartları bulunmaktadır. Devlet kurumu olduğundan dolayı genel şartları yerine getiren kişiler arasından alım yapılacaktır.

DSİ işçi alımı için başvuru şartları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Başvuracak olan adayın 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.
 • Askerliği tamamlamış veya askerlikten muaf olması gerekmektedir.
 • Yaptıracağı Arşiv Araştırması olumlu sonuçlanması gerekmektedir.
 • Kamusal haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olması
 • Görevini devamlı yapmasına engel olacak sağlık problemi bulunmaması
 • 2527 sayılı Türk Soylu Yabancıların Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe

Yapabilme, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine İlişkin Kanun hükümleri saklı kalmak şartıyla Türk Vatandaşı olması

 • Affa uğramış olsa bile Devletin Güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin yürümesine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı casusluk, hırsızlık, irtikap, sahtecilik, zimmet, rüşvet, güveni kötü kullanma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama ve kaçakçılık suçlarından mahkum olmaması gerekir.
 • Her aday İŞKUR’da yayımlanan listede bir meslek için başvuru yapabilecektir.

DSİ İşçi Alımı Başvuru Nasıl Yapılır?

DSİ işçi alımı için başvuru nasıl yapılır? İşçi alımlarını açan DSİ alımları İŞKUR üzerinden yapılacaktır.

Devlet Su İşleri’nde yer açılan kontenjana başvurmak istiyorsanız İŞKUR hesabınızın olması gerekmektedir. İŞKUR üzerinde bulunan iş ilanları paneli içerisinden DSİ İşçi Alımı seçeneğinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

İŞKUR üzerinden başvuru yapmadan önce yukarıdaki başlık üzerinde yer alan başvuru şartlarını okumanız önerilmektedir. Ayrıca başvuru yapacak olan adayların 24 Ağustos 2021 – 27 Ağustos 2021 tarihleri arasında başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Devlet Su İşleri Personelleri Ne İş Yaparlar?

Devlet Su İşleri personelleri ne iş yaparlar? DSİ’de çalışan personellerin belirli sorumlulukları bulunmaktadır. Devlete bağlı olan bu kurumda yapılan işler amirlik sistemi ile aktarılmaktadır.

Herkesin farklı görevinin amirlikler tarafından verildiği sistemde personellere görevler verilmektedir. Devlet Su İşleri personellerinin genel görevleri ise şu şekildedir:

 • Taşkın sular ve sellere karşı koruyucu tesisler kurmak.
 • Sulama tesisleri kurmak.
 • Sulama sahaları içerisinde mevcut parsellerin tamamını gösteren harita ve planlama yapmak.
 • Sulama sahaları içerisinde mevcut parsellerin tamamını gösteren harita ve planlama yaptırmak.
 • Gerektiği durumlarda harita ve planlamaların kadastrosunu yaptırmak.

Bu görevlerin yanı sıra memur şeklinde bir çalışma programı ile çeşitli görevler bulunmaktadır. İş saatleri genel itibariyle sabah 8 akşam 5 olarak belirlenmiştir. Farklı durumlarda nöbetler olabilmektedir.

Devlet Su İşleri’nin Görevleri Nelerdir?

Devlet Su İşleri’nin Görevleri Nelerdir?

Devlet su işleri personellerinin görevleri nelerdir? DSİ ülkemizde görevleri nelerdir?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; ülkedeki su ile ilgili bütün sorunlar, planlar ve çözümler ile ilgilenmektedir. Genel olarak Devlet Su İşleri’nin görevleri şu şekildedir:

 • Ülkedeki bütün su kaynaklarının planlamasının yapılması,
 • Su kaynaklarının yönetiminin yapılması,
 • Su kaynakları hakkında geliştirmeler,
 • Su kaynaklarının işletilmesi.

Bunun yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı’nın görevlendirmesi ile çalışan kamu kurumu ülkemizdeki su kaynaklarının korumasını sağlamaktadır. 

DSİ kurulumu 25 Aralık 1953 yılına dayanmaktadır. 1953 yılından itibaren ülkemizdeki su kaynakları ile ilgili sorunlar ve çözümler ile bu kamu kurumu ilgilenmektedir. Devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile taşkın koruma, hidroelektrik enerji üretme ve büyük şehirlere içme suyu temin etme gibi görevleri bulunmaktadır. 

Kanunnamenin değişmesiyle birlikte 2007 yılından itibaren de Belediye teşkilatı bulunan bütün yerleşim yerlerinde içme, kullanma ve endüstri suları ile ilgilenmektedir. Buralara atık su tesisleri kurmakta DSİ’nin görev alanı altında incelenmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DSİ İşçi Alımı Başvuru Şartları ve Başvuru Ekranı 2023

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.